Զինված հակամարտությունների թեժ փուլի ավարտից հետո էլ ռազմաճակատի հարևանությամբ, սահմանամերձ համայնքներում ապրոող բնակչությունը երկար տարիներ շարունակում է տառապել դրա հետևանքներից։
Գյուղատնտեսական աշխատանքների, զբոսանքի, ճամփորդության ժամանակ մարդիկ վնասվում կամ զոհվում են ականների կամ պայթուցիկ մնացորդների պատճառով։
ՀՀ Տավուշի, Գեղարքունիքի, Վայոց ձորի և Սյունիքի մարզերի 109 դպրոցների ավելի քան 280 ուսուցիչներ և աշխատակիցներ անցած մի քանի ամիսների ընթացքում մասնակցեցին հակաականային գործողությունների, ականների և պատերազմի պայթուցիկ մնացորդների տեսակների վերաբերյալ Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության (ՀԿԽԸ) կողմից կազմակերպված դասընթացներին։ Մասնակիցները ոչ միայն անհրաժեշտ գիտելիքներ ստացան ականներից և պատերազմի պայթուցիկ մնացորդներից պաշտպանվելու մասին, այլև ծանոթացան իրազեկման և տեղեկատվական միջոցառումներ իրականացնելու գործիքներին և մեթոդներին, ստացան համապատասխան մասնագիտական ուղեցույցներ։
Այնուհետև վերապատրաստված ուսուցիչները և ՀԿԽԸ կամավորները տեղեկատվական դասընթացներ կազմակերպեցին շահառու բոլոր 109 դպրոցների աշակերտների մասնակցությամբ՝ հատուկ շեշտադրում կատարելով բոլոր պայթուցիկ զինամթերքի վտանգի վերաբերյալ հստակ և մանրակրկիտ իրազեկման, ինչպես նաև դրանց ազդեցության և դժբախտ պատահարների թվի նվազեցմանն ուղղված առավել անվտանգ վարքագծային փոփոխությունների ձևավորման վրա:
ՀՀ-ում հաստատված ռազմական դրության շրջանակներում ընթացող գործընթացների համատեքստում աշակերտների և երիտասարդների շրջանում ականների վտանգի վերաբերյալ իրազեկվածությունը և անվտանգ վարքագծային կանոնների ձևավորումն էլ ավելի արդիական է դարձել։
«Պատերազմի պայթուցիկ մնացորդների և ականների վտանգի իրազեկման ծրագիր Հայաստանի Հանրապետությունում» ծրագիրը Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության կողմից իրականացվում է Ականազերծման և ուտիլիզացիայի հիմնադրամի հետ համագործակցությամբ և ՆԱՏՕ-ի աջակցության և գնումների գործակալության ֆինանասավորմամբ։

Following the hot phase of armed conflicts, the population, living in border communities suffer from the consequences many years to come.
During agricultural work, walk, travel, people get either injured or killed by mines or explosive remnants of war.
More than 280 teachers and staff of 109 schools from RA Tavush, Gegharkunik, Vayots Dzor, and Syunik regions participated in training and capacity-building activities related to mine actions, types of mines, and explosives remnants of war organized by the Armenian Red Cross Society.
Participants not only gained knowledge about how to protect themselves from mines and explosive remnants of war but also got acquainted with the appropriate methods and tools for organizing educational and awareness-raising campaigns and received relevant professional guidance.
Supported and guided by the ARCS volunteer-instructors, the trained teachers then organized informational sessions with for school students from all 109 beneficiary schools with a special emphasis on the provision of clear and complete information on the dangers of all explosive ordnance, as well as on the importance of the formation of safer behavioral changes to reduce the number of accidents.
In the context of the ongoing processes within the martial law established in the Republic of Armenia, awareness-raising activities among school students and youth on the dangers of mines and the development of safe behavioral rules have become even more actual.
“Explosive Remnants of War and Mine Risk Education Program in the Republic of Armenia’’ Project is implemented by the Armenian Red Cross Society in cooperation with the Foundation for Demining and Demolition and by the financial support of the NATO Support and Procurement Agency.