Array ( [label] => Աղետների ռիսկի նվազեցումը` քաղաքային համայնքներում [uri] => /news/drr-in-urban-communities.html [id] => 80 ) 1
Օգոստոսի 13-ին Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության Գլխավոր գրասենյակում «ԱՌՆ քաղաքային համայնքներում» ծրագրի շրջանակներում տեղի ունեցավ  խոցելիության և կարողությունների գնահատման թեմայով աշխատանքային հանդիպում` Աջափնյակ վարչական շրջանի ղեկավար անձնակազմի հետ:
Աշխատանքային խմբում ընդգրկված էին ԱՌՆԱՊ հիմնադրամի փոխտնօրեն Արա Բարսեղյանը,  ՀՀ ԱԻՆ Ճգնաժամային կառավարման պետական ակադեմիայի ռեկտոր Համլետ Մաթևոսյանը, Աջափնյակ համայնքի ղեկավար Արտավազդ Սարգսյանը, թաղապետարանի վարչությունների ղեկավարները:
ՀԿԽԸ Աղետների կառավարման և բնակչության տեղաշարժի բաժնի վարիչ Էդմոն Ազարյանը ողջունեց ներկաներին և շնորհակալություն հայտնեց հանդիպումը կարևորելու համար: Հույս հայտնեց, որ համագործակցությունը կառուցողական կլինի: Ներկայացնելով« ԱՌՆ քաղաքային համայնքներում»  ծրագիրը, Է.Ազարյանը նշեց.
Ամբողջ աշխարհում գրանցվել է բնական և տեխնածին աղետների թվի աճ: Այսօր մարդկության առաջ նոր մարտահրավեր է կանգնած` ուրբանիզացիան: Քաղաքային բնակչության թիվը գնալով մեծանում է, ինչը հանգեցնում է գերբնակեցման, մեծ քաղաքներում` անկանոն կառուցապատման, օդի աղտոտվածության և այլ խնդիրների: Դրանց գումարվում է նաև կլիմայի փոփոխությունը:
Հաշվի առնելով այդ հիմնախնդիրը, ՄԱԿ-ի ԱՌՆՄՌ-ն նախաձեռնել է «Իմ քաղաքը պատրաստվում է» արշավը, որի շրջանակներում մշակվել է դիմակայուն քաղաքի 10 հիմնական պայման:
Այս պիլոտային ծրագիրն իրագործելու համար, որի նպատակը նույնպես դիմակայուն քաղաքային համայնք ունենալն է, աշխարհի տարբեր տարածաշրջաններից ԿԽՄՖ-ի կողմից ընտրվել են հինգ քաղաքներ, որոնցից մեկն էլ Երևանն է: Մեր փորձը նաև ներկայացնելու ենք Գլոբալ համաժողովի ժամանակ, որից հետո այն կկիրառվի այլ երկրներում:
«ԱՌՆ քաղաքային համայնքներում» ծրագրի շրջանակներում իրականացվել է հետազոտություն, որի շնորհիվ պարզվել են քաղաքային և գյուղական համայնքների տարբերությունները` ԱՌՆ համատեքստում: Ուսումնասիրվել են նաև Երևանին սպառնացող վտանգները, Երևանի փրկարարական վարչության հետ սերտ համագործակցությամբ, որպես թիրախ, ընտրվել է Աջափնյակի վարչական շրջանը`ծրագրով նախատեսված վտանգների, խոցելիության և կարողությունների պիլոտային գնահատում իրականացնելու համար:
Աջափնյակ համայնքի ղեկավար Արտավազդ Սարգսյանը ողջունեց նման նախաձեռնությունը և ասաց.
Ես միշտ պատրաստ եմ աջակցել նման ծրագրերին և կարծում եմ, որ մենք շատ արդյունավետ համագործակցություն կունենաք այս ոլորտում:
Այնուհետև ԱՌՆԱՊ հիմնադրամի փոխտնօրեն Արա Բարսեղյանը  ներկայացրեց կառույցի գործունեությունը` ԱՌՆ  շարժական գրադարան նվիրելով Աջափնյակ համայնքին:
ԱԻՆ Ճգնաժամային կառավարման պետական ակադեմիայի ռեկտոր Համլետ Մաթևոսյանը, որը, որպես փորձագետ, իրականացրել էր «ԱՌՆ քաղաքային համայնքներում» հետազոտությունը,  ներկայացրեց այսօր Հայաստանում Աղետների ռիսկի կառավարման հիմնախնդիրները, ինչպես նաև իրականացված հետազոտության արդյունքները:
Զեկույցներին հաջորդեց Աջափնյակ համայնքի ԱՌՆ ինքնագնահատումը: 5 բալի սանդղակով գնահատվեցին համայնքի կարողությունները, պատրաստվածությունը, տարհանման, արձագանքման պլանները, աշխատակազմի իրազեկվածությունը և ԱՌՆ-ին առնչվող այլ հարցեր:
Հանդիպման ավարտին պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց գնահատման գործընթացը տեղական մակարդակում շարունակելու հարցում:
Հաջորդ հանդիպումը տեղի կունենա օգոստոսի 15-ին, որին կմասնակցեն 40 համայնատիրությունների ներկայացուցիչներ:
«ԱՌՆ քաղաքային համայնքներում» ծրագիրն իրականացվում է Իրանական Կարմիր մահիկի ընկերության ֆինանսավորմամբ և ԿԽՄՖ օժանդակությամբ:

On 13 August, in the HQ of ARCS, in the frame of "DRR in Urban Communities" project a working meeting on the theme of vulnerability and capacity assessment with the leadership of the Ajapnyak Community was held.
The working group was comprised of ARNAP National Platform Foundation Deputy Director Ara Baghdasaryan, MES Emergency Management State Academy Head Hamlet Matevosyan, Head of Ajapnyak Community Artavazd Sargsyan and the leadership of Community Administration.
Head of ARCS Disaster Management and Population Movement department Edmon Azaryan welcomed participants and thanked for giving such an importance to the meeting. He expressed hope, that the cooperation between the parties would be constructive. Presenting "DRR in Urban Communities" project, E. Azaryan mentioned.
The number of natural and man-made disasters around the world has risen. Today humanity faces a new challenge, which is “Urbanization”. Urban population is increasing, resulting overcrowding, irregular construction in large cities, air pollution and other problems such as Climate Change.
Taking into consideration the issue, UNISDR initiated "My City is Getting Ready" campaign, in the frame of which 10 primary conditions for resilient city were developed.
For the implementation of this pilot project, setting a goal to have a resilient urban community also, IFRC selected five cities from different regions of the World, and Yerevan is in this list. We will present our experience during Global Conference, and after that it will be applied to the other countries.
In the frame of "DRR in Urban Communities" project a survey was conducted, which, revealed differences between urban and rural communities in the context of DRR. In close collaboration with the Rescue Department Yerevan, the hazard threatening Yerevan were studied, an Ajapnyak Administrative District was selected as a target for the implementation of pilot assessment of hazards, vulnerability and capacity as designed in the project.
Head of Ajapnyak Community Artavazd Sargsyan welcomed such initiative and said.
I am always ready to support such programs and I think we will have a very productive partnership in this area.
Then ARNAP National Platform Foundation Deputy Director Ara Baghdasaryan presented the activities of the organization by giving DRR portable library to the Ajapnyak Community as a gift.
MES Emergency Management State Academy Head Hamlet Matevosyan, who conducted  "DRR in Urban Communities" research as an expert, presented today`s disaster risk management issues in Armenia, as well as the results of the research.
The speeches were followed by the DRR evaluation of Ajapnyak Community. The capacity of the community, preparedness, evacuation, response plans, staff awareness and other DRR-related issues were assessed in 5-point scale.
In the end of the meeting, they agreed to continue the evaluation process at the local level.
"DRR in Urban Communities" project is implemented with the finance of the Iranian Red Crescent Society and the support of IFRC.