Հուլիսի 12-ին, ժամը 12-ին, Շիրակի մարզի Առափի համայնքում Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունն անցկացրեց Համայնքային արձագանքման կամավորական 14 թիմերի առաջին մրցումը: Այն ղեկավարվում էր Շիրակի մարզի փրկարարական վարչության կողմից:
Միջոցառմանը ներկա էին Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության նախագահ Մխիթար Մնացականյանը, ՀՀ Արտակարգ իրավիճակների նախարար Արմեն Երիցյանը և Շիրակի մարզպետ Ֆելիքս Ցոլակյանը:
Մրցման բացման արարողության ժամանակ ողջունելով կազմակերպիչներին ու մասնակիցներին, ԱԻ նախարար Արմեն Երիցյանն ասաց.
-Մենք բարձր ենք գնահատում մեր համագործակցությունը Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության հետ` աղետների ռիսկի նվազեցման ոլորտում: Համայնքային արձագանքման կամավորական թիմերի ձևավորումը մեծ նշանակություն ունի համայքների խոցելիությունը նվազեցնելու գործում:
ՀԿԽԸ նախագահ Մխիթար Մնացականյանը, շնորհակալություն հայտնելով ԱԻ նախարարությանը` նախաձեռնությանն աջակցելու համար, նշեց.
-Ես ողջունում եմ կամավորական թիմերի անդամներին, քանի որ նրանց կամավոր մասնակցության շնորհիվ են կայացել այս թիմերը, որոնք անհրաժեշտության դեպքում կկարողանան պատշաճ արձագանքել` արտակարգ իրավիճակի դեպքում:
Թիմերը ցուցադրեցին իրենց գիտելիքներն ու հմտությունները և իրականացրեցին գետանցում, օգնության ցուցաբերեցին տուժածին, անցան ԱՌՆ թեսթավորում, պայմանական տուժածներին դուրս բերեցին փլատակից և վթարված ավտոմեքենայից, բարձրացրեցին ծանր առարկաներ:
Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունը 2010թ.-ից ՀՀ Շիրակի մարզում իրականացնում է աղետների ռիսկի նվազեցման ոլորտում «Կառուցենք անվտանգ տեղական համայնքներ Հարավային Կովկասում» ծրագիրը:
Ծրագրի շրջանակներում, այս տարիների ընթացքում, հնարավոր է դարձել Շիրակի մարզի 14 գյուղական համայնքներում ձևավորել Համայնքային արձագանքման կամավորական թիմեր՝ Շիրակի փրկարարարական վարչության, մարզային և տեղական իշխանությունների հետ սերտ համագործակցությամբ: Հիմնված թիմերի համար պարբերաբար անցկացվել են դասընթացներ, վերապատրաստումներ և ուսումնական խաղ - վարժանքներ, ինչպես նաև տրամադրվել է թիմային և անհատական գույք՝ արտակարգ իրավիճակի դեպքում օպերատիվ արձագանքում ապահովելու նպատակով:

Armenian Red Cross Society organized the first competition of 14 community response volunteer teams in Arapi community of Shirak marz.
On 12 July, Armenian Red Cross Society organized the first competition of 14 community response volunteer teams in Arapi community of Shirak region. It was led by Shirak Regional Rescue Service.
Mkhitar Mnatsakanyan, President of Armenian Red Cross Society, Armen Yeritsyan, Minister of Emergency Situations and Felix Tsolakyan, governor of Shirak region, attended the event.
Mkhitar Mnatsakanyan, ARCS President, welcomed the participants, saying.
- Today I have to congratulate the volunteer team members, as their participation made possible to form such kind of teams, who can respond properly in the case of emergency situation.
The teams showed their knowledge and skills in the field of river cross, First Aid, helping the victim, they also passed DRR testing,  pull out the victim from the ruins or a car, raised heavy objects.
Armenian Red Cross Society, starting from 2010, has implemented “Building Safer local Communities in South Caucasus” project in the sphere of DRR. In the framework of the project community response volunteer teams were established, in close cooperation with Shirak regional Rescue Service, regional and local authorities.  Various trainings, drills and exercises have been organized  for the teams, as well as they were provided with team and personal equipment to ensure  quick response in the case of emergency situation.