Array ( [label] => Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունն աջակցում է սիրիահայերին [uri] => /news/armenian-red-cross-society-supports-syrian-armenians.html [id] => 67 [content] => 1 ) 1
2014 թ. հունվարի 30-ից մարտի 7-ը  Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունը` Կարմիր խաչի և Կարմիր մահիկի ընկերությունների միջազգային ֆեդերացիայի Արտակարգ իրավիճակներին արձագանքման հիմնադրամի ֆինանսավորմամբ, իրականացրեց մարդասիրական օգնության  բաշխում 263 սիրիահայ ընտանիքի (980 մարդու): Սիրիահայերին տրամադրվեցին ձմեռային հագուստ և կոշիկ, հիգիենիկ պարագաների փաթեթներ և ծածկոցներ:
Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունը, հանդիսանալով օժանդակ կառույց Կառավարությանը` մարդասիրական ոլորտում և առաջնորդվելով իր առաքելությամբ, այն է` կանխարգելել և թեթևացնել մարդկային տառապանքները, չէր կարող անմասն մնալ Սիրիայի քաղաքացիական պատերազմի հետևանքով Հայաստան տեղափոխված սիրիահայերի հիմնախնդիրներին արձագանքելուն և նրանց աջակցել է ժամանման առաջին իսկ օրվանից:
Հաշվի առնելով իրավիճակն ու աջակցության կարիք ունեցող սիրիահայերի մեծ թիվը, ՀԿԽԸ-ն ձեռնամուխ եղավ Հայաստան տեղափոխված սիրիահայերի կենսապայմանների բարելավմանն ուղղված ծրագրերի իրագործմանը:
Ծրագրեր են իրականացվում ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի, Ավստրիական զարգացման գործակալության, ԱՄՆ դեսպանատան ֆինանսավորմամբ և Ավստրիական Կարմիր խաչի աջակցությամբ:
Նշված ծրագրերի շրջանակներում ՀԿԽԸ-ն սիրիահայերին աջակցություն է տրամադրում հետևյալ հիմնական ուղղություններով. ընդունելության պայմանների բարելավում, սոցիալական աջակցություն, ՀՀ տարածք մուտքի պայմանների բարելավում և չվերադարձելիության սկզբունքի պահպանում, ինքնաբավության և ապրելակերպի բարելավում, համայնքների հզորացում, իրազեկվածության բարձրացում և ինտեգրում, սեռական և գենդերային բռնությունների կանխարգելում ու արձագանք:
2012 թ. աշնանից  մինչ օրս 500 ընտանիքի տրամադրվել են հիգիենիկ փաթեթներ, 1615մարդ ստացել է ձմեռային հագուստ և կոշիկ ձեռք բերելու կտրոններ, հաշմանդամություն ունեցող 60 մարդու տրվել են հենաշարժողական միջոցներ, լսողական սարքեր և ակնոցներ, առավել կարիքավոր 32 շահառուների տրամադրվել է 15 000-ական դրամ:
Իրականացվում է նաև անհատական և խմբային խորհրդատվություն` ՀՀ-ում շահառուների իրավունքների և պարտականությունների, զբաղվածության, առողջապահության և կրթության վերաբերյալ: 2012թ. մինչ օրս 1736 սիրիահայերի տրամադրվել է համապատասխան տեղեկատվություն:
2013 թ. ծրագրերում ընդգրկվեց նաև եկամտաբեր գործունեության խթանմանբաղադրիչը, որը նպատակ ունի օգնել սիրիահայերին իրենց փոքր բիզնեսն սկսելու հարցում` տրամադրելով համապատասխան գործիքներ` ըստ իրենց նախասիրությունների և հմտությունների: 2013թ. գործիքներ ստացան 88 սիրիահայեր:
Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունն աջակցել է նաև սիրիահայ երեխաներին:  2013 թ. ընթացքում 147  երեխա ստացել է հագուստ և կոշիկ, որից 97 դպրոցականի նաև գումար է տրվել` հագուստ և գրենական պիտույքներ ձեռք բերելու համար, փոքրիկներին տրամադրվել են նաև մանկական սայլակներ, մանկական սնունդ և տակդիրներ: 2013 թ. օգոստոսի 1-ից 7-ը ամառային ճամբար է  կազմակերպվել` ընգրկելով սիրիահայ երեխաներին:
2014 թ. տարբեր ծրագրերի շրջանակներում` սեփական բիզնես սկսելու համար գործիքներ կստանա ևս 160 շահառու:
Մոտակա ամիսներին 300ընտանիքի կտրամադրվեն կենցաղային և հիգիենիկ պարագաներ, 250 ընտանիքի (1000 մարդ) կտրվեն ձմեռային հագուստի և կոշիկի ձեռքբերման կտրոններ, խրոնիկական հիվանդություններ ունեցող շահառուներին` դեղորայքի ձեռքբերման կտրոններ:
2014 թ. ՀԿԽԸ- նախատեսում է փախստականներով ու սիրիահայերովբնակեցված համայնքների համախմբման աշխատանքներ տանելընդգրկելով քաղաքացիական հասարակությանն ու համագործակցելովմիջազգային և տեղական կազմակերպությունների հետխնդիրներիբացահայտմանորոշումների կայացման և ռեսուրսների համախմբմանգործընթացում համայնքների ներուժն ուժեղացնելու համարՀամայնքայինորոշ խնդիրներին լուծում տալու համար կտրամադրվեն դրամաշնորհներ:
Ծրագրերն իրականացվում են համագործակցելով ՀՀ Սփյուռքի նախարարության, Պետական միգրացիոն գործակալության, «Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոն» ՀԿ-ի, «Զբաղվածության պետական ծառայություն» գործակալության ու Փոքր և միջին բիզնեսի զարգացման ազգային կենտրոնի հետ:
Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունը` իր Աղետների կառավարման և բնակչության տեղաշարժի ռազմավարական ուղղության շրջանակներում արդեն երկար տարիներ է, ինչ իրականացնում է ապաստան հայցողներին և փախստականներին առաջնային մարդասիրական, բժշկական, սոցիալ-հոգեբանական աջակցության, իրավաբանական խորհրդատվության տրամադրում, սահմանային վերահսկողության իրականացում, փախստականների ինտեգրմանը նպաստող գործունեություն:

From 30 January to 7 March 2014, Armenian Red Cross Society distributed humanitarian aid to 263 Syrian Armenian families (980 persons) by the finance of IFRC Disaster Relief Emergency Fund (DREF). Beneficiaries were provided with winter clothes and shoes, hygiene parcels and blankets.
As an organization auxiliary to the government in humanitarian sphere and led by its Mission to prevent and reduce human sufferings, Armenian Red Cross Society could not remain indifferent to the problems of Syrian Armenians, forced to migrate to Armenia as a result of Civil War in Syria, and started to help them from the very first day of their arrival.
Taking into consideration the situation and the raising number of refugees in need, ARCS initiated specific projects aimed at contributing to enhanced livelihood conditions of Syrian Armenians in Armenia.
The projects are financed by UNHCR, Austrian Development Agency, American Embassy in Armenia and supported by Austrian Red Cross.
In the frames of the projects ARCS support Syrian Armenian in the following main directions: improve reception conditions, social support,  protection of non-returned principle,  self  - reliance and livelihood improvement, community empowerment, awareness raising and integration, sex and gender violence prevention and response.
From autumn 2012 till now 500 families have been provided with hygiene parcels, 1615 persons have received coupons to get winter clothes and shoes, 60 persons with disabilities were provided with glasses disability tools, hearing devices,  15000 AMD per month have received the most vulnerable 32 persons.
Group and individual information/orientation sessions are being organized for newly-arrived on the rights and responsibilities of refugees, employment, health and education issues in RA. From 2012 till now 1736 Syrian Armenians have been consulted.
Starting from 2013 income generating component was included in projects for assisting Syrian Armenians to start their own small business, providing equipment and consultation. In 2013 88 Syrian Armenians were provided with income generating means.
ARCS has supported also child refugees. In 2013 147 children received clothes and shoes, 97 schoolchildren were provided with some ammount of money to purchase school uniforms and stationary, babies have received child carriages, infant food and diapers. On 1-7 August, summer camp was organized involving also Syrian Armenian children.
In 2014, in the frames of different projects income generating means will be provided for 160beneficiaries. In upcoming months 300 families will get household and hygiene parcels, 250 families (1000 persons) will receive coupons for winter clothes and shoes and beneficiaries with chronic diseases will have coupons to buy medicine.
In 2014 ARCS plans to work with communities were refugees and Syrian Armenians live, to consolidate them involving civil society and cooperating with international and local organizations. This will lead to further empowerment of community potential for issues identification, decision making and resource mobilization. Grants will be provided to resolve some issues within the community.
The projects are being implemented in cooperation with RA Ministry of Diaspora, State Migration Agency, “Syrian Armenian issues coordination” Center» NGO, “State Employment Service” agency and “Small and Medium entrepreneurship development” National Center.
The Disaster Management and Population Movement direction of the Armenian Red Cross is providing asylum seekers and refugees in RA with basic humanitarian, medical, psycho-social assistance and advocacy. The direction is also implementing regular border monitoring and is involved in activities aimed at integration of refugees.