ՀԿԽԸ Ստեփանավանի տարածքային մասնաճյուղը՝...
Ավստրիական Կարմիր խաչի ֆինանսական աջակցությամբ իրականացվող «Կառուցենք անվտանգ և կայուն համայնքներ» ծրագրի շրջանակներում ՀԿԽԸ Ստեփանավանի տարածքային մասնաճյուղի տարածքում ստեղծվել է «Արտակարգ իրավիճակների արձագանքման և հումանիտար աշխատանքների համակարգման» կենտրոն, որը 2018 թվականին տեխնիկապես վերազինվել է: Կենտրոնը եզակի է. համարվում է համայնքի աղետների կառավարման պահուստային կենտրոն:
Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության պատվերով «Լոկատր» կազմակերպությունը (Ստեփանավանի օրինակով) ծրագիր է մշակել կենտրոնի համար, որը հնարավորություն է տալիս իրականացնել աղետների ռիսկերի ուսումնասիրություն, օրինակ՝ հաշվարկել սպառնացող վտանգի հնարավոր հետևանքները և այդ դեպքում անհարժեշտ արձագանքը:
-Տեխնիկական հագեցումից հետ մեր արձագանքի մեր հնարավորություններն աճել են: Սա շատ մեծ քայլ է աղետների կառավարման համակարգում, - ասում է ՀԿԽԸ Ստեփանավանի տարածքային մասնաճյուղի նախագահ Արմեն Առաքելյանը: - Անհարժեշտ գործիքներ ունենք՝ լեռնափրկարարական, բարձր լեռնային գոտիներում, ձյան մեջ աշխատելու համար: Կա արհեստական պատ, որտեղ կամավորներն անցկացնում են վարժանքներ: Հնարավորություն ունենք, օրինակ, անհրաժեշտության դեպքում միացնել կամ անջատել քաղաքի լուսավորությունը՝ ամբողջությամբ կամ մասնակի։
Հայկական Կարմիր խաչի Ստեփանավանի տարածքային մասնաճյուղն առավել կենտրոնացած է աղետների կառավարման ոլորտի զարգացման վրա: Որոնողափրկարարական, համայնքների դիմակայունության բարձրացման և ԱՌՆ իրազեկվածության բարձրացման աշխատանքներ իրականացնում է 20 հոգուց բաղկացած կամավորական հատուկ փրկարար ջոկատը, որի կազմում բացառապես մասնագիտական գիտելիքներով զինված և հատուկ վերապատրաստում անցած փրկարարներ են: Նրանց շարքերում են նաև որակավորված մասնագետներ՝ միջազգային կարգի, երկրորդ կարգի փրկարարներ, որոնք ներգրավված են եղել դեռևս 1988 թ․ Սպիտակի երկրաշարժի փրկարարական և հետևանքների վերացման աշխատանքներում:
Նշված ծրագրի շրջանակներում կենտրոնը նաև դրոն է ձեռք բերել, որը նորություն է Հայաստանում:
- Դրոնի միջոցով ոչ միայն որոնում ենք իրականացնում, այլև բազմաթիվ այլ քայլեր, այն օրինակ՝ հնարավորություն է տալիս տուժածին 6-7 կգ ծանրոց հասցնել, որտեղ կարող են լինել առաջին օգնության պարագաններ, սնունդ, - շեշտում է Ա․ Առաքելյանը:
Կամավորական հատուկ փրկարար ջոկատը պատրաստ է աղետների դեպքում արագ արձագանքման: Ձմռանը, երբ ժայռից 14-ամյա երեխա էր ցած ընկել, ջոկատի կամավորները առաջիններից էին հասել օգնության: Համագործակցում են նաև Ստեփանավանի ճգնաժամային կառավարման պետական ակադեմիայի հետ, որտեղ ուսանողների համար վերապատրաստումներ են կազմակերպում։

In the frames of Building safe and resilient communities project financed by Austrian Red Cross, Emergency Response and Humanitarian Coordination Center was established on the basis if ARCS Stepanavan Territorial Branch. In 2018, the Center was technically equipped, becoming a disaster management community reserve center.
Special software was prepared for the Center, which allows conducting disaster risk assessment, for example: to predict the possible consequences of the disaster and the required scope of response.
“Having equipped the Center technically we’ve enlarged our response capacities. This is a huge step forward in the field of Disaster Management”, Armen Arakelyan, Stepanavan TB Chairman says, “We have all necessary equipment as well for mountain rescue, for working in high mountains and in the snow. Now we have here an artificial mountain, where our volunteers exercise. We can, for example, turn on or off the street lights partly or totally, in case of need”.
ARCS Stepanavan TB is mainly focused on Disaster Management field. The team of 20 specially trained rescuers – volunteers conduct awareness raising activities about community resilience, search and rescue, disaster risk reduction. Among them are those rescuers with international qualification, who were involved in rescue operations after Spitak earthquake back in 1988.
In the frames of the mentioned project, the Center purchased a drone, which is the first of this kind of drones in Armenia.
“Using this drone, we not only conduct search and rescue, but, for example, are able to reach the victim with 6-7 kg parcel of necessary items, such as food, first aid kit, etc. ”, Armen Arakelyan mentioned.
A special volunteer rescue team is ready for rapid respond to disasters. In the winter, when a 14-year-old kid fell off a cliff, volunteers from the team were the first to help. They also cooperate with the Stepanavan State Crisis Management Academy, where they conduct trainings for students.