Օգոստոսի 19-ին Հայկական կարմիր խաչի ընկերության արագ արձագանքման թիմը, որը հերթապահություն էր իրականացնում Սևանի հանրային լողափում, ականատես լինելով ավտոթվարի, անմիջապես արձագանքել է դեպքին։
Կամավորները զգուշացրել են, որ պետք է փակել գազատարը՝ գազի արտահոսքից խուսափելու համար։
Վարորդին, որն ուներ ոտքերի բաց կոտրվածքներ, ցուցաբերվել է առաջին օգնություն՝ դադարեցվել է արյունահոսությունը, իրականացվել է վերջույթների անշարժացում։ ՆԳՆ ՓԾ ջրափրկարարների ժամանելուն պես՝ կամավորներն օգնել են տուժածին պատգարակով տեղափոխել նրանց մեքենա։ Հայկական կարմիր խաչի կամավորներից մեկն ուղեկցել է տուժածին մինչև Սևանի հիվանդանոց՝ ճանապարհին վերահսկելու նրա վիճակը։
Մինչ կամավորների մի մասն առաջին օգնություն է ցուցաբերել, մյուսները հոգեբանական առաջին օգնություն են ցուցաբերել ականատեսներին։
Ժամը 21:00-ի սահմաններում 28-ամյա Սարգիս Ք.-ն իր վարած Opel Astra մակնիշի ավտոմեքենայով Երևան-Սևան-Իջևան ավտոճանապարհի 66-կմ հատվածում, դեռևս անհայտ հանգամանքներում, դուրս է եկել ճանապարհի երթևեկելի գոտուց, բախվել գազատար խողովակի երկաթե արգելապատնեշներին և մոտ 30 մ գլորվելով կիսակողաշրջված վիճակում հայտնվել Սևանա լճի լճափնյա հատվածում:
ՀԿԽԸ Գեղարքունիքի, Տավուշի, Վայոց Ձորի, Սյունիքի, Արարատի և Երևանի մարզային մասնաճյուղերի աղետների արագ արձագանքման թիմերը՝ ՆԳՆ Գեղարքունիքի մարզային փրկարար ծառայության հետ համատեղ, հուլիս-օգոստոս ամիսներին հերթապահություն են իրականացնում Սևանա լճի երեք հանրային լողափերում՝ անհրաժեշտության դեպքում առաջին օգնություն ցուցաբերելով հանգստացողներին։ ԱՕ ծառայությունն իրականացվում է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հետ համագործակցության շրջանակներում։

Array ( [label] => Disaster response team is on duty at public beaches of Lake Sevan [uri] => /en/news/disaster-response-team-is-on-duty-at-public-beaches-of-lake-sevan.html [id] => 592 ) 1
21.08.2023
FIRST AID
On August 19 the disaster response team of the Armenian Red Cross Society, which was on duty at the public beach of Lake Sevan, witnessed a car accident and immediately responded to the incident.
The volunteers warned that the gas pipeline should be closed to avoid gas leakage.
The driver with an open leg fracture was given first aid: the bleeding was stopped, the limbs were immobilized. Upon the arrival of rescuers of the Ministry of Internal Affairs, volunteers helped to transfer the victim to their car on a stretcher. One of the volunteers of the Armenian Red Cross accompanied the victim to the Sevan hospital to monitor his condition on the way.
While some of the volunteers provided first aid, others provided psychological first aid to the witnesses.
Around 21:00, 28-year-old Sarkis K. was driving his Opel Astra along the 66-km section of the Yerevan-Sevan-Ijevan highway, under unknown circumstances, left the traffic lane, collided with the iron barriers of the gas pipeline and about 30 m rolled over and ended up on the shore of Lake Sevan.
The disaster response teams of the Gegharkunik, Tavush, Vayots Dzor, Syunik, Ararat, and Yerevan regional branches of the ARCS, together with the Gegharkunik regional rescue service of the Ministry of Internal Affairs, are on duty at three public beaches of Lake Sevan in July-August, providing first aid to vacationers if necessary. The FA service is implemented in the framework of cooperation with the International Committee of the Red Cross.