Մեր դպրոցը թիրախ է, ամեն պահի էլ կարող են կրակոցներ լինել, - ասում է Տավուշի մարզի սահմանամերձ Վազաշենի համայնքապետ Լորիկ Բադիրյանը՝ ցույց տալով դպրոցի պատին կրակոցների հետքերն ու աղյուսներով կիսով չափ փակված պատուհանները, - ամեն ինչ անում ենք, որ որքան հնարավոր է պաշտպանենք երեխաներին կրակոցներից ու բեկորներից։
Համայնքը Ադրբեջանի հետ 18 կմ սահման ունի, նախկինում տարեկան 2000 տոննա խաղող մթերող Վազաշենում հիմա ոչ մի վազ չի աճում՝ այգիների 30-40 տոկոսը մնացել է շփման գծի մյուս կողմում, ոռոգման ջուր չկա, պոմպերը վաղուց չեն աշխատում։ 870 բնակիչ ունեցող համայնքի եկամտի աղբյուրը տնամերձերն են ու արտերկրից համագյուղացիների օգնությունը։ Դպրոցն էլ նախկին 376 աշակերտի փոխարեն հիմա ընդամենը 68-ն ունի։
Այդ երեխաների համար է, որ Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունը՝ համայնքապետարանի հարևանությամբ պաշտպանիչ պատ ու խաղահրապարակ է կառուցել, որպեսզի խաղալիս նրանք պաշտպանված լինեն կրակոցներից։
Վազաշենը միակ համայնքը չէ՝ նպատակ ունենալով ապահովել Տավուշի մարզի սահմանամերձ համայնքների բնակչության, հատկապես երեխաների անվտանգությունը՝ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի և Գերմանական Կարմիր խաչի աջակցությամբ անվտանգ տարածքներ, խաղահրապարակներ ու պաշտպանիչ պատեր է կառուցել նաև Բերդավան, Վազաշեն, Չինարի, Ներքին Կարմիրաղբյուր, Այգեպար, Մովսես և Պառավաքար համայնքներում։
Բերդավան համայնքում վերանորոգվել է նաև դպրոցի մարզադահլիճը, իսկ մանկապարտեզում կառուցվում է ապահով սենյակ, որտեղ հնարավոր կլինի պատսպարվել ռմբակոծության դեպքում։
- Մեր դպրոցի դիրքն արդեն այնպիսին է, որ պաշտպանիչ դեր ունի՝ կրակոցների ու ռմբակոծությունների ժամանակ կարելի է պատսպարվել շենքի հետևում, - ասում է Բերդավանի համայնքապետ Սմբատ Մուղդուսյանը, - դրա համար էլ դրա մոտ կառուցվեց խաղահրապարակը, որտեղ երեխաները կարող են ապահով խաղալ։

“When the school is a target, shooting can happen every moment”, Lorik Badiryan, head of Vazashen bordering community in Tavush says, showing the signs of shootings on the walls and the windows half closed by bricks, “We do everything possible to protect children from shooting and a spear”.
The community has 18 km border with Azerbaijan. Having 2000 tons of grape production yearly in Soviet time, now Vazashen has no single vine growing in the area, 30-40 percent of the vineyards now remained in the other side of the contact line, the irrigation system is not functioning. The main income for the community with the population of 870, are the households and financial support from the relatives working abroad. 68 pupils study at local schools, when this number was 376.
And for these children, Armenian Red Cross Society constructed protective wall and play ground at the community center, to protect them from shooting.
Vazashen is not the only community in Tavush with this problem: aiming to ensure the safety of the bordering communities of Tavush, especially children, with the support of International Committee of the Red Cross and German Red Cross, Armenian Red Cross Society has constructed safer spaces, play grounds and protective walls in Berdavan, Vazashen, Chinari, Narkin Karmiraghbyur, Aygepar, Movses and Paravakar.