Սեպտեմբերի 24-ից 30-ը՝ ՀՀ Սյունիքի մարզի Կոռնիձորի մարդասիրական կայանում, Գորիսի դրամատիկական թատրոնի շենքում, 6-րդ դպրոցում և Վայոց ձորի մարզի Վայք քաղաքի մշակույթի տանը տեղահանված անձանց ընդունման կետերում Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության կողմից իրականացված մարդասիրական արձագանքի ընթացքում․
Աշխատանքներում ներգրավված է եղել անձնակազմի մոտ 445 անդամ և կամավոր։
30.09.2023
Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության անձնակազմն ու կամավորները Սյունիքի և Վայոց ձորի ընդունման կետերում իրականացնում են հետևյալ ծառայությունները․
Կամավորներն աջակցում են նաև տարածքում անհատների կողմից նվիրաբերված սննդի տրամադրման հարցում:
28.09.2023
Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության արագ արձագանքման, առաջին օգնության թիմերն ու կամավորները միացել են նաև Վայոց ձորի Վայք քաղաքում բացված ընդունող կետի աշխատանքներին։
Հատուկ պատրաստվածություն անցած կամավորներն օգնում են գրանցման աշխատանքներում, տրամադրվում է առաջին օգնության, հոգեբանական, առաջին հոգեբանական աջակցություն և ուղղորդում՝ հոգեբանների և արագ արձագանքման թիմերի կողմից, ինչպես նաև ջուր, չոր սնունդ և հեռախոսի մարտկոցի լիցքավորման սարքեր։ Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության Որոնում ծառայությունն իրականացնում է Ընտանեկան կապերի վերամիավորման գործառույթներ՝ անհայտ կորած անձանց տվյալների գրանցում և հավաքագրում, հեռախոս չունեցող անձանց հնարավորություն տրվում կապ հաստատել հարազատների հետ։
Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունը սեպտեմբերի 28-ին Գորիսում տեղադրել է մեկ վրան, որտեղ կեցության տրամադրմանը սպասող անձինք հնարավորություն կունենան հագուստ փոխելու, երեխա կերակրելու և փոխելու, հանգստանալու և այլն։ Տարածքում տեղադրվել են բիոզուգարաններ։
Երկու մարզերում երեխաների համար ապահով տարածքներ են ստեղծվել, որտեղ նրանց հետ զբաղվում են ՀԿԽԸ կամավորները։
24․09․2023
Սեպտեմբերի 24-ից Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունը (ՀԿԽԸ)՝ իրավասու մարմինների և տեղական ինքնակառավարման մարմինների, ինչպես նաև Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հետ սերտ համագործակցությամբ, աջակցում է ՀՀ Սյունիքի մարզի Գորիսի դրամատիկական թատրոնի շենքում և Կոռնիձորի մարդասիրական կայանում տեղահանված անձանց ընդունման կետերի կահավորման և կառավարման աշխատանքներին։
Կետերում ՀԿԽԸ հատուկ պատրաստվածություն անցած կամավորներն օգնում են գրանցման աշխատանքներում, տրամադրվում է առաջին օգնության, հոգեբանական, առաջին հոգեբանական աջակցություն և ուղղորդում՝ հոգեբանների և արագ արձագանքման թիմերի կողմից, ինչպես նաև ջուր, չորսնունդ և հեռախոսի մարտկոցի լիցքավորման սարքեր։ Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության Որոնում ծառայությունն իրականացնում է Ընտանեկան կապերի վերամիավորման գործառույթներ՝ անհայտ կորած անձանց տվյալների գրանցում և հավաքագրում, հեռախոս չունեցող անձանց հնարավորություն տրվում կապ հաստատել հարազատների հետ։
Աշխատանքներում ներգրավված են ՀԿԽԸ կենտրոնական գրասենյակի և Սյունիքի մարզային ու Գորիսի համայնքային մասնաճյուղերի անձնակազմի ավելի քան 70 անդամ և կամավոր։
Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունը՝ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) և Կարմիր խաչի և Կարմիր մահիկի միջազգային ֆեդերացիայի (ԿԽՄՖ) հետ սերտ համագործակցությամբ, սեպտեմբերի 19-ից սկսած իրականացնում է մարդկային, նյութական և ֆինանսական ռեսուրսների մոբիլիզացիա՝ հնարավոր տեղահանության դեպքում մարդասիրական աջակցություն տրամադրելու համար։
Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունը՝ ԱՄՆ զարգացման գործակալության և ԿԽՄՖ-ի հետ համաձայնագրի շնորհիվ, ներկա պահին ունի 3000 անձի համար ոչ պարենային ապրանքների, կանխիկ և հոգեսոցիալական աջակցություն տրամադրելու հնարավորություն։
ՄԱԿ ՓԳՀ-ի և ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի հետ նախօրոք կնքված շրջանակային համաձայնագրերը, որոնք ակտիվանում են արտակարգ իրավիճակների դեպքում, հնարավորություն կտան աջակցել տուժած բնակչությանը դրամական օգնության տրամադրման, սննդի և ոչ պարենային ապրանքների աջակցության, երեխաների պաշտպանության, արտակարգ իրավիճակներում կրթության կազմակերպման և այլ ուղղություններով։
Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունը կիրականացնի կարիքների արագ գնահատում, որին կհաջորդի ԿԽՄԿ հետ համագործակցությամբ կարիքների խորը և բազմակողմանի գնահատումը։ Դրանց արդյունքների հիման վրահետագայում կիրականցվի ռեսուրսների միջազգային և տեղական հավաքագրում՝ միջնաժամկետ և երկարաժամկետ աջակցության ծրագրեր իրականացնելու համար։

From September 24 to 30, during the humanitarian response carried out by the Armenian Red Cross Society at the reception posts for displaced persons at the Kornidzor humanitarian center, Goris drama theater, the 6th school of Syunik region, and the House of Culture of Vayk of Vayots Dzor:
• first aid was provided to around 2400 people,
• first psychological support was provided to around 70,000 people,
• 63 requests for missing persons were registered,
• 196 people were given the opportunity of mobile communication,
• around 3,800 children 24/7 were in safe spaces for children,
• water and juice, dry food and sweets, wet wipes, baby diapers, blankets, sleeping bags were provided,
• 2 tents were set up, where around 40,000 people got the opportunity to rest and take care of small children,
• 10 bio-toilets were set up.
About 445 staff members and volunteers were involved in the works.
30.09.2023
Armenian Red Cross Society staff and volunteers provide the following services in reception posts of Syunik and Vayots dzor:
• support in registration and information provision
• first aid
• first psychological aid and psychological support
• water, dry food, energy bars provision
• Restoring Family links functions, including data registration and collection, giving an opportunity to contact with family members (by mobile phones).
• wash and sanitation
• safe Spaces for children
• tent for people to have rest, change cloths and feed and care babies.
Volunteers support also in providing in the area the food donated by individuals.
28.09.2023
The disaster response, first aid teams and volunteers of the Armenian Red Cross Society also joined the work of the reception posts for displaced people opened in Vayk of Vayots Dzor.
ARCS trained volunteers support in registration, information provision and First aid, first psychological and psycho-social support is being provided by psychologists and rapid response teams, quick assistance to people in transit, including energy bars, water, dry ration packs are also provided.
Armenian Red Cross Society Tracing Service is implementing Restoring Family links functions, including data registration and collection, giving an opportunity to contact with family members (by mobile phones).
On September 28, the Armenian Red Cross Society set up a tent in Goris, where people waiting for shelter will have the opportunity to change clothes, feed and change children, rest, etc. Composting toilets are placed in the area.
Safe spaces for children are activated in both regions, where ARCS volunteers play with them.
24․09․2023
Starting from 24 September, Armenian Red Cross Society (ARCS), with close cooperation with relevant responsible bodies, local self-governance bodies and the International Committee of the Red Cross, supports the  operation of reception posts in Goris state theatre and Kornidzor Humanitarian Center, Syunik Region, established for the displaced population.
More than 70 members of ARCS HQ, Syunik regional and Goris community branches are involved in response operation.
The Armenian Red Cross Society, in close cooperation with the International Committee of the Red Cross (ICRC) and the International Federation of the Red Cross and Red Crescent (IFRC), has been mobilizing human, material and financial resources since September 19 to provide humanitarian support to displaced people.
ARCS, in the frames of  agreement with USAid and the IFRC,  has a capacity to provide certain non-food items and cash assistance needs to 3000 persons. ARCS has also in place pre - arranged framework agreements with UNHCR and UNICEF, which are activated in case of emergency and give an opportunity to support affected population with Cash assistance provision, food and  NFI assistance, shelter support, Child protection and Case Management, PSS, Protection and Monitoring, establishment of child friendly spaces, etc.
The Armenian Red Cross Society will conduct a rapid needs assessment, followed by an in-depth and comprehensive needs assessment in collaboration with the ICRC. Based on the results, international and local resource mobilization will be carried out to implement medium and long-term support programs.