Օգոստոսի 30-ը՝ Անհայտ կորածների հիշատակման միջազգային օրը, ևս մեկ առիթ է հանրության ուշադրությունը սևեռելու անհայտ կորած անձանց, նրանց ընտանիքների առջև ծառացած խնդիրներին, և ապրումակցելու ընտանիքների անսահման կարոտին ու սպասումին։
Ամեն տարի այս օրը որևէ ձևաչափով, հիմնականում ընտանիքների ցանկությունները հաշվի առնելով, հավաքվում ենք՝ հաստատելու, որ Կարմիր խաչը մշտապես այս ընտանիքների կողքին է։
Այս տարի ևս Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունը և Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն, Ղարաբաղյան հակամարտության 2020-ի սրացման հետևանքով անհայտ կորածների ընտանիքների նախաձեռնությամբ Արմավիրի քաղաքապետարանի արվեստի դպրոցում, կազմակերպել էին «Լուռ ներկայություն․ սպասման ու կարոտի պատմություններ» խորագրով լուսանկարների ցուցահանդես։ Հայտնի լուսանկարիչ Արեգ Բալայանի լուսանկարներում և դրանց ուղեկցող տեքստերում ընտանիքների ուղերձներին էին իրենց կորած հարազատներին և նրանց պատկանող իրերը։ Միջոցառումը եզրափակվեց դասական երաժշտության համերգով։
Հայկական կարմիր խաչի ընկերությունը՝ ԿԽՄԿ աջակցությամբ, տարբեր բնույթի միջոցառումներ է կազմակերպել նաև Սյունիքի, Վայոց ձորի, Արարատի, Արմավիրի, Գեղարքունիքի, Տավուշի, Լոռու և Շիրակի մարզերից անհայտ կորածների ընտանիքների համար։ Ընտանիքներն այցելել են Անհայտ կորածների հուշարձաններ, պուրակներ, մեկնել ուխտագնացության կամ կազմակերպել ծառատունկ:

August 30, the International Day of the Disappeared, is another opportunity to draw public attention to the issues faced by missing persons and their families, and to share the endless longing and waiting of the families.
Every year on this day, mainly taking into account the wishes of the families, we gather to confirm that the Red Cross is always next to these families.
This year, the Armenian Red Cross Society and the International Committee of the Red Cross, at the initiative of the families of those missing as a result of the escalation of the Karabakh conflict in 2020, organized "The Silent Presence. Stories of Waiting and Yearning" photo exhibition. In the photos of the famous photographer Areg Balayan and the texts accompanying them, there were messages from families to their lost relatives and their owned items. The event was followed by classical music performance.
The Armenian Red Cross Society, with the support of the ICRC, also organized various events for the families of missing persons from Syunik, Vayots Dzor, Ararat, Armavir, Gegharkunik, Tavush, Lori and Shirak regions. Families visited to the monuments of the missing persons, parks, went on pilgrimages or organized tree planting.