Մարդասիրությունը գործողության մեջ
«Իմ պատկերացմամբ մարդասիրությունը բարություն է, կարեկցանք է, սեր է, հոգատարություն է». գրում է Բերդի թիվ 1 հիմնական դպրոցի 5-րդ դասարանի աշակերտ Գոռ Հովհաննիսյանն իր շարադրության մեջ:
Երկու տարի շարունակ, մայիսի 8-ի նախաշեմին՝ Կարմիր խաչի և Կարմիր մահիկի օրվան ընդառաջ, Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունը նախաձեռնել և իրականացրել է շարադրությունների մրցույթ՝ «Մարդասիրությունը գործողության մեջ» խորագրով:
Այս տարի, թեև չէր հայտարարվել մրցույթ, Բերդի թիվ 1 դպրոցի երեխաները, սեփական նախաձեռնությամբ, նույն թեմայի շրջանակներում գրել և ներկայացրել էին շարադրություններ:

“In my perception humanity is kindness, compassion, love and care”, wrote Gor Hovhannisyan, 5th grade pupil from the Berd N1 secondary school, Tavush region, in his essay.
It has been two years since the Armenian Red Cross Society (ARCS) initiated and implemented essay contest with "Humanity in action" topic in commemoration of the International Red Cross and Red Crescent day, celebrated each year on May 8.
The following year pupils of the Berd N1 school, based on their own initiative, wrote and represented essays on the same topic, though the contest was not officially announced.