Array ( [label] => Ինչ ազդեցություն է ունեցել Քովիդ-19-ը տարեցների վրա և որոնք են տեղեկատվություն ստանալու հիմնական աղբյուրները․ Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունն ամփոփում է արձագանքի մեկ տարին [uri] => /news/հկխը-արձագանքը-քովիդ-19-ին.html [id] => 473 ) 1
Ինչ ազդեցություն է ունեցել Քովիդ-19-ը տարեցների...
Ինչ ազդեցություն է ունեցել Քովիդ-19-ը տարեցների վրա և որոնք են տեղեկատվություն ստանալու հիմնական աղբյուրները․ Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունն ամփոփում է արձագանքի մեկ տարին
10.03.2021
Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունը՝ Կարմիր խաչի և Կարմիր մահիկի ընկերությունների միջազգային ֆեդերացիայի, Ավստրիական և Շվեյցարական Կարմիր խաչերի աջակցությամբ ՀՀ ամբողջ տարածքում իրականացրել է երկու սոցիոլոգիական հետազոտություն՝ բացահայտելու Քովիդ-19 համավարակի ազդեցությունը տարեցների, պրոֆեսիոնալ խնամակալների և Կարմիր խաչի կամավորների վրա` ընդհանուր խնամքի ապահովման համատեքստում, ինչպես նաև պարզելու բնակչության իրազեկվածության մակարդակն ու համավարակի հետևանքով առաջացած տնտեսական և հոգեբանական կարիքները։
1-ին հետազոտության արդյունքների համաձայն, որին մասնակցել է Երևանից և յոթ մարզերից 668 տարեց, ծերացմանը զուգահեռ մեծանում է տնային խնամքի և դրա մատչելիության անհրաժեշտությունը: Քաղաքային բնակավայրերում ապրող հարցվածների 29.4% -ը տնային խնամք է ստանում, գյուղական բնակավայրերում այդ տոկոսը կազմում է ընդամենը 3%:
Տարեցների համար զգալիորեն կրճատվել է այնպիսի հանրային ծառայությունների և ենթակառուցվածքների հասանելիությունը, ինչպիսիք են համայնքային կենտրոնները և ժամանցի օբյեկտները, հասարակական տրանսպորտը, խանութները և բանկերը։
Ըստ խնամողների, տարեց մարդկանց առողջական վիճակը, ապրելակերպը, ֆինանսական վիճակը և ծախսեր անելու կարողությունը, քաղաքական գործունեությունը, ընտանիքի, ընկերների և հարևանների հետ սոցիալականացման մակարդակները, շարժունակության մակարդակը և հուզական վիճակը շատ ավելի վատթարացան Քովիդ-19- ի և դրա արդյունքում սահմանված սահմանափակումների պատճառով։
Հարցումը պարզել է նաև, որ մարդասիրական ֆինանսական աջակցությունը կարևոր է հարցվածների մեկ երրորդի համար և ավելի է կարևորվել  Քովիդ-19 - ի ընթացքում:
Հետազոտության արդյունքների ու եզրակացությունների հիման վրա մշակվել են և Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանը, ազգային ու միջազգային կազմակերպություններին, ՏԻՄ-երին, ՀԿ-ներին և ՀԿԽԸ-ին կներկայացվեն թե կարճաժամետ, և թե երկարաժամկետ գործողությունների առաջարկներ:
2-րդ հետազոտությունն իրականացվել է Երևանում և բոլոր մարզերում, մասնակցել է 862 մարդ՝ ներառելով 18-ից բարձր բոլոր տարիքային, կրթական և մասնագիտական խմբերը։
Արդյունքները ցույց են տվել, որ մարդկանց մեծամասնությունը Քովիդ-19-ը սահմանում է որպես «վիրուս, որը կարող է հիվանդություն առաջացնել», ընդ որում կանայք ավելի են հակված այն որպես միֆ ընդունել, քան տղամարդիկ։
Ըստ հարցման արդյունքների՝ մարդիկ ավելի լավ են տեղեկացված COVID-19- ի փոխանցման, պաշտպանության և ախտանիշների մասին, քան լրացուցիչ տեղեկատվություն ստանալու և բուժհաստատություններ դիմելու եղանակների մասին:
Հեռուստատեսությունը, պետական պաշտոնյաները և առողջապահական աշխատողները տեղեկատվության ամենավստահելի աղբյուրներն են Ֆեյսբուքն այստեղ զբաղեցնում է 4-րդ տեղը, չնայած որ այն տեղեկատվության երկու առավել նախընտրելի աղբյուրների շարքում է։ Հեռուստատեսությունը շարունակում է միջին տարքից բարձր խմբի համար մնալ տեղեկատվության ամենավստահելի աղբյուրը, մինչդեռ երիտասարդները նախընտրում են համացանցը։
Խարանի և խտրականության դեպքերի մասին՝ ըստ հետազոտության նշել են հարցվածների միայն 8․3 տոկոսը։
Հարցվածների 25 տոկոսի մոտ ֆինանսական վիճակը վատթարացել է, մեծ մասը նախընտրում է ստանալ ամսական ֆինանսական աջակցություն, 27․2 տոկոսի հոգեբանական վիճակի վրա համավարակն ունեցել է բացասական ազդեցություն՝ առաջացնելով վախեր և դեպրեսիա։
Մեկ տարի առաջ 2020 թվականի մարտի 16-ին՝ երկրում Քովիդ-19 համավարակով պայմանավորված արտակարգ դրության հայտարարման առաջին իսկ օրվանից Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունը՝ որպես աջակցող կառույց Կառավարությանը մարդասիրական ոլորտում, իր 11 մարզային, մեկ տարածաշրջանային, և 52 համայնքային մասնաճյուղերի ցանցով, փորձառու և նվիրված անձնակազմով, 2000 վերապատրաստված կամավորներով իրականացրել է արագ, միջնաժամկետ և երկրաժամկետ արձագանք։

Impact of COVID-19 on the elderly and main sources of information: The Armenian Red...
The Armenian Red Cross Society with the support of the International Federation of Red Cross and Red Crescent, the Austrian and Swiss Red Cross Societies conducted two sociological surveys throughout Armenia to identify the impact of the Covid-19 pandemic on elderly, professional caregivers, and Red Cross volunteers in the context of the provision of general care as well as to find out the level of awareness of the population and the economic and psychological needs caused by the epidemic.
According to the findings of the first survey which involved 668 elderly people from Yerevan and seven regions, the need for home care and its availability increases with age. 29.4% of respondents living in urban areas receive home care compared to only 3% in rural areas.
Access to public services and infrastructure such as community centers and leisure facilities, public transport, shops, and banks, has significantly decreased for the elderly.
According to caregivers the health, lifestyle, financial status of the elderly and the expense ability, political activity, levels of socialization with family, friends, and neighbors, level of mobility, and emotional state worsened even more because of Covid-19 and related restriction.
The survey found that humanitarian financial assistance was important for one-third of respondents and became more significant during Covid-19.
Based on the findings and conclusions of the survey short-term and long-term action proposals have been developed and will be submitted to the Government of the Republic of Armenia, national and international organizations, local self-governance bodies, NGOs, and the ARCS.
The second survey was conducted in Yerevan and in all the regions. 862 people of all age, educational and professional groups over 18 years old participated in it.
According to the findings, most people define Covid-19 as a "virus that can cause disease", with women more likely to take it as a myth than men.
According to the survey findings, people are better informed of transmission, protection, and symptoms of COVID-19 than of how to get the additional information and to seek medical assistance.
Television, government officials, and health care providers are the most trusted sources of information. Facebook ranks 4th here, although it is one of the two most preferred sources of information. Television continues to be the most reliable source of information for the upper middle age, while young people prefer the Internet.
According to the survey, only 8․3% of the respondents mentioned stigma and discrimination cases.
About 25% of the respondents mentioned that their financial situation has deteriorated. Most of them prefer to receive monthly financial support. The pandemic has had a negative impact on the psychological state of 27․2% of the respondents causing fears and depression.
One year ago on March 16, 2020, from the very first day of the state of emergency caused by the Covid-19 pandemic in the country, the Armenian Red Cross Society, as an auxiliary organization to the Government in the humanitarian field with its 11 regional, 1 territorial and 52 community branches, skillful and committed staff,  2,000 trained volunteers carried out a rapid, medium and long-term response.
The following has been carried out:
• Risk communication and public awareness (over 1 million people)
• Provision of protective items (about 1 million masks, alco-spray FA boxes)
• Humanitarian aid: food and hygiene items (about 33,000 people)
• Psycho-Social support through the hotline (more than 30,000 people)
• Support to households (32 households)
• Reimbursement of electricity  (733 persons), utility bills (11,419 persons), and rents (421 persons)