Մարտի 10-ին, Երևանի Նելսոն Ստեփանյանի անվան թիվ 71 դպրոցում Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունը «Սիրիահայ երեխաների կայուն զարգացումը Հայաստանում» ծրագրի շրջանակներում կազմակերպել էր ծառատունկ:
ՀԿԽԸ երիտասարդ կամավորները երեխաներին բաժանեցին ձեռնոցներ, բահեր և ցնցուղներ: Դպրոցականները` կամավորների օգնությամբ, ծառերի համար նախատեսված փոսեր փորեցին և աղբից մաքրեցին ծառերի հարակից տարածքը: Ծրագրի շահառու 18 աշակերտներին, որոնք սովորում են 4-ից 7-րդ դասարաններում, դասամիջոցին միացան նաև մյուս դպրոցականները և մեծ նվիրվածությամբ սկսեցին օգնել իրենց ընկերներին:
Ծրագրի մասնակից սիրիահայ դպրոցականներն ու նրանց ընկերները նախօրոք թղթերի վրա գրել էին իրենց երազանքներն ու տեղադրել դրանք տուփերի մեջ: Փոսերը փորելուց հետո կամավորները նրանց բաժանեցին այդ տուփերն ու տնկիները: Ծառերը տնկելուց առաջ նրանք այդ տուփերը փոսերի մեջ դրեցին:
Դանիական Կարմիր խաի ներկայացուցիչ, ծրագրի տարածաշրջանային պատասխանատու Աննե Կոբաեկը, որը նույնպես այցելելր էր դպրոց, դպրոցի տնօրեն տիկին Գայանե Դեմիրյանի և ուսուցիչների հետ քննարկեց ծրագրի արդյունավետությունն ու օգտակարությունը: Նա զրուցեց նաև Հալեպից եկած 4-րդ դասարանցի աշակերտուհու հետ, ով Աննե Կոբաեկի հարցերին անգլերեն էր պատասխանում և շատ ոգևորված էր հյուրի հետ իր զրույցից:
Երեխաներն այնքան էին խանդավառվել ծառատունկից, որ չէին ցանկանում վերադառնալ դպրոց` դասերը շարունակելու: Նրանք խոստացան որ հոգ կտանեն ծառերի մասին և ամեն օր կխնամեն դրանց:
Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունը` Դանիական Կարմիր խաչի հետհամագործակցությամբ, ս.թ. օգոստոսից իրականացնում է «Սիրիահայ երեխաներիկայուն զարգացումը Հայաստանում» ծրագիրը, որը կտևի մեկ տարի: Ծրագիրըմշակված է Կարմիր խաչի/Կարմիր մահիկի Ազգային ընկերությունների ֆեդերացիայի(ԿԽՄՖ) և Սեյվ դը Չիլդրեն հիմնադրամի կողմից համատեղ մշակված մեթոդի հիմանվրա: Ծրագրի նպատակն է աջակցել Հայաստանում սիրիահայ երեխաների ինտեգրմանգործընթացին և կայուն զարգացմանը:
Կազմակերպչական ծավալուն աշխատանքներից հետո` ս.թ. նոյեմբերից, Երևանի թվով13 դպրոցներում կազմակերպվում են ծրագրով նախատեսված ինտերակտիվպարապմունքները` սիրիահայ և տեղացի երեխաների մասնակցությամբ:
Երեխաները պարապմունքներին մասնակցում են մինչև 18 անձից բաղկացած խմբերովև ոչ ֆորմալ մեթոդներով` դերախաղեր, քննարկումներ, նկարչություն, պար և այլն, անդրադառնում այնպիսի խնդիրների, ինչպիսիք են վախի և սթրեսի հաղթահարում, շրջակա միջավայրի ճանաչում, ապագայի կառուցում և այլն:

Array ( [label] => Syrian Armenian pupils have planted trees in the school yard [uri] => /en/news/syrian-armenian-pupils-have-planted-trees-in-the-school-yard.html [id] => 117 ) 1
17.03.2015
On 10 February, at the school No. 71 named after Nelson Stepanyan, in the frames of “Sustainable development of Syrian-Armenian children” project, Armenian Red Cross Society organized a tree planting.
ARCS Young volunteers gave out gloves, shovels and watering - pots to the pupils. Schoolchildren dug the holes for the trees with the help of volunteers and cleaned the surrounding area. 18 beneficiary children, pupils of 4th to 7th grades, participated in the event, but during the break, other pupils also joined them and helped with great enthusiasm.
Syrian-Armenian beneficiary pupils and their friends wrote their dreams on a paper and put them in the box a week before. After digging the holes, volunteers gave out the boxes and the saplings, before planting the trees pupils placed the boxes into the pits.
Anne Kobaek, Project Regional Responsible, Danish Red Cross representative, discussed the effectiveness and usefulness of the project with Gayane Demiryan, Head of the school and teachers. She also talked to the 4th grade girl from Aleppo; who was answering to the questions of Anne Kobaek in English and was very excited over the conversation with the guest.
The children were so amused of tree planting, that didn’t want to go back to school for lessons. They promised to look after of the trees and take care of them every day.
Armenian Red Cross Society, in cooperation with the Danish Red Cross, implements “Syrian Armenian Children Resilience program in Armenia” project starting from August, 2014. The project was designed based on the method developed jointly by RC/RC Federation (IFRC) of National Societies and Save the Children Fund.The project aims to support the integration and resilience of Syrian-Armenian children. After extensive organizational works, starting from November, 2014 in 13 schools of Yerevan interactive trainings have been organized with the participation of Syrian-Armenian and local children. Children take part in the sessions up to 18 member in a group with non-formal methods such as role plays, discussions, drawing, dancing, etc., addressing such issues as overcoming fear and stress, studying environment, future plans and etc.