Array ( [label] => Հադրութից՝ Մասիս. Նարինեի ընտանիքը փորձում է նոր կյանք սկսել [uri] => /news/հկխը-օգնում-է-լղ-հակամարտության-սրացման-հետևանքով-հայաստան-տեղափոխված-անձանց.html [id] => 477 ) 1
Հադրութից՝ Մասիս. Նարինեի ընտանիքը փորձում է...
Հադրութից՝ Մասիս. Նարինեի ընտանիքը փորձում է նոր կյանք սկսել
05.04.2021
ՊԱՏՄՈՒԹՅՈՒՆ
Արարատի մարզի Մասիս քաղաքում վարձակալած կիսադատարկ տան ամենաանհրաժեշտ կահկարասին   հսկայական գազի վառարանն է, որի թույլ ջերմությունն իր շուրջն է հավաքել 31-ամյա Նարինեի չորս անչափահաս երեխաներից երեքին: 3-ամյա Մարքսը կուչ է եկել տատի գրկում, չի խոսում, անթարթ աչքերով մեզ է նայում, կարծես փորձում է փոքրիկ մտքով ընկալել առանց այն էլ արդեն անըմբռնելի նոր իրականությունն ու նախկինում այնտեղ գոյություն չունեցած մարդկանց՝ մեզ:  Երկու աղջիկները՝ 5-ամյա Էդիտան և 10-ամյա Օվսաննան ևս լուռ են: Մեր հարցերին ի պատասխան  շիկնում են, հայացքները թեքում: Ավագը դուստրը, 13-ամյա Մարիան դպրոցում է:
Նարինեի ընտանիքը Մասիս է տեղափոխվել Հադրութի շրջանից:
Ասում է՝ երեխաները դեռ չեն սթափվել կռվի պատճառած սթրեսից: Առաջին անօդաչուն հենց իրենց գյուղի մոտակայքում է պայթել:
-          Շատ մոտ էր մեր տանը, բոլորս այդ ձայնից ենք վախեցած արթնացել, կիրակի էր, ամսի 27-ը: - Ապա լռում է, աչքերը խոնարհում: Սեպտեմբերի 28-ին տեղափոխվել են ամուսնու քրոջ գյուղ, որ սարերով շրջապատված խորանիստ բնակավայր է: Այնտեղ մնացել են մեկ օր, ապա ամուսինն ընտանիքին Ստեփանակերտից ճանապարհել է Երևան, ինքը մնացել օգնելու դրա կարիքն ունեցողներին: Օրեր շարունակ ծառայողական մեքենայով մի բնակավայրից մյուսը՝ ավելի ապահով վայր է տեղափոխել կանանց ու երեխաների:
Մասիսում արդեն Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության աշխատակիցների օգնությամբ այս տունն են գտել:  Մինչ այդ երկու ամսից ավել 14 հոգով ապրել են  երկու սենյականոց փոքրիկ տան մեջ:
Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության կողմից դպրոցում սոցիալ-հոգեբանական տարբեր դասընթացներ են կազմակերպվում Ղարաբաղից տեղափոխված ծնողների ու աշակերտների համար: Ավագ դուստրը՝ Մարիան, հաճույքով է մասնակցում: Նա հասցրել է հարմարվել նոր միջավայրին, նոր ընկերներ ձեռք բերել, Օվսաննան, սակայն չի հարմարվում, իր դպրոցն ու իր ընկերներին է ուզում:
Ընտանիքը մեծ է, ութ հոգի են՝ չորս երեխա, չորս մեծահասակ:
-          Կարմիր խաչից սնունդ ու լավ հիգենայի ու անկողնային պարագաներ ենք ստացել: Սնունդը շատ լավն էր, ամեն ինչ կար փաթեթում,- ասում է Նարինեն: - Շնորհակալ ենք Կարմիր խաչին մեր սննդի հարցը լուծելու համար:
Դժվարություններից առաձնանցում է տան վարձն ու կոմունալ վճարումները:
-          Համարյա 70.000 դրամ կոմունալ ենք վճարում: Երեկ 57 հազար  գազի ու լույսի փող ենք տվել, ջրի փողը մնացել է: Տան վարձը 100.000 է, չենք կարողացել գինն իջեցնել, իրենք էլ խնդիրներ ունեն, ուրիշ տուն չկարողացանք ավելի էժան գնով ճարել, ճարահատյալ վերցրինք:
Ամուսինն աշխատանքի է անցել Երևանում, միկրոավտոբուսի վարորդ է: 87-ամյա Ալեքսեյ պապի ու սկեսրոջ ստացած թոշակներով կարողանում են տան վարձը վճարել: Իսկ չորս երեխային հասնող  36.000 դրամ նպաստի վրա ամեն անգամ ամուսնու վաստակած 4000-5000 դրամ օրավարձից  հազար դրամ է ավելացնում, որպեսզի կոմունալ վճարումները կատարի:
Նարինեն մասնագիտությամբ ռուսերենի ուսուցչուհի է: Աշխատանքի համար գրանցվել է համայնքապետարանում:
-          Բայց դա դժվար հարց է, - ասում է, -  անգամ Ղարաբաղում էր իմ մասնագիտությամբ գործ գտնելը դժվար, ուր մնաց այստեղ:
Համայնքային քոլեջում ռուսերենի դասախոսի թափուր հաստիք է եղել, սակայն վախեցել է, ասում է՝ դպրոցում եմ աշխատել ու չորս տարի նախադպրոցականում: Մինչ որոշում կկայացներ ուժերը փորձել քոլեջում, հաստիքը արդեն լրացված է եղել:
Երկու դպրոցական աղջիկներին կարողացել են տեղի դպրոցում տեղավորել, 5 տարեկան Էդիտայի համար մի քանի մանկապարտեզ են դիմել, պատասխանել են, որ համավարակի պատճառով 18-ից ավել երեխա չեն վերցնում, մնացել է տանը:
-          Տղաս էլ մայիսին 3 տարեկան կդառնա, լրացնելու դեպքում 2 տարուց հերթը կհասնի, երկու տարի հետո արդեն 5 տարեկան է դառնում: Կողքի մանկապարտեզ ենք դիմել, ասել են պետք է Ղարաբաղից եկած երեխաների որոշակի քանակ լրանա, որ խումբ բացենք:
Ասում է՝ ամեն ինչ ուներ Հադրութի իրենց տանը, որը ճիշտ է հին էր, պապի կառուցած տունն էր, բայց իրենցն էր: Բայց ամենից շատ ափսոսում է երեխաների նվեր ստացած նոր շորերը, որը չի հասցրել վերցնել: Պահել էր, որ երկու փոքրիկներին դպրոց ճանապարհելիս հագցներ:

The most vital piece of furniture in the half-empty rented house in the town of Masis, Ararat region, is the huge gas stove. The frail warmth radiating from it drew three of 31-year-old Narine’s 4 children to nestle closely around it. 3-year-old Marx huddled in his grandmother's arms, did not speak, he kept looking at us with his unblinking eyes as if trying to perceive with his childish mind the already incomprehensible new reality and the people who did not exist there before, that is us. The two girls, 5-year-old Edita and 10-year-old Ovsanna were silent. In response to our questions, they blushed and looked away. The eldest daughter, 13-year-old Maria, was at school.
Narine's family moved to Masis from Hadrut region.
She says the children have not yet overcome the stress of the war. The first drone exploded near their village.
“It was very close to our house, we all woke up scared by that sound. It was Sunday, the 27th of September.” She went silent and lowered her eyes. On September 28, they moved to the village of her husband's sister, which is a deep settlement surrounded by mountains. They stayed there for a day, then her husband saw the family off from Stepanakert to Yerevan, himself staying to help those in need. For many days and nights, he moved women and children from one place to another in pursuit of safety.
The Armenian Red Cross Society staff helped them to find the house in Masis. Before that, they stayed in a small two-room house, with other families, 14 people for more than two months.
The Armenian Red Cross Society organizes various social-psychological courses at the school for parents and students who have moved from Nagorno Karabakh in the wake of the conflict escalation. The eldest daughter, Maria, is happy to attend them. She managed to adapt to the new environment, make new friends, Ovsanna, however, wouldn’t adapt, she wants her school and her friends.
The family is large, there are eight people, four children, four adults.
“We received food, very good hygiene items, and bedding from the Red Cross. The food was very good, everything needed could be found in the package,” Narine says. “Thank you to the Armenian Red Cross Society for solving our food problem.”
The house rent and utility bills stand out among the challenges.
“We pay almost 70,000 AMD for utilities. Yesterday we paid 57 thousand for gas and power, the money for water is still pending. The rent of the house is 100,000, we were not able to bargain the price, the owners also have financial issues. On the other hand, we could not find another house at a cheaper price, so we had no other choice but go for it.”
Narine’s husband went to work in Yerevan as a minibus driver. The family pays the house rent with the pensions of 87-year-old grandpa Alexey and her mother-in-law. Every day Narine adds one thousand drams to the 36,000 AMD monthly allowance for four children, from the daily 4000-5000 AMD salary her husband earns, in order to make the utility payments.
Narine is a Russian language teacher. She registered in Masis municipality to find a job.
“But it is a difficult issue,” she says, “Even in Karabakh it was difficult to find a job in my profession, even more difficult here.”
There was a vacancy for a Russian language teacher at a community college, but she was not confident she can make it, as she had worked at a school and four years in preschool. By the time she made up her mind to give it a try the position was already filled.
They were able to place the two older girls in the local school. They went to a few nurseries for 5-year-old Edita, but the answer was due to the pandemic there could be only 18 children in there, so the kid had to stay home.
“My son will turn 3 in May, if we register for a nursery now, his turn will come in 2 years, and by that time he will turn 5. We went to a nearby kindergarten, and they said that there should be a certain number of Karabakh children to start a group.”
Narine says she had everything in their house in Hadrut, which was indeed old, the house built by the grandpa, but it was theirs. But she regrets most for the new clothes the children received as gifts for their birthdays. She did not manage to pick them up. She was keeping them for the two younger children to wear at school.