Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունը, IRIS ծրագրի տնտեսական հնարավորությունների և տնտեսական զարգացման բաղադրիչի շրջանակներում, հայտարարում է
եռամսյա վճարովի աշխատանքային պրակտիկայի/վերապատրաստման մասնակցության երկրորդ փուլի մրցույթ
Հայաստանում աշխատանք փնտրող սիրաիահայերի և տեղացիների համար, որը հնարավորություն կտա մասնակիցներին ստանալ ավելի լավ կրթություն և մասնագիտական փորձ և, արդյունքում՝ կայուն և տևական աշխատանք:
Ով
«Սիրիահայերի և տեղացիների դիմակայունության բարձրացում» (IRIS) ծրագիրը, Եվրամիության՝ Սիրիական ճգնաժամի արձագանքմանն ուղղված ԵՄ տարածաշրջանային Թրասթ ֆոնդի (Մադադ ֆոնդի), Ավստրիական զարգացման համագործակցության և Ավստրիական Կարմիր խաչի ֆինանսավորմամբ, նպատակ ունի բարելավելու սիրիահայերի և տեղացիների սոցիալական և տնտեսական դիմակայունությունը և բարձրացնելու Հայաստանում տնտեսական աճի ինստիտուցիոնալ կարողությունները: Ավստրիական Կարմիր խաչի ղեկավարմամբ, այն իրականացվում է Հայկական Կարիտասի, Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության, Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոնի և ՓՄՁ Համագործակցության ասոցիացիայի կողմից:
Ով կարող է դիմել
Կընտրվեն 100 վերապատրաստվողներ՝ հիմք ընդունելով դրդապատճառը, հմտություններն ու գիտելիքները և փորձը, որից հետո կորոշվեն համապտասխան գործատուները և երկու կողմերը կապ կհաստատեն՝ անցկացնելով անձնական հարցազրույց որպես առաջին քայլ: Երկուստեք հաջողություն գրանցելուց հետո կկնքվի եռակողմ համաձայնագիր: Յուրաքանչյուր վերապատրաստվող մասնակից ֆինանսական աջակցություն կստանա երեք ամիս ժամկետով:
Նախկին գործատուների և մասնագիտական վերապատրաստում տրամադրողների կողմից տրված երաշխավորագրերը կհամարվեն առավելություն:
Միայն նախնական ընտրությունն անցած մասնակիցները կհրավիրվեն հարցազրույցի:
Դիմելու վերջնաժամկետ
Հետաքրքված անձինք կարող են ուղարկել իրենց ինքնակենսագրությունը [email protected] էլ. հասցեին կամ դիմել Հայկական Կարմիր խաչի ընկերություն, Պարոնյան 21/1, Բնակչության տեղաշարժի բաժին, Զբաղվածության գծով ծրագրի մասնագետ Հայարփի Կարապետյանին` մինչև 6 սեպտեմբերի, 2019թ:

Armenian Red Cross Society, within the economic opportunities and economic development component of the IRIS programme announces
the second round of a three-month paid traineeship opportunity
for unemployed Syrian Armenian and local Armenian jobseekers, which allows participants to obtain better education and professional experience and eventually a stable and durable job.
Who
The “Increased Resilience of Syrian Armenians and Host Population” (IRIS) programme – with funding from the EU Regional Trust Fund in Response to the Syrian Crisis (the ‘Madad’ Fund), Austrian Development Cooperation and Austrian Red Cross – aims to improve the social and economic resilience of Syrian Armenians and host population and to strengthen the institutional capacities for economic growth in Armenia. Under the lead of Austrian Red Cross, it is implemented by Armenian Caritas, Armenian Red Cross Society, Coordination Centre for Syrian Armenians’ Issues and SME Cooperation Association.
For whom
-        Unemployed Syrian Armenian refugees and unemployed local Armenians over the age of 18
-        Any professional sector or branch is eligible
100 trainees will be selected based on criteria such as motivation, skills and knowledge and experience, after which suitable employers will be identified and both will be linked up using a personal interview as a first step. In case of a green light from both parties a three party contract will be signed. Each traineeship will be financially supported for three months.
Deadline
All interested candidates should send their CVs and motivation letter to the E-mail address: [email protected],  or meet Hayarpi Karapetyan, Employment Officer, Population Movement Department, Armenian Red Cross Society, 21/1 Paronyan Street till  6 September, 2019.
Recommendation letters from previous employers and vocational training providers will be considered as an advantage.