Միանալով ՀՀ Կառավարության կանխիկ աջակցության ծրագրերին՝ Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունը Ղարաբաղյան հակամարտության սրացման հետևանքով տեղահանված անձանց և հյուրընկալող ընտանիքներին 2020-2022թթ. ընդհանուր առմամբ տրամադրել է 2 միլիարդ 828 միլիոն 880 հազար 696 ՀՀ դրամ, այդ թվում.
- Հիմնական կարիքների մատչելիության ապահովում. կոմունալ վճարներ ապաստանների համար, որտեղ տեղավորվել են Ղարաբաղյան հակամարտության սրացման հետևանքով տեղահանված մարդիկ (545 ապաստան, ավելի քան 16,000 մարդ, ընդհանուր՝ 174 միլիոն 490 հազար 108 դրամ)
- Աջակցություն հյուրընկալող ընտանիքներին ( 6184 ընտանիք՝ 17 538 մարդու համար, յուրաքանչյուր չափահասի համար՝ 30 000 ՀՀ դրամ, ընդհանուր՝ 538 միլիոն 990 հազար 588 ՀՀ դրամ)
- Աջակցություն տեղահանված անձանց (14 000 մարդ, յուրաքանչյուր անձին 68 000 ՀՀ դրամ, ընդհանուր՝ 952 միլիոն ՀՀ դրամ)։
- Աջակցություն Սյունիքի և Գեղարքունիքի սահմանամերձ համայնքներին (29 համայնքների 1685 ընտանիքի միանվագ կանխիկ աջակցություն՝ մինչև ձմեռնամուտ անասնակեր և վառելափայտ ձեռքբերելու համար, ընդհանուր՝ 471 միլիոն 800 հազար ՀՀ դրամ):
- Աջակցություն տեղահանվածներին՝ կոմունալ վարձավճարների փոխհատուցման համար (15 000 դրամ միանվագ աջակցություն 15 000 մարդու, այդ թվում նաև 1500 տեղաբնակ խոցելի անձի, ընդհանուր՝ 225 մլն ՀՀ դրամ):
- Աջակցություն տեղահանված 0 -18 տ., 1-ին և 2-րդ խմբի հաշմանդամություն ունեցող և անշարժ գույք կորցրած անձանց հունվար – փետրվար ամիսների համար (6129 մարդ, 20 և 40 հազարական դրամ, ընդհանուր 466 միլիոն 600 հազար ՀՀ դրամ):

Array ( [label] => 2,828,880,696 cash assistance to displaced and host families [uri] => /en/news/cash-assistance-to-displaced-people_2020_2022.html [id] => 509 ) 1
Joining the Government of the Republic of Armenia Cash Assistance Programs, the Armenian Red Cross Society, following the escalation of the Karabakh conflict, has provided a total of 2,828,880,696 AMD to host and displaced families between 2020-2022, including:
• Support to the access of basic needs: utility fees for the shelters where people arrived from NK are accommodated (545 shelters, over 16,000 ppl, AMD 174,490,108 )
• Support to host families (about 17 538 ppl covered, AMD  538,990,588  AMD 30 000 to each adult person)
• Support to displaced people (14000 persons, 952 mln AMD, AMD 68 000 for each person)
• Assistance to Syunik and Gegharkunik border communities (one-time cash assistance to 1685 families in 27 communities to purchase firewood and fodder before winter, total 471,800.000 AMD)
• Assistance to the displaced persons to reimburse utility bills (15,000 AMD one-time assistance to 15,019 people, including 1,500 local vulnerable people, totaling 225 million AMD)
• Assistance for displaced persons aged 0-18 years, 1st and 2nd group disabled ppeople, people who lost their property, in January-February (6129 people, 20 and 40 thousand AMD, total 466 million 600 thousand AMD).