Հունիսի 21-ին՝ 10:00-ից 15:30-ը, «Լոֆթ»-ում, Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունը՝ ՄԱԿ-ի ՓԳՀ կողմից ֆինանսավորվող «Փախստականների պաշտպանություն և ինտեգրում» ծրագրի շրջանակներում, կազմակերպել էր «Մշակույթների փոխանակումը՝ ներառման խթան» խորագրով միջոցառում՝ նվիրված Փախստականների համաշխարհային օրվան:
«Քաբաբ քուբիդե», «Ֆաթուշ» աղցան, «Լավիոն» ապուր, կոկոսի կաթով նուդլ, «Ժիրամոն» ապուր, իրաքի դոլմա՝ Կոնգոյից, Հայիթիից, Սիրիայից, Իրաքից, Իրանից, Մյանմարից և այլ երկրներից Հայաստանում ապաստան գտած անձինք պատրաստեցին իրենց ազգային կերակրատեսակները՝ նշելու օրվա խորհուրդը։
Միջոցառմանը հրավիրված էին ՀԿԽԸ գործընկերները՝ ՄԱԿ-ի ՓԳՀ-ից, Կազա շվեյցարական հիմնադրամից, ՀՀ ՆԳՆ միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայությունից, «Առաքելություն Հայաստան» ՀԿ-ից և այլն։
- «Մարիամ Յազառլու, արդեն 7 տարի է այստեղ ենք ապրում, ամեն տարի գնում և հետ ենք գալիս, մեզ շատ դուր է գալիս այստեղ, հանգիստ է, ազատ և պաշտպանված ենք մեզ զգում։ Դժվարությունները հիմնականում կապված են գումարի, տան վարձը վճարելու հետ։ Այսօր էլ պատրաստելու ենք պարսկական հայտնի ուտեստ՝ Քաբաբ քուբիդե»։
- «Ես Ադրան եմ, 17 տարեկան, արդեն 8 ամիս է, ինչ ապրում ենք Հայաստանում։ Մեզ շատ է դուր գալիս այստեղ՝ ամեն ինչ լավ է և գեղեցիկ։ Ոչ մի դժվարությունների չենք հանդիպում, մարդիկ շատ բարի են և պատրաստակամ, դպրոցում էլ ինձ լավ են վերաբերում։ Այսօր էլ եկել եմ օգնելու մայրիկիս միասին պատրաստենք Իրաքի հայտնի ուտեստներից մեկը՝ Դոլմա»։
- «Մանյա Սնունու, Հալեպից եմ, Սիրիա։ Արդեն 7 տարի է այստեղ ենք ապրում։ Սկզբում իմ տղաներն են եկել, քանի որ բանակի հետ խնդիրներ ունեին, պետք է գնային ծառայության, պատերազմի պատճառով պետք է 7-8 տարի ծառայեն։ Այնուհետև ես ու ամուսինս ենք եկել, բայց ցավոք սրտի ամուսինս շուտ է մահացել։ Մեզ շատ դուր է գալիս այստեղ, վարժվել ենք։ Միակ դժվարությունը տան վարձը վճարելն է։ Տղաներս ավարտել են իրենց ուսումը և այժմ աշխատում են IT ոլորտում։ Ես տանից եմ աշխատում, հիմնականում ընդունում եմ պատվերներ՝ իշլի քյուֆթա, տոլմա, թխվածքներ։ Կարմիր խաչի կողմից կազմակերպված ցուցահանդեսներին եմ միշտ մասնակցում։ Իսկ այսօր պատրաստելու եմ աղցան Ֆաթուշ, մենք շատ ենք սիրում այն պատրաստել»։
- «Աունգ Վին Հան, Մյանմարից եմ, այն գտնվում է Թայլանդի մոտ, արդեն 1․5 տարի է այստեղ ենք ապրում, մեզ շատ է դուր գալիս այստեղ, հիանալի վայր է ապրելու համար։ Այսօր տղայիս հետ միասին պատրաստելու ենք Մյանմարի ավանդական ուտեստներից մեկը՝ նուդլ՝ հավի կրծքամսով և կոկոսի կաթով»։
- Մենք փախստականների հետ աշխատում ենք ամեն օր և ուրախ ենք, որ մեր գործընկերների շնորհիվ կարողանում ենք աջակցել ձեզ և նպաստել ձեր ինտեգրմանը Հայաստանում, - նշեց ՀԿԽԸ բնակչության տեղաշարժի բաժնի ղեկավար Հասմիկ Խաչատրյանը՝ ներկաներին հրավիրելով միասին համտեսելու փախստականների կողմից պատրաստված ախորժահամ ուտեստները։

On June 21, from 10:00 a.m. to 3:30 p.m., at the Loft, the Armenian Red Cross Society, within the framework of the UNHCR-funded "Refugee Protection and Integration" program, organized "Exchange of Cultures to Promote Inclusion" event dedicated to World Refugee Day.
People who took refuge in Armenia from Congo, Haiti, Syria, Iraq, Iran, Myanmar and other countries prepared their national dishes: "Kabab Koobideh", "Fatush" salad, "Lavion" soup, Coconut milk noodle, "Jiramon" soup, Iraqi dolma.
The ARCS partners from the United Nations High Commissioner for Refugees, the Kaza Swiss Foundation, the Migration and Citizenship Service of the RA Ministry of Internal Affairs, the NGO "Mission Armenia" and others were invited to the event.
- "Mariam Yazarlu, we have been living here for 7 years, we leave and come back every year, we like Armenia very much, it is calm here, we feel free and protected. Difficulties are mainly related to money, paying rent. Today we will also prepare a famous Persian dish- Kabab Koobideh".
- "I am Adra, 17 years old, we have been living in Armenia for 8 months. We like this city very much, everything is pretty and beautiful here. We don't encounter any difficulties, people are very kind and willing, and treat me well at school. Today, I came to help my mother prepare one of the famous dishes of Iraq- Dolma".
- "Manya Snounou, I am from Aleppo, Syria. We have been living here for 7 years. At first, my sons arrived here as they had problems with the army, they had to serve for 7-8 years. Then my husband and I arrived, but unfortunately my husband died early. We like Armenia very much, we got used to live here. The only difficulty is paying the rent. My sons have graduated their studies and now are working in IT. I work from home, I mainly take orders: Ishli kufta, dolma, cookies. I always participate in exhibitions organized by the Red Cross. And today I will make Fattoush salad, we like to make it very much".
- "Aung Win Han, I am from Myanmar, it is located near Thailand, we have been living here for 1.5 years, we like it very much, it is a great place to live. Today, together with my son, we will prepare one of the traditional dishes of Myanmar- Noodles with chicken breast and coconut milk".
- We work with refugees every day and we are happy that we are able to support you and contribute to your integration in Armenia, - said Hasmik Khachatryan, head of the Population Movement department of the ARCS, inviting the attendees to taste the appetizing dishes prepared by the refugees.