Հունիսի 20-ը նշվում է որպես փախստականների համաշխարհային օր
Հունիսի 20-ը ՄԱԿ-ի կողմից Փախստականների համաշխարհային օր է հայտարարվել 2000 թվականից, իսկ այս տարվա կարգախոսն է՝ «Հույս՝ տնից հեռու. Աշխարհ, որտեղ փախստականները միշտ ներառված են»։ Սա ևս մեկ առիթ է ուշադրություն հրավիրելու վերջին տարիների ամենամեծ մարդասիրական ճգնաժամին՝ փախստականների հիմնախնդիրներին:
Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունը՝ Բնակչության տեղաշարժի ուղղության շրջանակներում, իրականացնում է ՀՀ-ում ապաստան հայցողներին, տեղահանվածներին, փախստականներին և փախստականի նման կարգավիճակ ունեցող անձանց պաշտպանություն և ինտեգրում, այդ թվում՝ ընդունելության պայմանների բարելավում, սոցիալական աջակցություն, ՀՀ տարածք մուտքի պայմանների բարելավում և չվերադարձելիության սկզբունքի պահպանում, ինքնաբավության և ապրելակերպի բարելավում, համայնքների հզորացում, իրազեկվածության բարձրացում և ինտեգրում, սեռական և գենդերային բռնությունների կանխարգելում ու արձագանք:
Վերջին տարիներին ՀԿԽԸ-ն աջակցել է ավելի քան 120 000 անձի։
Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունը նշված ոլորտում սերտորեն համագործակցում է պետական մարմինների հետ՝ ՀՀ  ՆԳՆ Միգրացիայի և քաղաքացիության  ծառայության, Ազգային անվտանգության ծառայության, Ոստիկանության և ոլորտին առնչվող այլ շահագրգիռ կառույցների հետ:
Ապաստան հայցողներին, տեղահանվածներին, փախստականներին և փախստականի նման կարգավիճակ ունեցող անձանց համար իրականացվող գործունեության ընթացքում ՀԿԽԸ  հիմնական միջազգային գործընկերը ՄԱԿ-ի Փախստականների գերագույն հանձնակատարի գրասենյակն է Հայաստանում:
Գործունեությանը աջակցում/ել են նաև Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն, Կարմիր խաչի եւ Կարմիր մահիկի ընկերությունների միջազգային ֆեդերացիան, Ավստրիական Կարմիր խաչը, Գերմանական Կարմիր խաչը, Դանիական Կարմիր խաչը, Մոնակոյի Կարմիր խաչը, Շվեցարիայի Կարմիր խաչը, Իրանի Կարմիր մահիկը, ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագիրը, Իզմիրլյան հիմնադրամը, GIZ կազմակերպությունը, «Հանթեր ֆուդ» և «Մաջորել» կազմակերպությունները։
2021-2022թ ընթացքում  ՀԿԽԸ-ի գործունեության ամփոփումը Բնակչության տեղաշարժի ուղղությամբ.
- Ապաստան հայցողների և փախստականների համար իրականացվել է 22 տեղեկատվական հանդիպում տեղահանված անձանց իրավունքների, փախստականի կարգավիճակի տրամադրման ընթացակարգերի, սոցիալական ծառայությունների հասանելիության, աշխատանքի տեղավորման, ՄԻԱՎ-ՁԻԱՀ-ի և թրաֆիկինգի կանխարգելման և այլ թեմաներով։ Ընդհանուր առմամբ 365 ապաստան հայցող և փախստական մասնակցել է նշված հանդիպումներին։
- ՀՀ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի և անձնագրերի և վիզաների վարչության ներկայացուցիչների  համար կազմակերպվել է 11 դասընթաց՝ 163  աշխատակցի մասնակցությամբ։  146 այց է իրականացվել սահմանային անցման ցամաքային կետեր և օդանավակայաններ։ Շաբաթական մոնիթորինգ է իրկանացվել «Հատուկ կացարան» ՊՈԱԿ-ում, որտեղ կատարվել են վերանորոգումներ և տրամադրվել է անհրաժեշտ գույք։
- ՀԿԽԸ-ն 12 լեզուների տիրապետող 16 թարգմանիչների միջոցով  ապահովել է 2634 ժամ և 880 էջ գրավոր թարգմանություն ապաստան հայցողների և փախստականների համար։
- Հոգեբանական 706 անհատական  խորհրդատվություն է իրականացվել  փախստականների և ապաստան հայցողների համար։
- Իրականացվել է փախստական երեխաների պաշտպանության և գենդերով պայմանավորված բռնությունների կանխարգելման աշխատանքային խմբերի 12 հանդիպում,   երեխաների պաշտպանության հատուկ 120 դեպքի վարում։ 217 երեխա ստացել է կրթության հասանելիությունն ապահովող նյութական աջակցություն։
- Կազմակերպվել է  փախստական կանանց փոխաջակցման խմբի 14 հանդիպում:
- ԱՍՀՆ Միասնական սոցիալական ծառայության 49 ստորաբաժանումների  318  ներկայացուցիչներ՝ սոցիալական աշխատողներ, ընդունարանի աշխատակիցներ և տարածքային կենտրոնների ղեկավարներ վերապատրաստվել են և իրազեկվել փախստականների իրավունքների վերաբերյալ 15 դասընթացների ընթացքում։
- Տնտեսական ինտեգրման աջակցություն է ստացել 433 ընտանիք՝ անասնապահության, կարի, մեքենաների վերանորոգման, խոհարարության, վարսահարդարման  և այլ բազմաթիվ բնագավառներում գործունեություն ծավալելու և եկամուտ ստանալու նպատակով։
- 168  ապաստան հայցող և փախստական մասնակցել է հայոց լեզվի դասընթացներին, իսկ 872-ը՝ 48 մշակութային միջոցառումների։
- 6300 ընտանիքի հետ իրականացվել է պաշտպանության մոնիթորինգ, իսկ 1259 ընտանիք ներառվել  է դեպքի վարման գործընթացում։
- 135 այցելություն է իրականացվել Կիլիկիա ավտոկայան՝ ԼՂ-ից տեղահանված անձանց վերադարձի մոնիթորինգի նպատակով։
- 460 խոցելի ընտանիքների երեխաների տրամադրվել են պլանշետներ՝ կրթության հասանելիության ապահովման նպատակով։
- 1500 երեխա ստացել է  դպրոցական պայուսակ՝ գրենական պարագաներով և սմարթ ժամացույցներ՝ դիմակայունության բարձրացման նպատակով։
- Փախստական երեխաների իրավունքների վերաբերյալ 30 տեղեկատվական հանդիպում է կազմակերպվել երեխաների համար։
- 818 երեխայի հետ ՀԿԽԸ հոգեբաններն անցկացրել են անհատական զրույցներ՝ խնդիրների բացահայտման նպատակով։
- ԼՂ-ից տեղահանված 1000 անձի համար կազմակերպվել է 70 խմբային հոգեբանական հանդիպում։
- Աջակցություն է տրամադրվել 8 համայնքահեն կազմակերպության, որոնք ներառված են եղել ԼՂ-ից տեղահանված անձանց կարիքներին արձագանքման գործում։
- 5755  երեխա մասնակցել է Երեխաների դիմակայունության բարձրացմանն ուղղված ծրագրային բազմաբնույթ միջոցառումների։
- Ծնողների հետ իրականացվող հանդիպումներին մասնակցել է 450 անձ։ Համայնքային, բակային ճամբարներ են կազմակերպվել 350 երեխաների համար։
- Ավելի քան 68 հոգի աշխատանքի է տեղավորվել՝ մասնագիտական վերապատրաստում անցնելուց հետո։
- ԼՂ-ից տեղահանված 1000 և տեղացի խոցելի 1000 ընտանիք ստացել է սննդի և հիգիենիկ պարագաների փաթեթներ։
- Շուրջ 300  սիրիահայ, 300 տեղացի և 300 տեղահանված  խոցելի ընտանիք օգտվել է բնակարանային վարձի տրամադրման ծրագրերից:
- Համայնքների զարգացման  շրջանակներում իրականացվել է 38 համայնքային զարգացման ծրագիր՝ խաղահրապարակների կառուցում, մեծահասակների սենյակի կահավորում,  դպրոցների սպորտային գույքի տրամադրում, մշակույթի տան ջեռուցում, երաժշտական դպրոցին երաժշտական գործիքների տրամադրում, Մշակույթի տան բեմի բարեկարգում և այլն։

June 20 has been declared World Refugee Day by the United Nations since 2000, and this year's slogan is "Hope away from home. A world where refugees are always included." This is another opportunity to draw attention to the biggest humanitarian crisis in recent years- the refugee problem.
The Armenian Red Cross Society, within the framework of the Population Movement, carries out the protection and integration of asylum seekers, displaced persons, refugees and persons with refugee-like status in RA including improvement of reception conditions, social support, improvement of conditions of entry into the territory of RA and maintenance of the principle of non-return, improvement of self-sufficiency and lifestyle, strengthening of communities, raising awareness and integration, prevention and response to sexual and gender-based violence.
In the recent years, the ARCS has supported more than 120,000 people.
The Armenian Red Cross Society closely cooperates with state bodies in the mentioned field: the Migration and Citizenship Service of the RA Ministry of Internal Affairs, the National Security Service, the Police and other interested structures related to the field.
In the activities carried out for asylum seekers, displaced persons, refugees and persons with refugee-like status, the main international partner of the ARCS is the Office of the United Nations High Commissioner for Refugees in Armenia.
The activity is/was also supported by the International Committee of the Red Cross, the International Federation of Red Cross and Red Crescent Societies, the Austrian Red Cross, the German Red Cross, the Danish Red Cross, the Monaco Red Cross, the Swiss Red Cross, the Iranian Red Crescent, the United Nations World Food Program, Izmirlian Foundation, GIZ Organization, "Hunter Food" and "Majorel" Organizations.
2021-2022 the summary of the activities of the ARCS in the direction of population movement.
- 22 information meetings were held for asylum seekers and refugees on the rights of displaced persons, procedures for granting refugee status, access to social services, employment, prevention of HIV-AIDS and trafficking, and other topics. A total of 365 asylum seekers and refugees participated in the mentioned meetings.
- 11 trainings were organized for representatives of border guard troops and passports and visas department of RA NSS with the participation of 163 employees. 146 visits were made to border crossing points and airports. Weekly monitoring was carried out at "Special Accommodation" SNPO, where repairs were made and necessary property was provided.
- The ARCS provided 2,634 hours and 880 pages of written translation for asylum seekers and refugees with the help of 16 translators who speak 12 languages.
- 706 individual psychological consultations were carried out for refugees and asylum seekers.
- 12 meetings of working groups for the protection of refugee children and prevention of gender-based violence were held, 120 special cases of child protection were handled. 217 children received material support ensuring access to education.
- 14 meetings of mutual support group of refugee women were organized.
- 318 representatives of the 49 units of the Unified Social Service of the MLSA- social workers, reception staff and heads of regional centers were trained and informed about the rights of refugees during 15 courses.
- 433 families received economic integration support in order to earn income in livestock farming, sewing, car repair, cooking, hairdressing and many other fields.
- 168 asylum seekers and refugees participated in Armenian language courses, and 872 participated in 48 cultural events.
- Protection monitoring was carried out with 6300 families, and 1259 families were included in the case management process.
- 135 visits were made to Kilikia bus station in order to monitor the return of people displaced from Nagorno-Karabakh.
- 460 children from vulnerable families were provided with tablets to ensure access to education.
- 1,500 children received a school bag with stationery and smart watches in order to increase resilience.
- 30 information meetings were organized for children regarding the rights of refugee children.
- 818 children were interviewed individually by the psychologists of the National Academy of Sciences in order to identify problems.
- 70 group psychological meetings were organized for 1000 people displaced from Nagorno-Karabakh.
- Support was provided to 8 community-based organizations, which were involved in responding to the needs of people displaced from Nagorno-Karabakh.
- 5755 children participated in various program activities aimed at increasing children's resilience.
- 450 people participated in the meetings with parents. Community backyard camps were organized for 350 children.
- More than 68 people were employed after receiving professional training.
- 1000 displaced from Nagorno-Karabakh and 1000 local vulnerable families received packages of food and hygiene items.
- About 300 Syrian Armenians, 300 local and 300 displaced vulnerable families benefited from the housing rent programs.
- Within the framework of community development, 38 community development projects were implemented: construction of playgrounds, furnishing of adults' rooms, provision of sports equipment for schools, heating of the House of Culture, provision of musical instruments to the music school, improvement of the stage of the House of Culture, etc.