Մասիսի բարեգործական ճաշարանում շաբաթը երեք օր տաք ճաշ, հյութ, քաղցրավենիք է ստանում գրեթե 100 միայնակ տարեց:
Շվեյցարական Կարմիր խաչի աջակցությամբ՝ Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունն 2017թ. գործարկել է «Սնունդ ՀՀ 4 մարզերի համար» ծրագիրը՝ Լոռու, Շիրակի, Արարատի և Արմավիրի մարզերում՝ նպատակ ունենալով յուրաքանչյուր մարզում 80 միայնակ տարեցի ապահովել սննդի փաթեթով: Շահառուներն ընտրվել են հստակ որոշված կարիքների և մշակված չափանիշների հիման վրա: Գործընթացն իրականացվել է սերտորեն համագործակցելով տեղական ինքնակառավարման մարմինների, հատկապես՝ մարզպետարանների և քաղաքապետարանների սոցիալական հարցերի բաժինների հետ:
Արարատի Մասիս քաղաքում ծրագիրն իրագործվեց Բարեգործական ճաշարանի միջոցով։
73-ամյա Արմո պապիկը խիստ բծախնդիր է, ասում է՝ 2017թ. տիկնոջ մահից հետո ամեն բան ու ամեն մարդու պատրաստած չէ, որ հավանում ու համտեսում է: Բայց Կարմիր խաչի ուտելիքներն այնքան համով ու սննդարար են, որ այդ օրերը բաց չի թողնում: Անհամբերությամբ է սպասում այդ օրերին, ճաշարանում հասակակիցների հետ ջերմ սեղանի շուրջ շփումներին: Ճիշտ է, կորոնավիրուսային համավարակով պայմանավորված, այս օրերին ուտելիքը տուն են տանում: Ինքն էլ, մինչև Ղարաբաղյան հակամարտության սրացումը մենակ էր ապրում: Հիմա իրեն է միացել Հադրութից տեղափոխված որդու ընտանիքը: Երկու թոռների համար ևս ուտելիքը բավականացնում է:
- Եթե համով ու սննդարար չլիներ, հաստատ չէի գա: Եթե աշխատողները մաքուր ու բարեհամբույր չլինեին, չէի գա: Այնքան սեր ու ջերմություն կա այստեղ, որ միայն դրա համար արժե գալ, - ասում է Արմո պապիկը:

With the support of the Swiss Red Cross, the Armenian Red Cross Society launched the "Food for 4 regions of Armenia" program in 2017, in Lori, Shirak, Ararat and Armavir regions, aiming to provide 80 single elderly people in each region with food packages. Beneficiaries were selected based on clearly defined needs and criteria. The work was carried out in close cooperation with the local self-government bodies, especially with the social affairs departments of the regional administrations and municipalities.
In the city of Masis in Ararat region, the program was implemented through the Soup Kitchen.
73-year-old grandpa Armo is meticulous. He says after his wife’s death in 2017 he doesn’t like and doesn’t try every food prepared by everyone. But the meals of the Armenain Red Cross are so tasty and nutritious that he does not miss those days. He, in fact, looks forward to those days, to the interactions around a friendly table with peers in the Kitchen. Given the Covid-19 pandemic restrictions he takes the food home. He himself used to live alone before the escalation of Nagorno Karabakh conflict. Now the family of his son, who moved from Hadrut, has joined him. This food is sufficient for the two grandchildren as well. “If the meals were not tasty and nutritious, I definitely wouldn't come here. I would not come if the staff were not clean and friendly. There is so much love and warmth here that it is worth coming just for that,” Grandpa Armo says.