Սոցիալ - հոգեբանական աջակցություն. բուժելով...
Ֆիզիկական վերքերը հեշտ է տեսնելը, իսկ հակամարտության հոգեբանական վերքերը պակաս նկատելի  են: Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունը՝ տանելով իր աջակցող դերը, արձագանքում է ղարաբաղյան հակամարտության վերջին սրացումից տուժած մարդկանց հոգեբանական կարիքներին:
Արեւիկ Ավագյանցը ավելի քան երկու տարի է, ինչ հոգեբան է Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունում: Վերջին  ամիսներին նա այցելում է վիրավորված զինվորներին և նրանց հարազատներին:
-  Ի սկզբանե դա վերաբերում էր ոչ միայն զինվորներին, այլ նաև նրանց ընտանիքների անդամներին ու մերձավոր ազգականներին: Մենք հիվանդանոցներում տրամադրում էինք հոգեբանական առաջին օգնություն, հոգեբանական աջակցություն և հոգեբանական աջակցության այլ ձևեր, - բացատրում է Արևիկը:
Հայաստանի Կարմիր խաչի ընկերության հոգեբանների հետ բոլոր զրույցները խիստ գաղտնի են: Հոգեբանների աշխատանքը նաև կանխարգելիչ է և նպատակ ունի նվազագույնի հասցնել երկարաժամկետ հոգեբանական այն ողբերգական իրադարձությունների ազդեցությունը, որոնք շատերն ականատես են եղել Լեռնային Ղարարաբաղի հակամարտության ժամանակ:
-  Մենք օգնում ենք նրանց հաղթահարել սուր սթրեսային ռեակցիաները: Քանի որ տրավմատիկ ինչ-որ դեպք ապրելուց հետո առաջին մի քանի ամիսներն այն ժամանակահատվածն է, երբ տրամադրված հոգեբանական աջակցությունը շատ կարևոր է: Այս աջակցության շնորհիվ ավելի քիչ հավանական է, որ մարդկանց մոտ հետվնասվածքային սթրեսային խանգարում (PTSD) զարգանա, - ասում է Արևիկը:
-  Մենք աշխատում ենք հատուկ գործիքակազմով, որպեսզի օգնենք նրանց «մշակել» տրավմատիկ տեղեկատվությունը, զգալ այստեղ և  հիմա, հողակցվել: Մենք նաև օգնում ենք թուլացման, շնչառական վարժությունների, հողակցման որոշ մեթոդների՝ տեխնիկաների միջոցով, որոնք նրանք հետագայում կարող են ինքնուրույն էլ կիրառել։
Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունը վերջին երեք ամիսներին շուրջ 1000 հոգեբանական ծառայություն է մատուցել վիրավոր զինվորներին և նրանց մերձավոր ազգականներին, սակայն ՀԿԽԸ հոգեբանական աջակցությունը միայն այս խոցելի խմբով չի սահմանափակվում։
Հայաստանի Հանրապետությունում COVID-19- ի տարածման հենց սկզբից, Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունը ժ հոգեբանական աջակցության թեժ գծեր գործարկեց այն մարդկանց համար, որոնց տեղեկատվություն, ֆինանսական կամ նյութական աջակցություն կամ հոգե-հուզական աջակցություն է պետք: Այս թեժ գծերի միջոցով աջակցություն է ցուցաբերվել ավելի քան 20,000 մարդու:
Անձի հոգեբանական խնդիրների լուծումը տրավմատիկ դեպքից հետո վերականգնվելու կարևոր մասն է, և Արեւիկի կարծիքով՝ մարդասիրական հրամայական է։
-  Որպես հոգեբաններ, որպես հոգեբանների թիմ մենք այստեղ ենք օգնելու՝ արձագանքելու մեր շահառուների հոգեբանական կարիքներին,  - ասում է Արևիկ։

Physical wounds are easy to see, but the psychological wounds of conflict are less obvious. Armenian Red Cross Society, through its auxiliary role to government, is addressing the psychological needs of people affected by the recent Nagorno-Karabakh conflict escalation.
Arevik Avagyants has been a Psychologist with Armenian Red Cross Society for more than two years. For the past few months, she has been visiting injured soldiers in the hospital and their loved ones.
“From the very beginning, it was not just about soldiers but also about family
members and close relatives. We were providing Psychological First Aid, psychosocial-support and other forms of psychological support in hospitals,” explains Arevik.
From the first visit to the last, all discussions with Armenian Red Cross Society psychologists are strictly confidential. The work of the psychologists is also preventative and aims to minimise the long-term psychological impact of the traumatic events many have experienced as a result of the Nagorno-Karabakh conflict.
“We are helping them to overcome acute stress reactions. Because in the first few months after experiencing something traumatic, this is the period when the provided psychological support is very crucial. Because of this support, people are less likely to develop Post-Traumatic Stress Disorder (PTSD),” says Arevik.
“We work with special tools to help them process traumatic information, to be here, to be grounded. We also help with some techniques around relaxation, breathing exercises, grounding – techniques that they can take forward and use for themselves.”
The Armenian Red Cross Society has provided around 1,000 psychological services to wounded soldiers and their close relatives in the past three months, but its psychosocial support activities extend far beyond this particular work.
With the spread of COVID-19 in the Republic of Armenia, Armenian Red Cross Society has managed psychosocial support hotlines for people requiring information, access to financial or material support, or psycho-emotional support. More than 15,000 people have been assisted through these hotlines.
Addressing a person’s psychological needs is a vital part of recovery from a traumatic event. And for Arevik, it is a humanitarian imperative.
“As psychologists, as a psychosocial support team, we are here to help – to respond to the psychological needs”, she says.