Հանգստի և ժամանցի նոր սենյակ` Աբովյանի...
Սեպտեմբերի 28-ին տեղի ունեցավ Կոտայքի մարզի Աբովյան քաղաքի Հատիսի 4-րդ նրբանցքի Ճարտարագիտական քոլեջի հանրակացարանի` Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության (ՀԿԽԸ) կողմից վերանորոգված հանգստի և ժամանցի սենյակի բացումը: Միջոցառմանը ներկա էին ՀԿԽԸ Գլխավոր քարտուղար Աննա Եղիազարյանը, ՀՀ ՏԿԱԻ փոխնախարար Հայկարամ Մխիթարյանը, Հայաստանում Լիտվայի դեսպան Էրիկաս Պետրիկասը և Հայաստանում Գերմանիայի Դաշնության դեպանատան ատաշե Աննամարի Կուլմանը, այլ հյուրեր:
Ողջունելով հյուրերին և ծրագրի շահառուներին, ՀԿԽԸ Գլխավոր քարտուղար Աննա Եղազարյանն ասաց.
- Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունը արդեն տասնյակ տարիներ է, ինչ աշխատում է հանրակացարաններում՝ աջակցելով փախստական միայնակ ծերերին և երեխաներին: Այս նոր վերանորոգված սենյակը, որն այսօր բացեցինք, ձեզ համար կծառայի որպես սոցիալական փաթեթների բաշխման տարածք, միջոցառումներ, ծննդյան տոներ նշելու վայր, երեխաների համար բազմաբնույթ դասընթացներ իրականացնելու հարմարավետ սենյակ: Այստեղ կան նաև հիգիենիկ ծառայություններ իրականացնելու ՝ լվացք, արդուկ անելու հարմարություններ: Այս նախաձեռնությամբ մենք փորձում ենք մի փոքր թեթևացնել ձեր հոգսերը, աջակցել նրանց, ովքեր դրա կարիքն ունեն, քանի որ մարդասիրությունն ու սրտացավությունը կփրկեն աշխարհը:
Թույլ տվեք շնորհակալություն հայտնել Հայաստանում Լիտվայի և Գերմանիայի Դաշնության դեսպանատներին, Ավստրիական Կարմիր խաչին՝ ֆինանսական աջակցության, Տարածքային կառավարման և արտակարգ իրավիճակների նախարարությանը՝ տարածքը տրամադրելու համար: Այդ աջակցության շնորհիվ է, որ մենք կարողանում ենք իրականացնել՝ կառավարությանը մարդասիրական ոլորտում օժանդակելու մեր առաքելությունը:
ՀՀ ՏԿԱԻ փոխնախարար Հայկարամ Մխիթարյանը նշեց, որ նախարարությունը սերտորեն համագործակցում է Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության հետ.
- Չկան փոքր ծրագրեր: Ծրագրերի մասշտաբը որոշվում է դրանց արդյունավետությամբ: Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության գործունեությունն ապացուցել է իր արդյունավետությունը, և մենք միշտ պատրաստ ենք աջակցել նման մարդասիրական նախաձեռնություններին:
Հայաստանում Լիտվայի դեսպան Էրիկաս Պետրիկասը, որը, ի դեպ, նաև մի փոքր հայերեն էր կարողանում խոսել, նշեց.
- Հայաստանի և Լիտվայի բարեկամությունը շատ երկար տարիների պատմություն ունի: Մենք, որպես համատեղ անցյալ ունեցող երկրներ, շատ ընդհանուր բան ունենք: Թեև Լիտվան այլ եվրոպական երկրների չափով մարդասիրական օգնություն տրամադրելու հնարավորություն չունի, այնուամենայնիվ, մեր կարողությունների չափով պատրաստ ենք աջակցել խոցելի խմբերին: Լիտվայի դեսպանատունն արդեն երեք տարի է, ինչ զարգացման ծրագրեր է իրականացնում, այս տարի մենք 18 հայտ ենք ստացել, բայց որոշեցինք աջակցել հատկապես այս ծրագրին:
Հայաստանում Գերմանիայի Դաշնության դեպանատան ատաշե Աննամարի Կուլմանը նշեց, որ նույնպես ուրախ է տեսնելու այս բարեկեցիկ ու լուսավոր սենյակը.
- Շատ երկար ժամանակ չի անցել` 2 ամսից էլ քիչ, ինչ մենք ստորագրեցին համաձայնագիրը, բայց արդեն ամեն ինչ պատրաստ է: Երբ նախորդ անգամ այստեղ էի, քանդված ու փոշոտ վիճակ էր, և այա կարճ ժամանակահատվածում ամեն ինչ վերանորոգվել է: Դա ապացուցում է, որ ինչքան էլ մութ ու դժվար լինի, եթե մարդու մեջ լույս ու մարդասիրություն կա, շուրջն ամեն ինչ լուսավորվում է:
Միջոցառմանը ելույթ ունեցավ 7-ամյա Անուշիկը, որը ներկաներին հիացրեց իր տաղանդով՝ չնայած փոքր տարիքին, նա պրոֆեսիոնալ նվագում է դուդուկ, զուռնա ու դհոլ:
Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության կողմից իրականացվող «Սոցիալ-հոգեբանական աջակցություն երեխաներին և միայնակ փախստական ծերերին» ծրագրի շրջանակներում նախատեսված էր ծառայությունների մատուցման համար տրամադրված տարածքի վերանորոգումը, սակայն, ՀՀ ՏԿԱԻ նախարարության կողմից տրամադրված 40 քառ. մ մակերես ունեցող տարածքի վերանորոգման աշխատանքների իրականացման համար լրացուցիչ միջոցների անհրաժեշտություն առաջացավ: Այդ միջոցները հայթայթվեցին Գերմանական դաշնության և Լիտվայի դեսպանատների կողմից տրամադրվող փոքր դրամաշնորհային ծրագրերի շրջանակներում:
Աբովյանի այս հանրակացարանը ՀԿԽԸ “Սոցիալ-հոգեբանական աջակցություն երեխաներին և միայնակ փախստական ծերերին” ծրագրում ընգրկվել է 2015 թվականին: Տասնյակ տարիներ առաջ մեկնարկած ծրագրի նպատակն է աջակցել հանրակացարանաբնակ միայնակ փախստական ծերերի և երեխաների հասարակությանը մեջ ներգրավվածությանը և ինտեգրմանը, տնային պայմանների բարելավմանը:
Ծրագիրն ունի 2 բաղադրիչ` Աջակցություն միայնակ փախստական ծերերին և Աջակցություն հանրակացարանաբնակ երեխաներին:
Աջակցություն միայնակ փախստական ծերերին բաղադրիչի շրջանակներում կամավորները շաբաթը մեկ անգամ այցելում են շահառու տատիկ-պապիկներին, օգնում են տնային գործերում, կազմակերպում սոցիալական և մշակութային միջոցառումներ: Ամիսը մեկ անգամ տատիկ-պապիկներին տրվում են սննդի փաթեթներ, երեք ամիսը մեկ անգամ` հիգիենիկ պարագաներ: Ձմռան ամիսներին ծրագիրը նախատեսում է նաև շահառուների կոմունալ ծախսերի (էլեկտրաէներգիայի) մասնակի փոխհատուցում:
Աջակցություն հանրակացարանաբնակ երեխաներին բաղադրիչի շրջանակներում ծրագրի կամավորները շաբաթվա ընթացքում բազմաբնույթ դասընթացներ են կազմակերպում հանրակացարանաբնակ երեխաների համար ՀԿԽԸ կողմից հիմնադրված «Ժպիտների ակումբ» դասասրահում, օգնում են երեխաներին իրականացնել տնային հանձնարարությունները, կազմակերպում այցելություններ մշակութային վայրեր, իրականացնում կինոդիտումներ և քննարկումներ` նրանց հետաքրքրող թեմաներով: Ամռան ամիսներին կազմակերպվում է ճամբար` հանրակացարանաբնակ առավել կարիքավոր երեխաների համար:
Ներկայումս ծրագիրը ֆինանսավորվում է Լիխտենշտեյնի «Մեդիկոր» հիմնադրամի կողմից` Ավստրիական Կարմիր խաչի հետ համագործակցությամբ:
Ծրագրի իրականացման վերջին 5 տարիների ընթացքում կարճաժամկետ ընդհատումներ են եղել, սակայն կամավորները չնայած ֆինանսական միջոցների բացակայությանը, շարունակել են այցելությունները, որը կամավորական գործունեությանը նվիրվածության, մարդասիրական արժեքների դրսևորման, երիտասարդ և ավագ սերունդների միջև տարիների ընթացքում հասատատված սերտ բարեկամական կապերի վառ ապացույցն է:

On 28 September, the opening of newly renovated activity room by Armenian Red Cross Society (ARCS), tօօk place in Hatis 4th lane Engineering College dormitory in Abovyan city, Kotayk region. Dr. Anna Yeghiazaryan, ARCS Secretary General, Haykaram Mkhitaryan, RA MTAES Deputy Minister, Erikas Petrikas, Ambassador of Lithuanian Embassy in Armenia and Annemarie Kulmann, Attaché of the Embassy of the Federal Republic of Germany attended the event.
Welcoming the guests and project beneficiaries, Dr. Anna Yeghiazaryan, ARCS Secretary General, said:
- “Armenian Red Cross Society has been working in the dormitories for decades, supporting lonely elderly and children refugees. This newly renovated room, which was opened today, will serve as a social space for the distribution of parcels, as a place for celebration of events, birthdays, as a comfortable room for conducting various courses for children. There are also facilities for conducting hygiene services, such as laundry, ironing. By this initiative we are trying to alleviate some of your, and support those who are in need, because humanity and compassion will save the world. Let me thank also the Embassies of Federal Republic of Germany and Lithuania, Austrian Red Cross for the financial support and MTAES for providing the space. Due to this support, we are able to accomplish our mission as an auxiliary to the government in the humanitarian field.
Haykaram Mkhitaryan, RA MTAES Deputy Minister, noted that the Ministry closely cooperates with ARCS:
“There are no small projects. The projects’ sizes are determined by their efficiency. Armenian Red Cross Society has proved the effectiveness of its activities, and we are always ready to assist this kind of humanitarian initiatives”.
Erikas Patrikas, Ambassador of Lithuanian Embassy, who, by the way, was could speak a little Armenian, mentioned:
- Partnership between Armenia and Lithuania has a long lasting history. We have much in common, as countries with a common past. Although Lithuania does not have as much amount as European countries have for humanitarian aid, however, we are ready to assist vulnerable groups as much as we capable. The Lithuanian embassy has been financing development projects recent three years, this year we have received 18 applications, but decided to support this particular project.
Annemarie Kulmann, Attaché of the Embassy of the Federal Republic of Germany, noted that she is also happy to see this comfortable and bright room:
- “Not much time has passed, less than 2 months, that we have signed the agreement, but everything is ready. When I was here last time, it was rundown and dusty here, and everything was renovated in a short period of time. This proves, that no matter how dark and difficult the life is, if there is a light and humanism in human being, everything around is brightened.
7-year-old Anushik performed at the event, who delighted the audience with her talent, though her young ages, he plays professional duduk, zurna and dhol.
In the frames of Armenian Red Cross Society "Psycho-social support for children and lonely elderly refugees" project the renovation of the space for providing services was designed, however, for the renovation works of the 40m2 area provided by RA Ministry of Territorial Administration and Extreme Situations (MTAES) additional funding was needed. The needed funds were raised due to the German Federation and Lithuanian Embassies in RA, in the frames of Small Grant Projects.
The Abovyan dormitory was included in the ARCS "Psycho-social support for children and lonely elderly refugees" project in 2015. The project aims to assist to the social inclusion and integration, home conditions improvement of the lonely elderly and children refugees living in dormitories.
The project has 2 components: Support to lonely elderly refugees and Support to children living in dormitories.
In the frames of the Support to lonely elderly refugees component volunteers visit beneficiary grandmothers and grandfathers (as they love to call them) once a week, help with household chores, organize social and cultural events. The elderly people receive food parcels every month and hygiene supplies quarterly. During winter months, the program also provides beneficiaries with partial refund of public utilities (electricity).
In the frames of the Support to the children living in dormitories component, the volunteers organize various trainings for beneficiary children in the "Smiles Club" room on daily basis. They help children to perform homework tasks, organize visits to cultural sites, and conduct film screenings and discussions about topics that they are interested in. In summer a camp is organized for the most needed children living in dormitories.
The program is currently funded by the Liechtenstein "Medicor" Foundation in cooperation with the Austrian Red Cross.
During the last 5 years there have been short-term disruptions of project implementation, but the volunteers, despite the absence of funds, continued their visits which is a dedication to volunteer work, to humanitarian values, and is a ratified proof of close ties set between younger and older generations during the years.