Նոյեմբերի 2-3-ը ՀԿԽԸ պատվիրակությունը՝ գործադիր տնօրեն Աննա Եղիազարյանի գլխավորությամբ, Մոսկվայում՝ Ռուսաստանում, մասնակցեց Եվրոպայի, Հարավային Կովկասի և Կենտրոնական Ասիայի պետությունների Կարմիր խաչի և Կարմիր մահիկի ազգային ընկերությունների ղեկավարների և ԿԽՄԿ և ԿԽՄՖ ներկայացուցիչների հանդիպմանը:
Միջոցառումը կազմակերպել էր Ռուսաստանի Կարմիր խաչը (ՌԿԽ), որը հանդիսանում է Ռուսաստանի ամենահին մարդասիրական կազմակերպությունը։ Հանդիպմանը մասնակցում էին Կարմիր խաչի և Կարմիր մահիկի 12 ազգային ընկերությունների ղեկավարները՝ Ռուսաստան, Ադրբեջան, Հայաստան, Բելառուս, Բուլղարիա, Բոսնիա և Հերցեգովինա, Ղազախստան, Ղրղզստան, Սերբիա, Տաջիկստան, Թուրքմենստան և Ուզբեկստան:
Երկու օր ղեկավարները քննարկեցին առողջապահական, արտակարգ իրավիճակներին արձագանքման և ժամանակակից մարտահրավերներին վերաբերող հարցեր և փոխանակվեցին իրենց փորձով։
Հանդիպման հիմնական նպատակն էր քննարկել ազգային ընկերությունների միջև հումանիտար համագործակցության հետագա զարգացումն ու ամրապնդումը։ Մասնավորապես, Ազգային ընկերությունների բոլոր ղեկավարները կիսվեցին հումանիտար մարտահրավերներին և ճգնաժամերին արձագանքելու իրենց հաջողված դեպքերով, ինչպես նաև խոսեցին թվային տեխնոլոգիաների կիրառման լավագույն փորձի մասին: Հանդիպման կարեւոր թեմաներից էր Միջազգային շարժման գործունեությունը առողջապահական հարցերում։
Միջոցառմանը ներկա էին նաև Կարմիր Խաչի և Կարմիր մահիկի ընկերությունների միջազգային ֆեդերացիայի և Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչներ:
Ռուսական Կարմիր խաչի առաջարկով Ազգային ընկերությունները միացան Մոսկովյան բանաձևին, որն ուղղված է մարդասիրական օգնության ցուցաբերման, սոցիալ-հոգեբանական աջակցության, արտակարգ իրավիճակներին և Շարժման այլ առաջնահերթ ուղղություններում արձագանքի ոլորտներում համագործակցության զարգացմանը և կատարելագործմանը:

On November 2-3, directorsd of national Red Cross and Red Crescent Societies in Europe, South Caucasus and Central Asia and representatives of the International Federation of Red Cross and Red Crescent met in Moscow and discussed cooperation formats.
The event was organized by the Russian Red Cross, which is the oldest humanitarian organization in Russia. The heads of 12 national societies of the Red Cross and Red Crescent participated in the meeting: Russia, Azerbaijan, Armenia, Belarus, Bulgaria, Bosnia and Herzegovina, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Serbia, Tajikistan, Turkmenistan and Uzbekistan.
For two days, the leaders discussed health, emergency response and contemporary challenges and shared their experiences.
The main purpose of the meeting was to discuss the further development and strengthening of humanitarian cooperation between the national societies. In particular, all the directors of National Societies shared their success stories of responding to humanitarian challenges and crises, and also spoke about best practices in the use of digital technologies. One of the key topics of the meeting was the activity of the International Movement in health issues.
Representatives of the International Federation of Red Cross and Red Crescent Societies and the International Committee of the Red Cross were also present at the event.
Upon the suggestion of the Russian Red Cross, the National Societies joined the Moscow Resolution, which is aimed at the development and improvement of cooperation in the fields of humanitarian assistance, psycho-social support, response to emergencies and other priority directions of the Movement.