Սեպտեմբերի 9-ին, ժամը 10։00-ին, Հոլիդեյ Ինն հյուրանոցում տեղի ունեցավ Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության (ՀԿԽԸ)՝ Ավստրիական Կարմիր խաչի, Հայկական կարիտասի, Սիրիահայերի հիմնախնդիրների համակարգման կենտրոն ՀԿ-ի և ՓՄՁ համագործակցության ասոցիացիա ՀԿ-ի հետ համագործակցությամբ հրավիրված ԵՄ կողմից ֆինանսավորված Սիրիահայերի եւ տեղացիների դիմակայունության բարձրացում (ԻՐԻՍ) ծրագրի ամփոփիչ համաժողովը, որին ներկա էին Հայաստանում ԵՄ դեսպան Ն․Գ․ Անդրեա Վիկտորինը, Ավստրիական զարգացման գործակալության հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար պրն․ Կլաուս Կապպերը, այլ հյուրեր։
Համաժողովի ընթացքում ներկայացվեցին ծրագրի ձեռքբերումները, ինչպես նաև՝ Հայաստանում ոլորտի մարտահրավերների հնարավոր լուծումների առաջարկներ։
- Սիրիական ճգնաժամի արձագանքման նպատակով ստեղծված ԵՄ տարածաշրջանային Թրասթ ֆոնդից տրամադրվող աջակցությունը և համահիմնադիր կազմակերպությունների համատեղ ջանքերը, կարծում եմ, օգնեցին խթանել և ամրապնդել սիրիահայերի, փախստականների, հայրենադարձների և տեղական ձեռնարկատերերի տնտեսական ինտեգրումը՝ նպաստելով հայաստանի ՓՄՁ ոլորտի աճին։ Լիահույս եմ՝ այս փորձն օգտակար կլինի՝ այն ապագայում նմանատիպ տարբեր նախագծերի շրջանակներում կրկնօրինակելու համար,- բացման ելույթում նշեց Հայաստանում ԵՄ դեսպան Անդրեա Վիկտրինը։
- Ծրագիրն ամբողջությամբ հետևել է Ավստրիայի զարգացման գործակալության սկզբունքին՝ Չանտեսել ոչ մեկին և նվազեցնել աղքատությունը։ Ծրագիրը սոցիալական և առողջապահական, բնակարանային լուծումների և բիզնեսի հիմնման հասանելիության կայացած օրինակ է ոչ միայն Հայաստանի, այլև ամբողջ տարածաշրջանի համար։ Մենք շատ ուրախ ենք, որ ծրագրի արդյունքները ծառայում են փասխտականների կարիքներին։ Մենք շնորհակալ ենք դոնորներին, հտակապես՝ ԵՄ պատվիրակությանը և բոլոր իրականացնող գործընկերներին, -նշեց Հայաստանում Ավստրիական զարգացման գրասենյակի ղեկավար Կլաուս Կապերը։
Ծրագրի դոնոր և գործընկեր կազմակերպությունների բոլոր ներկայացուցիչներն էլ շեշտեցին, որ այն հաջողությամբ լուծել է իր առաջ դրված խնդիրները, և պետք է քննարկումներ իրականացվեն ծրագրի շարունակականությունն ապահովելու ուղղությամբ։
Եզրափակիչ համաժողովն ամփոփվեց ԵՄ ԻՐԻՍ Բիզնես ինկուբատորի հայտադիմումների 2-րդ փուլի 58 հաջողակ ձեռներեցներին դրամաշնորհների հանձնման արարողությամբ։ Ձեռներեցները հյուրանոցի տարածքում ժամը 14:00 – 16:00-ը ներկայացրեցին իրենց արտադրանքն ու ծառայությունները։ Ցուցադրվեցին նաև ծրագրի շրջանակներում փոքր դրամաշնորհներ ստացած երիտասարդական ծրագրերի արդյունքները։
ԵՄ ԻՐԻՍ ծրագիրն իրականացվել է 2018 թվականի հուլիսից մինչև 2021 թվականի հուլիսը։ Նպատակն էր բարելավել սիրիահայերի և տեղացիների սոցիալական և տնտեսական ինտեգրումը, հզորացնել Հայաստանում տնտեսական աճի ինստիտուցիոնալ կարողությունները։ Այն բաղկացած էր չորս հիմնական բաղադրիչներից՝ Տնտեսական ինտեգրում, Բնակարանային պայմանների բարելավման աջակցություն, Իրազեկման ծառայություններ և Սոցիալական ներառում։
Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունը 36 ամիսների ընթացքում գրանցել է հետևյալ արդյունքները․
Հայկական կարիտասի և ՓՄՁ համագործակցություն ասոցիացիա ՀԿ-ի կողմից հիմնադրվել է ԵՄ ԻՐԻՍ բիզնես ինկուբատոր հիմնադրամը՝ որպես անկախ մարմին, որն իրականացնում է բիզնես ինկուբացիայի ամբողջ փուլը, այդ թվում վերապատրաստումներ, քոչինգ, մենթորիգ և հասանելություն դեպի ֆինանսներ՝ վարկերի և դրամաշնորհների տեսքով։ Հայտադիմումների ընդունման 2 փուլերի արդյունքում ԻՐԻՍ ակադեմիայի միջոցով աջակցություն են ստացել 102 ձեռներեց, և վերջիններիս բիզնեսների ֆինանսական աջակցման համար առանձնացվել է 449 միլիոն ՀՀ դրամ՝ վարկերի և դրամաշնորհների տեսքով։
Սիրիահայերի հիմնախնդիրների համակարգման կենտրոն ՀԿ-ն իր ինֆոհաբի միջոցով երաշխավորում էր, որ բոլոր կազմակերպությունների կողմից սիրիահայերին տրամադրվող ծառայությունների ամբողջ շրջանակը հավաքագրվի և հասանելի լինի Հայաստանում բնակվող բոլոր սիրիահայերին։
ԻՐԻՍ ծրագիրը ֆինանսավորվել է Եվրոպական միության կողմից Սիրիական ճգնաժամին ի պատասխան ստեղծված ԵՄ տարածաշրջանային Թրասթ ֆոնդի կողմից («Մադադ/MADAD հիմնադրամ»), համաֆինանսավորվել է Ավստրիական զարգացման համագործակցության և Ավստրիական Կարմիր խաչի կողմից և իրագործվել է Ավստրիական Կարմիր խաչի կողմից ղեկավարվող կոնսորցիումի կողմից, որի կազմում էին Հայկական Կարիտաս Բարեսիրական ՀԿ-ն, Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունը, Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոնը և ՓՄՁ համագործակցության ասոցիացիան։

On September 9th, Armenian Red Cross Society (ARCS) in partnership with Austrian Red Cross, Armenian Caritas, Centre for Coordination of Syrian Armenians’ Issues and SME Cooperation Association hosted the final conference of the EU-funded “Increased Resilience of Syrian Armenians and Host Population” Programme, attended by EU Ambassador H.E. Andrea Wiktorin, and Head of Austrian Development Agency in Armenia Mr. Klaus Kapper. The achievements of the three-years programme and the recommendations on possible mitigation of the current challenges in this sphere faced by Armenia will be summarised.
“I believe that this support from the EU Regional Trust Fund in response to the Syrian Crisis and joint efforts of the founding organizations helped to facilitate and strengthen the economic integration of Syrian Armenians, migrants, repatriates and local entrepreneurs, contributing to the growth of Armenian SME sector. I hope that this experience would be useful for replication within different similar projects in the future,” said the Head of the European Union Delegation to Armenia, Ambassador H.E Andrea Wiktorin in her welcoming speech.
The project follows the principle of Austrian Development Cooperation –“Leave no one behind” and “reduce poverty”. The project serves as a role model for the integration of those in need for access to social and health services, housing and business generation not only in Armenia but the entire region. We are very happy for the project results serving the needs of refugees. We would like to thank the donors, in particular EU delegation and all the implementing partners”, said Mr. Klaus Kapper, Head of Austrian Development Agency in Armenia.
The Final Conference was concluded by the Grant Award Ceremony for 58 successful entrepreneurs of 2nd Cycle of the EU IRIS Business Incubator, who presented their products and services in the area of the hotel the same day, at 14:00-16:00. The activities of the Young People, who received Seed Grants in the frames of the Programme were presented as well.
The EU IRIS programme was implemented from July 2018 to July 2021 and was consisting of four main components: Economic integration, Housing Support, Information Services, Social Inclusion. The objective of the programme was to improve social and economic integration of Syrian Armenians and host population and to strengthen institutional capacities for economic growth in Armenia.
During 36 months Armenian Red Cross Society achieved the following:
Armenian Caritas and SME Cooperation Association established EU IRIS Business Incubator foundation as a separate entity which provides full cycle of business incubation including trainings, coaching, mentoring and access to the finance in form of grants and loans. As a result of two calls 102 entrepreneurs have been supported through IRIS Academy, and AMD 449’000’000 has been allocated for their businesses in form of grants and loans.
The Centre for Coordination of Syrian Armenians' Issues with its InfoHub made sure that all services available and provided by different organisations were bundled and shared with all Syrian Armenians.
The IRIS programme is funded by the European Union through the EU Regional Trust Fund in Response to the Syrian Crisis (the ‘MADAD’ Fund), Austrian Development Cooperation and Austrian Red Cross and is being implemented by the consortium led by Austrian Red Cross and consisting of “Armenian Caritas” Benevolent NGO, Armenian Red Cross Society, Centre for Coordination of Syrian Armenians’ Issues and SME Cooperation Association.