“Limitless” երիտասարդական նախաձեռնությունների...
Կարմիր Խաչի և Կարմիր Մահիկի ընկերությունների միջազգային ֆեդերացիայի Սոլֆերինո ակադեմիայի կողմից հայտարարված երիտասարդական նորարարական նախաձեռնությունների մրցույթին Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության կամավորները մասնակցել են՝ ներկայացնելով իրենց գաղափարները, որոնք միտված էին արձագանքելու Քովիդ-19 համավարակի պատճառով ՀՀ համայնքներում առաջացած խնդիրներին։
Մրցույթին մասնակցում էին Կարմիր Խաչի և Կարմիր մահիկի միջազգային շարժման անդամ ազգային ընկերությունները։ Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության կամավորները ներկայացրել են 8 երիտասարդական նախաձեռնություն, որոնցից 6-ը հավանության արժանացան ընտրական հանձնաժողովի կողմից։
Այնուհետև կամավորները մասնակցեցին երիտասարդների կարողությունների և հմտությունների զարգացմանն ուղղված ավելի քան 25 դասընթացի՝ հնարավորություն ստանալով հղկել գաղափարները և ներկայացնել պիլոտային նախաձեռնություններ՝ յուրաքանչյուրի համար արժանանալով 500 շվեյցարական ֆրանկ դրամաշնորհի, որոնց հավաստագրերը կամավորներին անձամբ հանձնեց Կարմիր խաչի և Կարմիր մահիկի ընկերությունների միջազգային ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Ջագան Չափպագայնը։
Երևանում, Գյումրիում, Գավառում և Իջևանում նախաձեռնություններն իրականացնելուց հետո կամավորները ներկայացրել են արված աշխատանքը, որից հետո հնարավորություն ստանալով կրկին դիմել ֆինանսավորման՝ հաջողված ծրագրերի զարգացման և տարածման համար։

Volunteers of the Armenian Red Cross Society participated in the Youth Innovation Initiative Competition announced by the Solferino Academy of the International Federation of Red Cross and Crescent Societies. The volunteers presented their ideas, aimed at responding the problems caused by the Covid-19 pandemic in Armenian communities.
Member national societies of the International Red Cross and Red Crescent Movement participated in the competition. The volunteers of the Armenian Red Cross Society presented 8 youth initiatives, 6 of which were approved by the selection committee.
The volunteers then participated in more than 25 youth skills development courses that enabled them to refine their ideas and submit pilot initiatives each receiving a grant of 500 CHF personally awarded by the Secretary General of the Red Cross and Red Crescent Federation.
After implementing the initiatives in Yerevan, Gyumri, Gavar and Ijevan, the volunteers presented the work done, and had the opportunity to apply again for funding to develop or distribute successful programs.