Ինստիտուցիոնալ զարգացում
2021թ ՀԿԽԸ՝ Կարմիր խաչի Միջազգային Կոմիտեի և Կարմիր խաչի/Կարմիր մահիկի Միջազգային Ֆեդերացիայի հետ համագործակցությամբ, մեկնարկեց կազմակերպության զարգացման լայնամասշտաբ ծրագիր․ կազմվեց
զարգացման եռամյա պլան և իրականացվեց զարգացման առաջահերթ խնդիրների արձագանքումը։
Ծրագրի հիմքն է հանդիսանում ինստիտուցոնալ զարգացման հավասար հնարավորությունների ապահովումը բոլոր մարզային մասնաճյուղերի համար։ Բոլոր մարզային մասնաճյուղերում իրականացվում են նյութական և մարդկային
կարողությունների հզորացման միջոցառումներ։ Մասնավորապես՝ Ծրագրով նախանշված գործողությունների արդյունքում ՀԿԽԸ Արարատի, Կոտայքի, Արմավիրի և Արագածոտնի մարզային մասնաճյուղերը համալրվել են
անհրաժեշտ համակարգչային տեխնիկայով և կահավորանքով, ինչպես նաև մասնաճյուղերից տրամադրվել են ավտոմեքենաներ՝ դժվար հասանելի տեղանքներում մարդասիրական գործունեության իրականացումը
հեշտացնելու նպատակով։ Աշխատակիցների և կամավորների համար մի շարք միջոցառումներ են կազմակերպվում (դասընթացներ, կլոր սեղան հանդիպումներ/քննարկումներ), որի նպատակն է ամրապնդել և բարելավել
վերջիններիս փափուկ/կոշտ հմտություններն ու կարողունակությունները (կոմպետենցիաները) իրականացվող ծրագրերի արդյունավետ կառավարման, ներկայացման, մոնիթորինգի և հաշվետվողականության
ուղղությամբ: Իսկ մարզերի համայքներում իրակացնված դրաշնորհային փոքր նախաձեռնությունների իրականացումը ամրապնդում են անձնակազմի և կամավորների ձեռք բերած գիտելիքները՝ կարիքների
վերհանման և արձագանքման ուղղությամբ։
Տարվա ընթացքում պարբերաբար կազմակերպվում են վերապատրաստման դասընթացներ շուրջ 500 կամավորների համար՝ Առաջին օգնության, Արտակարգ իրավիճակներին արձագանքման, ընտանեկան կապերի
վերականգնման, Երեխաների և տարեցների հետ աշխատանքի առանձնահատկությունների վերաբերյալ։
ԿԽՄՖ հետ համագործակցությամբ՝ իրականացվում է շուրջ 400 կամավորների ապահովագրումը՝ դժբախտ պատահարներից։
Տարին 2 անգամ կազմակերպվերպվում են համաժողովներ՝ ՀԿԽԸ ղեկավարության և բոլոր Մարզային մասնաճյուղերի ղեկավար կազմի մասնակցությամբ։ Համաժողովների ընթացքում ամփոփվում են նախորդող
կիսամյակի գործունեությունը, նվաճումներն ու մարտահրավերները։
Ներկայումս, ՀԿԽԸ հզորացնում է իր թվային կարողությունները և իրակացնանուն է մի շարք ինստիտուցիոնալ գործիքների ներդրում, մասնավորապես՝ Համայնքների ներգրավման և հաշվետվողականություն,
ֆիդբեք մեխանիզմների և տեղեկության կառավարման ուղղություններով։ 2021թ-ից նաև սկիզբ է դրվել ՀԿԽԸ Կրթության ուղղության զարգացմանը, որի նպատակն է համակարգել և առավել արդյունավետ իրականցնել ոչ-ֆորմալ
կրթությանն առնչվող ծրագրերը, ինչպես նաև աջակցել կրթության հասնալեիությունը երեխաներին արտակարգ իրավիճակների ժամանակ։
Մասնաճյուղերի զարգացում
Տավուշի, Գեղարքունիքի, Սյունիքի և Վայոց Ձորի մարզային մասնաճյուղերի կարողությունների զարգացում
Համագործակցելով ԿԽՄԿ հետ՝ Տավուշի, Գեղարքունիքի, Վայոց Ձորի և Սյունիքի մարզային մասնաճյուղերում՝ կարողությունների զարգացման համալիր ծրագրի շրջանակներում մասնաճյուղերի անձնակազմը և
կամավորները հնարավորություն են ստանում բարելավել իրենց հմտությունները և կարողությունները համայնքների կարիքների վերհանման, արձագանքման ծրարգրերի իրականցման, համագործակցության ընդլայման
և մեթոդական նոր ուղիների մշակման ուղղությամբ։ Տարեկան կտրվածքով բազմազան թրեյնինգներ են կազմակերպվում անձնակազմի և կամավորների համար։ Ծրագրի կարևոր բաղադրիչներից է նաև կամավորական
նախաձեռնությունները։ Մարզային կամավորների կողմից մշակվում և իրականացվում են կամավորական նախաձեռնություններ, ինչը նպատակ ունի խթանել գործնականում տեսական գիտելիքների կիրառումը։
Ընդհանուր առմամբ ՀՀ 4 մարզերի 17 համայնքներում իրականացվում են 50-ից ավել ծրագրեր՝ երեխաների, միայնակ տարեցների և հաշմանդամների, սահմանափակ հնարավորություններով կանանց և այլ խոցելի խմբերի համար։
Արարատի, Արագածոտնի, Կոտայքի, Արմավիրի, Գեղարքունիքի, Սյունիքի և Տավուշի մարզային մասնաճյուղերի կարողությունների զարգացում՝ սննդի աջակցման ծրագրի միջոցով Շվեցարական ԿԽ կողմից ֆինանսավորված մարզային մասնաճյուղերի
զարգամացման ծրագրերի շրջանականերում, բարելավվում են մասնաճյուղերի կարիքների գնահատման, խնդիրներին արձագանքման և ծրագրերի կառավարման կարողությունները։ 2017թ-ից ի վեր Ծրագիրն իրականցվում է Արարատի մարզի Մասիս քաղաքում բարեգործական ճաշարանի գործարկումը՝ շաբաթական 3 անգամ տաք ճաշ տրամադրելով 110 միայանակ տարեցների։ Մյուս մարզերում ամեն ամիս սննդի փաթեթներ են տրամադրվում ընդհանուր 815 խոցելի տարեցների և ամեն եռամսյակ
տրամադրվել են հիգիենիկ փաթեթներ։ Ծրագրի շահառուների համար կամավորները կազմակերպել են սոցիլականացման միջոցառումներ, իսկ ծննդյան օրերին շնորհավորել և հանձնել են նվերներ։ Ծրագիրը նաև
անձնակազմի և կամավորենրի կարողությունների զարգացման բաղադրիչ ուներ, ինչի շրջանակներում ներգավված անձնակազմն ու կամավորները մասնակցել են ծրագրերի կառավարման, ռեսուրսների հայթայթման,
տարեցների խնամքի առաձնահատկությունների վերաբերյալ դասընթացների։
2021թ-ից սկսած ծրագիրը ֆինանսավորում է ստացել հունվարից-ապրիլ և նոյեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին։ 2022թ․ ծրագիրը նաև իրականցվում է Սյունիքի Մարզում՝ աջակցություն տրամադրելով 70 տարեց շահառուի։

Institutional development
In 2021, the ARCS, in cooperation with the International Committee of the Red Cross and the International Federation of the Red Cross/Red Crescent, launched a large-scale development program of the organization; a three-year development plan was drawn up and response to priority development issues was implemented.
The basis of the project is the provision of equal opportunities for institutional development for all regional branches. Material and human capacity building measures are implemented in all regional branches. In particular, as a result of the actions outlined in the Program, the Ararat, Kotayk, Armavir, and Aragatsotn regional branches of the ARCS were equipped with the necessary computer equipment and furniture, and cars were provided to the branches in order to
facilitate the implementation of humanitarian activities in hard-to-reach areas. A number of activities are organized for employees and volunteers (trainings, round table meetings/discussions), the aim of
which is to strengthen and improve their soft/hard skills and abilities (competencies) in the direction of effective management, presentation, monitoring and accountability of implemented programs. And the implementation of small grant initiatives implemented in the communities of marzes strengthens the knowledge acquired by the staff and volunteers in the direction of identifying and responding to needs.
During the year, training courses are regularly organized for about 500 volunteers on First Aid, Response to Emergency Situations, Restoration of Family Links, Specifics of Working with Children and the Elderly.
About 400 volunteers are insured against accidents in cooperation with the IFRC.
Branch Forums are organized twice a year with the participation of the leadership of the ARCS and the management staff of all regional branches. During the conferences, the activities, achievements and challenges of the previous semester are summarized.
Currently, the ARCS is strengthening its digital capabilities and integrating a number of institutional tools, particularly in the areas of Community Engagement and Accountability, feedback mechanisms and information management.
From 2021, the development of the Education Direction was initiatied, the purpose of which is to coordinate and more effectively implement the programs related to non-formal education, as well as to
support the access to education for children during emergency situations.
Development of branches
Capacity development of regional branches of Tavush, Gegharkunik, Syunik and Vayots Dzor
In cooperation with ICRC and within the framework of a complex capacity development program, the staff and volunteers of Tavush, Gegharkunik, Vayots Dzor and Syunik regional branches get the opportunity to improve their skills and abilities in the direction of highlighting the needs of communities, implementing response programs, expanding cooperation and developing new approaches. Various trainings are organized annually for staff and volunteers. Volunteer initiatives are also important components of the program. Volunteer initiatives are developed and implemented by regional volunteers, which aim to promote the application of theoretical knowledge in practice.
In total, more than 50 programs are implemented in 17 communities of 4 marzes of RA for children, single elderly and disabled, women with limited opportunities and other vulnerable groups.
Capacity building of regional branches of Ararat, Aragatsotn, Kotayk, Armavir, Gegharkunik, Syunik and Tavush through food assistance program
Within the framework of regional branch development programs funded by the Swiss Red Cross the branch needs assessment, response to problems and project management capabilities are improved.
Since 2017, the project has been running a charity canteen in the city of Masis, Ararat region, providing hot meals 3 times a week to 110 single elderly people. In other regions, food packages are provided to a
total of 550 vulnerable elderly people every month and sanitary packages are provided every quarter.
Volunteers organized socialization events for the beneficiaries of the project, and congratulated and handed out gifts on their birthdays. The program also had a staff and volunteer capacity building component, as part of which the involved staff and volunteers participated in training on program management, resource mobilization, and the specifics of elder care. Starting from 2021, the program received funding in the months of January-April and November-December. In 2022 the program is also being implemented in Syunik Region, providing support to 70 elderly beneficiaries.