2015թ. հունվարից Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունը իրականացնում է «Կլիմայի արևելյան հարթակ 2» ծրագիրը, որը ֆինանսավորվում է Եվրոպական Միության կողմից: Լրացուցիչ ֆինանսավորումը տրամադրվել է Ավստրիական Զարգացման գործակալության և Ավստրիական Կարմիր խաչի ընկերության կողմից: Ծրագիրը զուգահեռ իրականացվում է Արևելյան գործընկերության 6 երկրներում: Ծրագրի տևողությունն է՝ 2015թ. հունվարից մինչև 2017թ. հունիսը:
Ծրագրի հիմնական նպատակն է՝ նպաստել ներքին քաղաքականությունում քաղաքացիական հասարակության մասնակցությանը և քաղաքացիական ներգրավմանը ինչպես նաև հզորացել առկա կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության ոլորտում գործող 6 ազգային Ցանցերի և դրանց անդամ կազմակերպությունների կարողությունները, աջակցելով ազգային և տեղական մակարդակներում իրականացվող կլիմայի փոփոխության քաղաքականության մշակման գործընթացներին, բնակչության իրազեկմանը և շրջակա միջավայրի արդյունավետ կառավարմանը՝ Արևելյան հարևանության երկրներում:
ԱԱ 1: 6 ազգային Ցանցերի և դրանց անդամ կազմակերպությունների կարողությունները հզորացել են, կառավարման, ռեսուրսների մոբիլիզացման և հաղորդակցության ոլորտներում կարողությունների զարգացման ծրագրերի իրականացման շնորհիվ:
ԱԱ 2: ՀԿ-ը ընդլայնել են իրենց կարողությունները տեղական ԿՓՀ գործունեության պլանների մշակման ոլորտում՝ տարբեր շահագրգիռ կողմերի հետ երկխոսության և համայնքների կողմից իրականացված տեզական և ազգային շահերի պաշտպանության ծրագրերի միջոցով:
ԱԱ 3: Ազգային ցանցերը ամրապնդել են իրենց ազդեցությունը, կլիմայի փոփոխության և շրջակա միջավայրի արդյունավետ կառավարման ազգային քաղաքականության քննարկման հարցում, իրականացնելով բնակչության իրազեկում և մոբիլիզացնելով ակտիվ երիտասարդությանը:
ԱԱ 4: Առկա 6 ազգային Ցանցերի և դրանց անդամ կազմակերպությունների կարողությունները ընդլայնվել են տարածաշրջանային մակարդակում կլիմայի փոփոխության և շրջակա միջավայրի կառավարման ոլորտներում գիտելիքի և գործնական փորձի փոխանակման միջոցով:

Starting from January 2015 the Armenian Red Cross Society has been implementing “Climate Forum East II” Project, financed by the European Union. Additional funding is provided by the Austrian Development Agency and Austrian Red Cross Society. The Project is implemented in 6 Eastern Partnership countries. The duration of the Project is from January 2015 to June 2017.
The main objective of the Project is to contribute to Civil Society's participation in domestic policies and civic engagement as well as to increase capacity of 6 existing national CSO Climate Change Adaptation Networks and individual CSO network members to contribute to national and local policy making processes, public awareness raising and education on climate change and environmental governance in the Eastern Neighborhood region.
ER 1: Capacities of 6 CSO Networks and individual CSO network members strengthened through tailored CSO capacity development programs in the areas of leadership, resource mobilization and communication.
ER 2: CSOs have increased capacity in developing local CCA action plans through multi-stakeholder dialogue and implemented community-led projects for evidence-based local and national advocacy.
ER 3: National CSO networks have increased their impact in influencing national policy dialogue in climate change and environmental governance, reaching out to and mobilizing youth and raising public awareness on climate related topics.
ER 4: Capacities of 6 CSO networks and individual CSO network members increased by sharing practical climate change and environmental governance knowledge and experience regionally.