ՀԿԽԸ Վայոց Ձորի մարզային մասնաճյուղ
Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունը (ՀԿԽԸ)՝ հետևելով իր մարդասիրական առաքելությանը, ձգտում է մշտապես լինել ամենախոցելիների կողքին՝ հնարավորինս բավարարելու նրանց մարդասիրական կարիքներն ու մեղմելու տառապանքները։
Վայոց ձորի մարզում ՀԿԽԸ-ն աջակցում է․
Աղետների կառավարում և արձագանքում
Արձագանքման թիմի 12 անդամ
ՀԿԽԸ կարողությունների բարելավում՝ ժամանակին և արդյունավետ արձագանելու տարածաշրջանում աղետների հետևանքով տուժած բնակչության մարդասիրական կարիքներին:
Արձագանք Ղարաբաղյան հակամարտության սրացմանը 2020
Մարդասիրական օգնություն
Մոտ 20 500 միավոր/կտոր/փաթեթ սնունդ, հիգիենիկ պարագաներ, անկողնային և կենցաղային պարագաներ, պաշտպանիչ միջոցներ և ԱՕ արկղեր:
710 մարդ ստացել է 68 000 ՀՀ դրամ, ընդհանուր առմամբ՝ 48.280.000 դրամ:
Զինամթերքով աղտոտվածություն
2021 -2022
Սահմանամերձ համայնքների 3745 անդամ
Վտանգին անմիջական հարևանությամբ ապրող 4 համայնքների 4 դպրոցների բոլոր դասարանների մոտ 362 աշակերտների և համայնքների մոտ 3383 բնակչի իրազեկում՝
զենքի առկայությունից բխող ռիսկերի, առավել անվտանգ վարքագծի դրսևորման վերաբերյալ։
(Ելփին, Խաչիկ, Բարձրունի, Խնձորուտ, Արենի)
Սահմանամերձ դպրոցական համայնքներում արտակարգ իրավիճակներին պատրաստվածության մակարդակի բարձրացում
2020-2022
Կրթության հասանելիության ընդլայնում Ադրբեջանի հետ միջազգային սահմանի երկայնքով գտնվող կրթական հաստատություններում՝ բոլոր շահագրգիռ կողմերի համատեղ ջանքերի շնորհիվ անվտանգ կրթական միջավայր ապահովելու համար: Դիմակայունության զարգացած հմտություններ կրթական համայնքներում՝ դիմակայելու հակամարտությունների և հետկոնֆլիկտային միջավայրի ռիսկերին:
(Խաչիկ, Բարձրունի, Խնձորուտ, Արենի)
Արձագանք 2022 թ. սեպտեմբերի 13-ի սրացման հետևանքներին
300 երեխա՝ 1-6-րդ դասարանների աշակերտները
Վայոց Ձորի Ջերմուկ քաղաքի Ջերմուկի թիվ 2 միջնակարգ դպրոցում մեկնարկել է կրթական ծրագիր, որի շրջանակներում հիմնվել է երեխաների զարգացման կենտրոն: Հատուկ վերապատրաստված ՀկխԸ մարզային և համայնքային մասնաճյուղերի կամավորներն իրականացնում են ամենօրյա դասապատրաստումներ, արտադասարանական խմբակներ, սոցիալական և մշակութային միջոցառումներ, կարողությունների զարգացմանը և աշխարհայացքի ձևավորմանն ուղղված թեմատիկ քննարկումներ:
Բնակչության տեղաշարժ
2022
5780 ընտանիք
4550 ներքին տեղահանված կամ տեղահանման ռիսկի ենթակա
1156 ԼՂ-ից տեղահանված,
50 փախստական և ապաստան հայցող
ՀՀ-ում ապաստան հայցող, փախստական և տեղահանված ընտանիքներին պաշտպանության և ինտեգրման ծառայությունների տրամադրում, այդ թվում՝
Պաշտպանություն
Ինտեգրում
(Խաղահրապարակ Եղեգիս համայնքում
Բացօթյա կինոդահլիճ Ջերմուկ համայնքում
Տեխնիկական աջակցություն Եղեգնաձոր համայնքի մշակութային կենտրոնին):
Առաջին օգնության դասընթացներ
Սահմանամերձ համայնքների բնակչություն, բուժանանձնակազմ
Սոցիալ-առողջապահություն
Համայնքային ինտեգրացված տնային խնամք և առողջ ծերացում
85 միայնակ տարեցներ և հաշմանդամություն ունեցող անձինք
• տնային խնամողի (4 տնային խնամող) և կամավորների (24 կամավոր) աջակցություն
• խնամքի համար անհրաժեշտ սարքավորումներ, հիգիենիկ պարագաներ
• Ակտիվ երկարակեցության գործողությունների նախաձեռնող խմբեր 2 համայնքներում՝ 48 տարեցների մասնակցությամբ:
35 ամենախոցելիները ստանում են նաև սնունդ:
Սոցիալ-հոգեբանական աջակցություն անհայտ կորածների ընտանիքներին
2011-ից
6 Անհայտ կորածի ընտանիք
Ամբուլատոր բուժման մեջ գտնվող տուբերկուլոզով հիվանդներին սոցիալ-հոգեբանական աջակցության տրամադրում և Տուբերկուլյոզի/Քովիդի վերաբերյալ իրազեկվածության բարձրացում
26 տուբերկուլյոզով հիվանդ
Արձագանք Covid-19 համավարակին
Աջակցություն Հայաստանում Կորոնավիրուսային համավարակի դեմ պայքարում ԿԽՄՖ պատրաստվածության և արձագանքման գործողություններին (ՀՀ 6 մարզ՝ Տավուշ, Լոռի, Շիրակ, Կոտայք, Վայոց ձոր, Արարատ)
01.04.2021 - 30.12.2021
1.1 Աջակցություն հիգիենիկ պարագաներով համավարակից տուժած կամ խոցելի 3000 անձանց
1.2 400 պլանշետային համակարգիչների տրամադրում միայնակ անձանց և ծերերի՝ սոցիալիզացման և համավարակի ընթացքում մեկուսացմամբ պայմանավորված խնդիրների լուծման նպատակով
1.3 80 ուսուցիչների և 20 կամավորների՝ սոցիալ-հոգեբանական աջակցության տրամադրման ուղղությամբ վերապատրաստումների իրականացում
1.4 400 դպրոցահասակ, համավարակից տուժած և տեղահանված երեխաներին սոցիալ-հոգեբանական աջակցության տրամադրում, ինչպես նաև նրանց 400 պլանշետային համակարգիչների բաշխում
1.5 Համավարակի վերաբերյալ հետազոտության անցկացում (մարդկանց հուզող հարցեր, պատվաստումների վերաբերյալ հարցում, համավարակի վերաբերյալ թյուրըմբռնման ի հայտ բերում)
1.6 Թեժ գծի գործունեություն՝ խոցելի և կարիքավոր անձանց նույնականացման նպատակով, ինչպես նաև հոգեբանական աջակցության տրամադրում՝ համավարակից տուժած և Արցախից տեղահանված անձանց
1.7 Համավարակի և համավարակի կանխարգելման վերաբերյալ նյութերի տպագրություն և բաշխում
Համավարակի ընթացքում աջակիցների համար սոցիալ-հոգեբանական աջակցության ու հոգեկան առողջության վերաբերյալ իրազեկման ու գործընկերության ավելացում
01.02.2021-31.07.2022
COVID-19 համաճարակն ի հայտ բերեց Հոգեկան առողջության և սոցիալ-հոգեբանական աջակցության (MHPSS) կարևորությունը և անհրաժեշտությունը համաճարակի ժամանակ օգնություն տրամադրողներին: Այս ծրագրի շրջանակներում բացահայտվել են համաճարակի ժամանակ օգնություն տրամադրողների կարիքները, նրանց վրա համավարակի հոգեբանական ազդեցությունը, ստեղծվել է օգնողների և արձագանքողների աջակցույթյան առցանց հարթակ՝ համապատասխան թեմատիկ նյութերով:
Covid-19 դիմակայունության բարձրացում ՀՀ-ում
2021
Ակտիվ տարեցներից կազմված Նախաձեռնող խմբերի և համայնքային կամավորների ներգրավմամբ իրականացվել է Covid-19 և պատվաստման վերաբերյալ իրազեկում:
1700 տեղահանվածներ
Քովիդ-19 հետևանքների մեղմում՝ սննդի և հիգիենիկ փաթեթների տրամադրման, տան վարձավճարի աջակցության, կարիերայի զարգացման աջակցման և սոցիալ-հոգեբանական օգնության տրամադրման միջոցով։
Սննդի և հիգիենիկ պարագաների 448 փաթեթ
2020
Միայնակ և անժառանգ կենսաթոշակառուներ, հաշմանդամություն ունեցող անձինք, սիրիահայեր, մանկատան շրջանավարտներ, տուն ինտերնատների շահառուներ, ցուցումով ինքնամեկուսացվածներ, ականներից տուժածներ, խոցելի ընտանիքներ
Ավելի քան 6255 միավոր/կտոր/փաթեթ – սնունդ, հագուստ, առաջին օգնության, հիգիենիկ և կենցաղային պարագաներ (Ջերմուկ, Եղեգնաձոր, Վայք, Արենի, Եղեգիս համայնքներ):
17 անուն աշխատանքային գործիք՝ Վայոց ձորի մարզպետարանին:
Մարդասիրական արժեքների տարածում
Տարեկան 1000 ուսանող և աշակերտ
Նպատակն է բնակչության, հատկապես՝ երիտասարդության շրջանում, տարածել մարդասիրական գաղափարները, ներգրավել նոր ռեսուրսներ ու կամավորներ, ընդլայնել գործընկերների ցանկը:
Վայոց ձորի մարզի քաղաքների ու գյուղերի դպրոցներում և ուսումնական հաստատություններում Կարմիր խաչի հիմնարար սկզբունքների ու պատմության լուսաբանում, թեմատիկ միջոցառումներ՝ խաղեր ու մրցույթներ:

Armenian Red Cross Society (ARCS), following its humanitarian mission, aims at supporting the most vulnerable, to meet their humanitarian needs and ease suffering.
In Vayots Dzor Region we support:
Disaster Risk Reduction and Respons
12 Response Team members
Improving the capacity of the ARCS to respond in a timely and effective manner to the humanitarian needs of disaster-affected populations in the region.
Ammunition contamination
2021 -2022
3000 members of border communities
Informing about 2000 students of all classes of schools and about 1000 residents of communities living in the immediate vicinity of the danger regarding the risks arising from the presence of weapons, demonstration of safer behavior.
Response to the consequences of 2022 September 13 escalation
300 children, students of grades 1-6
An educational program was launched in secondary school No. 2, Jermuk, Vayots dzor, within the framework of which a children's development center was established. Specially trained volunteers of regional and community branches of the ARCS conduct daily trainings, extracurricular groups, social and cultural events, thematic discussions aimed at capacity building and worldview formation.
Humanitarian aid
More than 6255 units/piece/package - food, clothes, first aid, hygienic and household items (Jermuk, Yeghegnadzor, Vayk, Areni, Yeghegis communities).
Population movement
2022
5780 families
4550 internally displaced persons or at risk of displacement
1156 displaced from Nagorno Karabakh
50 refugees and asylum seekers
Provision of protection and integration services to asylum-seeking, refugee and displaced families in RA, including:
Integration
Provision of housing rent
(Playground in Yeghegis community, outdoor movie theater in Jermuk community, technical support to Yeghegnadzor community cultural center).
Social support and health care
Community-based integrated home care and healthy ageing
85 lonely elderly and people with disabilities
• support of a home caregiver (4 home caregivers) and volunteers (24 volunteers).
• equipment necessary for care, hygiene items
• Initiative groups for active longevity actions in 2 communities with participation of 48 elderly people.
• The 35 most vulnerable also receive food.
Psycho-social support to families of Missing persons
since 2011
6 Missing persons' families
Providing Psycho-social support to TB patients undergoing outpatient treatment and raising TB/Covid awareness
26 tuberculosis patients
Covid-19 response
Support to IFRC preparedness and response activities in the fight against the coronavirus pandemic in Armenia (Kotayk, Ararat, Tavush, Lori, Shirak, Vayots Dzor)
01.04.2021 - 30.12.2021
1.1 Assistance with hygiene items to 3,000 people affected by the pandemic or otherwise vulnerable
1.2 Provision of 400 tablets to single persons and the elderly in order to handle socialization and isolation issues during the pandemic.
1.3 Implementation of training for 80 teachers and 20 volunteers to provide psycho-social support
1.4 Psycho-social support to 400 school-aged, infected and displaced children, as well as distribution of 400 tablets.
1.5 Conducting pandemic research (issues that concern people, vaccination survey, uncovering misconceptions about the pandemic)
1.6 Hotline activities for the purpose of identifying vulnerable and needy persons, as well as providing psychological support to people affected by the pandemic and displaced from Artsakh
1.7 Printing and distribution of pandemic and prevention materials
Increasing psycho-social support and mental health awareness and partnerships for supporters during the pandemic
01.02.2021-31.07.2022
The COVID-19 pandemic has brought to light the importance and necessity of Mental Health and Psychosocial Support (MHPSS) to those providing care during the pandemic. Within the framework of this project, the needs of aid providers during the pandemic, the psychological impact of the pandemic on them were identified, an online support platform for aid workers and responders was created with relevant thematic materials.
Increasing resilience to Covid-19 in RA
2021
Awareness about Covid-19 and vaccination was carried out with the involvement of Initiative groups of active seniors and community volunteers.
1480 displaced persons
Mitigating the effects of Covid-19 through the provision of food and hygiene kits, housing rent assistance, career development support and psycho-social assistance.
448 packages of food and hygiene items
2020
Lonely and childless pensioners, persons with disabilities, Syrian Armenians, graduates of orphanages, beneficiaries of boarding schools, self-isolated people, mine victims, vulnerable families
Dissemination of Humanitarian principles
1000 pupils and teachers yearly
The goal is the dissemination of Humanitarian principles among the population, especially Youth, involve new resources and volunteers, and enlarge the network of the partners.
Dissemination sessions in the schools and educational institutions of Lori urban and rural communities about Red Cross history and fundamental principles