Արարատի Լուսառատ համայնքի դպրոցականները նոր...
Արարատի Լուսառատ համայնքի դպրոցականները նոր ուսումնական տարին դիմավորեցին Հայկական Կարմիր խաչի կողմից վերանորոգված դպրոցում
05.09.2014
Սեպտեմբերի 4-ին, ժամը 10:00-ին տեղի ունեցավ Արարատի մարզի Լուսառատ համայնքի դպրոցի` Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության կողմից վերանորոգված երկրորդ հարկի բացման արարողությունը:
Միջոցառմանը ներկա էին  ՀՀ Արարատի մարզպետ Ռուբիկ Աբրահամյանը, Հայաստանում Ճապոնիայի դեսպանատան առաջին քարտուղար Կեիսուկե Յամագիշին և ՀԿԽԸ նախագահ Մխիթար Մնացականյանը:
ՀԿԽԸ նախաձեռնության շնորհիվ սահմանամերձ Լուսառատ համայնքի 300 դպրոցականներն 2014 - 2015 թթ. ուսումնական տարում արդեն հնարավորություն ունեն կրթություն ստանալու բարեկարգ և ժամանակակից պայմաններում: Դպրոցի շենքի ներքին հարդարման և կահավորման աշխատանքներն իրականացվել են Ճապոնիայի կառավարության տրամադրած դրամաշնորհի միջոցով:
Ողջունելով ներկաներին, դպրոցականներին և ուսուցիչներին` ՀԿԽԸ նախագահ Մխիթար Մնացականյանը նշեց.
- Որակյալ կրթությունը այն կարևոր նախապայմանն է, որ անհրաժեշտ է ապագա գիտակից  քաղաքացիներ ունենալու համար: Կարևորելով դա, մեր ճապոնացի գործընկերների աջակցության շնորհիվ, Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունը ջանքեր չխնայեց`  մեր երեխաների ուսման համար բարեկարգ պայմաններ ստեղծելու համար:  Մնում է, որ դուք էլ նույն պատասխանատվությամբ մոտենաք ձեր ուսմանը:
Հայաստանում Ճապոնիայի դեսպանատան առաջին քարտուղար Կեիսուկե Յամագիշին բարձր գնահատեց կատարված աշխատանքը` նշելով վերանորոգման և կահարվորման որակը.
ճապոնիայի կառավարության անունից շնորհավորում եմ նոր ուսումնական տարին նոր շենքում դիմավորելու կապակցությամբ: Ճապոնիայի կառավարությունը շարունակում է իրականացանել սոցիալ- տնտեսական զարգացման ծրագրերը ինչը ավելի կամրապնդի Հայասատանի և Ճապոնիայի բարեկամությունը:
Երեխաները հյուրերին ողջունեցին հայկական երգ ու պարով, ասմունքով, հնչեցին նաև ճապոներեն մաղթանքներ ու շնորհակալական խոսքեր:
Եզրափակելով բացման պաշտոնական մասը Արարատի մարզպետ Ռուբիկ Աբրահամյանը շնորհակալություն հայտնեց բարերարներին` շեշտելով.
Կրթական օջախները հայ ազգի համար ունեն ռազմավարական նշանակություն, նրանք մեր պետականության հենասյուններն են:Որքան կիրթ սերունդ` այնքան ամուր պետականություն:
Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունը` Աղետների կառավարման գործունեության շրջանակներում դեռ 2008թ. Արարատի մարզում անցկացրել էր համայնքների խոցելիության և կարողությունների գնահատում:
Արդյունքում պարզվել էր, որ սահմանամերձ, հիմնականում փախստականներով բնակեցված Լուսառատ համայնքի դպրոցը գտնվում է անմխիթար վիճակում, ինչն ուղղակիորեն անդրադառնում էր կրթական գործընթացի որակի վրա:
Կարևորելով բարեկարգ պայմաններում դպրոցահասակ երեխաների բարձրորակ ուսուցման կազմակերպումը և խնդրի հրատապությունը` ՀԿԽԸ-ն նախաձեռնել էր միջոցների հայթաթման ակտիվ գործունեություն, որի նպատակն էր աջակցել դպրոցի վերանորոգմանը և ուսման համար նպաստավոր պայմանների ստեղծմանը:
Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունը Լուսառատ համայնքի դպրոցի առաջին հարկի վերանորոգման ծրագիր էր ներկայացրել Ճապոնիայի կառավարությանը, որը դրական արձագանք էր ստացել` արժանանալով դրամաշնորհի:
Դպրոցի առաջին հարկի վերանորոգման ու կահավորման աշխատանքներն իրականացվեցին 2011թ. փետրվար-մայիս ամիսներին` 1-6-րդ դասարանների 150 երեխաների համար ստեղծելով բարեկարգ միջավայր:
ՀԿԽԸ-ն, սակայն, ավարտված չհամարելով իր առաքելությունը, շարունակեց ռեսուրսների հայթայթման գործընթացը և հաջողության հասավ: Բարձր գնահատելով առաջին հարկի վերանորոգման և կահավորման որակը` Ճապոնական կառավարության կողմից որոշում ընդունվեց գումար տրամադրել նաև երկրորդ հարկի համար: ՀԿԽԸ հետևողականության շնորհիվ Լուսառատի դպրոցն այսօր ամբողջությամբ վերանորոգված է և պատրաստ` նոր պայմաններում դիմավորելու իր բոլոր աշակերտներին:

Array ( [label] => Pupils of Lusarat community, Ararat region started new academic year in the school, renovated by Armenian Red Cross Society [uri] => /en/news/pupils-of-lusarat-community-started-new-academic-year-in-the-school-renovated-by-arcs.html [id] => 88 ) 1
Pupils of Lusarat community, Ararat region started new academic year in the school,...
05.09.2014
On 4 September, at 10:00 PM in the Ararat region Lusarat Community School, the opening ceremony of the second floor was held. The school was renovated by Armenian Red Cross Society. The event was attended by Ararat region Governor, First Secretary of the Embassy of Japan Keisuke Yamagishi and ARCS President Mkhitar Mnatsakanyan.
Thanks to the initiative of ARCS, in 2014 - 2015 academic year, 300 pupils of Lusarat border community have the opportunity to get education in the improved and modern conditions. Interior decoration and furnishing of the school building was implemented by grant of Japanese government.
Having welcomed the participants, students and teachers ARCS President Mkhitar Mnatsakanyan mentioned:
“Qualified education is an important prerequisite, which is necessary for having conscious future citizens. Thanks to the support of our Japanese partners, Armenian Red Cross Society spared no effort for improving learning conditions of our children. You should have the same responsibility for your studies”.
First Secretary of the Embassy of Japan Keisuke Yamagishi highly appreciated the work done, mentioning the quality of the repair and furnishing:
“On behalf of the Government of Japan, I congratulate the new academic year in the new building. The Government of Japan continues the implementation of socio-economic development programs, which will strengthen the friendship between Armenia and Japan”.
The children welcomed the guests with Armenian folk songs and dances, poetry; with wishes and words of gratitude in Japanese.
Concluding the official part of opening Governor of Ararat region Rubik Abrahamyan thanked the benefactors.
“Educational institutions have a strategic importance for our nation, they are our state cornerstones. Educated generation - strong statehood”, he said.
ARCS conducted community vulnerability and capacity assessment in Ararat region, in the frames of Disaster Management activities, still in 2008.
As a result, it was revealed that the borderline refugee populated Lusarat community school was in poor conditions, which was directly affecting the quality of the educational process.
Giving importance to providing a qualified education to schoolchildren in գgood conditions and urgency of the issue, ARCS started fund raising activities, in order to support the school renovation and restoration of the conditions that would favor the education.
Project on renovation of the first floor of Lusarat community school developed by ARCS was presented to the Japan government. The project received a positive response, it was approved and funded by the Japan government.
The first floor renovation and furnishing works were carried out in February-May 2011, creating a comfortable environment for 150 children in 1-6 grades. ARCS, however, didn’t consider it as a completed mission, continued fundraising activities and succeeded. Highly appreciating the quality of the first-floor renovation and furnishing works, Japanese government decided to provide funds for the second floor. Today Lusarat school is completely renovated by the consistency of ARCS and is ready to welcome all its pupils in the renovated conditions.