Մայիսի 27-ին Հումանիտար ականազերծման և փորձագիտական կենտրոնում (ՀԱՓԿ ՊՈԱԿ) ՝ «Ականազերծման և ուտիլիզացիայի հիմնադրամ»-ի տնօրեն Քնարիկ Դավթյանը և Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության (ՀԿԽԸ) գլխավոր քարտուղար Աննա Եղիազարյանը ստորագրեցին «Պատերազմի պայթյունավտանգ մնացորդների և Ականների ռիսկի կրթական ծրագրի» պայմանագիրը։ Ներկա էին ՀԱՓԿ ՊՈԱԿ տնօրեն Ռուբեն Առաքելյանը և Հայաստանում ՆԱՏՕ-ի աջակցության և գնումների գործակալության ներկայացուցիչ Սերգեյ Միրզոյանը։
Ծրագիրը Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության կողմից իրականացվելու է Տավուշի, Վայոց Ձորի, Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզերում, ներգրավված է 42 համայնք։
Երկու տարվա ընթացքում ՀԿԽԸ-ն կիրականացնի Պատերազմի պայթյունավտանգ մնացորդների և Ականների ռիսկի վերաբերյալ իրազեկվածության բարձրացմանն ուղղված աշխատանքներ, այդ թեմայով կկրթվի նվազագույնը 24 000 աշակերտ և 1500 ուսուցիչ, կկառուցվեն մանկական խաղահրապարակներ:
Ծրագիրն իրականացվելու է ՆԱՏO-ի աջակցության և գնումների գործակալության (NSPA) ֆինանսավորմամբ, «Ականազերծման և ուտիլիզացիայի հիմնադրամի» և «Հումանիտար ականազերծման և փորձագիտական կենտրոնի» հետ համագործակցությամբ՝ «Ականազերծման և ուտիլիզացիայի հիմնադրամը» իրականացնելու է մոնիտորինգը, իսկ «Հումանիտար ականազերծման և փորձագիտական կենտրոն»-ը՝ որպես ազգային մարմին, տրամադրելու է խորհրադատվություն և իրականացնելու է վերահսկողություն ողջ ծրագրի ընթացքում:
Ներկաները բարձր գնահատեցին ՆԱՏՕ-ի աջակցության և գնումների գործակալության դերակատարումը ծրագրի ձևավորման հարցում և հույս հայտնեցին հետագա համագործակցության վերաբերյալ:

Array ( [label] => ARCS "Explosive Renmants of War and Mine Risk Education Programm" will commence in border regions of Armenia [uri] => /en/news/arcs-awareness-raising-project.html [id] => 428 ) 1
ARCS "Explosive Renmants of War and Mine Risk Education Programm" will commence in...
01.06.2020
ARCS
On May 27, Knarik Davtyan, Head of the Fund for Demining and Utilization (FDD), and Armenian Red Cross Society (ARCS) secretary general Dr. Anna Yeghiazaryan, signed the agreement on “Awareness-raising on explosive war remnants and risk of mines” project in the “Armenian Center for Humanitarian Demining and Expertise” (ACHDE). Ruben Arakelyan, Head of the ACHDE, and Sergey Mirzoyan, Representative of the “NATO Support and Procurement Agency” (NSPA), were also present.
The Project will be implemented in four targeted provinces of Armenia Tavush, Vayoc Dzor, Syunik and Gegharkunik. 42 communities will be included in the project plan
Armenian Red Cross Society will conduct awareness raising trainings within two years  on Explosive Remnants of War and Mine Risk Education issues among the 2400 pupils and 1500 teachers, as well as playgrounds for children will be constructed.
The Project is financed by the NSPA in co-operation with the ACHDE and FDD: the monitoring will be conducted by the Fund for Demining and Utilization (FDD).
ACHDE is going to provide with consultancy and monitoring during the whole Project period.
The participants of the meeting highly appreciated the role of the NSPA in the development of the Project, expressing hope for further co-operation.