Դեկտեմբերի 12-ին Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունը՝ Հայաստանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) պատվիրակության հետ համագործակցությամբ, տրամադրել է միանվագ դրամական աջակցություն 2022թ. սեպտեմբերի 13-ի ռազմական գործողությունների հետևանքով ծայրահեղ խոցելի իրավիճակում հայտնված Սյունիքի մարզի Ներքին Հանդ, Շիկահող, Սրաշեն և Ճակատեն, և Գեղարքունիքի մարզի Կուտական, Տրետուք, Ներքին Շորժա և Սոթք համայնքների բնակիչներին: Ընդհանուր թվով 459 ընտանիք (1565 անձ) ստացել է 150.000-ից 362.000 ՀՀ դրամ՝ ընտանիքի անդամների թվի հաշվարկով:
Համապատասխանաբար՝ մեկ անձից բաղկացած ընտանիքին տրամադրվել է 150.000 ՀՀ դրամ, երկու անձից բաղկացած ընտանիքին՝ 215.000 ՀՀ դրամ, երեք անձից բաղկացած ընտանիքին՝ 264.000 ՀՀ դրամ, չորս անձից բաղկացած ընտանիքին՝ 313.500 ՀՀ դրամ, իսկ հինգ և ավելի անդամից բաղկացած ընտանիքներին՝ 362.000 ՀՀ դրամ։
Այսպիսով, Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունն ընդանուր առմամբ տրամադրել է 124.208.000 ՀՀ դրամի աջակցություն: Ծրագրին նախորդել է կարիքների գնահատումը, որն իրականացվել է ԿԽՄԿ-ի կողմից՝ տեղական իշխանությունների համակարգմամբ։ Այնուհետև ԿԽՄԿ և ՀԿԽԸ թիմերը գրանցել են նշված համայնքներում շահառու ընտանիքներին։

Array ( [label] => One-off cash assistance for the population of vulnerable border communities following the 2022 September hostilities [uri] => /en/news/one-off-cash-distribution-to-the-most-vulnerable-communities.html [id] => 540 ) 1
One-off cash assistance for the population of vulnerable border communities following...
13.12.2022
On 12 December, the Armenian Red Cross Society (ARCS), in cooperation with the International Committee of the Red Cross (ICRC) Delegation in Armenia have distributed one-time cash assistance to the most vulnerable 459 families of the border communities of Nerkin Hand, Shikahogh, Srashen and Chakaten in Syunik region, and Kutakan, Nerkin Shorzha, Tretuk and Sotk in Gegharkunik region, following the September 2022 hostilities at the Armenian-Azerbaijani border. A total of 1565 persons received the assistance, ranging from AMD 150,000 to AMD 362,000, depending on the size of a household.
In particular, a one-member household received AMD 150,000, a two-member household received AMD 215,000, a three-member household received AMD 264,000, a four-member household received AMD 313,500 and a five-member or a larger household received AMD 362,000.
A total of AMD 124,208.000 was distributed by Armenian Red Cross Society. The cash distribution program involved a prior needs assessment, which was carried out by the ICRC in coordination with the local authorities. The ICRC and ARCS teams jointly registered the households residing in the above communities.