Սիրիահայերի ինտեգրման խթանում. մեդիայի և...
Հուլիսի 19-ին և 21-ին Անի պլազայում Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունը (ՀԿԽԸ)` Մեդիա նախաձեռնությունների կենտրոնի հետ համագործակցությամբ շարունակեց «Մեդիայի դերը սիրիահայերի ինտեգրման գործում» թեմայով սեմինարների շարքը` այս անգամ արդեն Երևանի և Արագածոտնի, Արմավիրի, Վայոց ձորի, Կոտայքի մարզերի հեռուստաընկերությունների և օնլայն մեդիայի լրագրողներ, պետական մարմինների լրատվական ծառայությունների, սիրիահայերի խնդիրներով զբաղվող ՀԿ-ների ներկայացուցիչների համար:
Սեմինարի նպատակն ու օրակարգը նույնն էին` մասնակիցներին ներկայացնել, թե ինչպես են ԶԼՄ-ները լուսաբանում սիրիահայերի խնդիրները, ինչ կերպար են ձևավորում, և արդյոք դա նպաստում է նրանց ինտեգրմանը հասարակության մեջ, հստակեցնել կիրառվող տերմինոլոգիայի հետ կապված հարցերը, ինչպես նաև տեղեկատվական մեկ դաշտ բերել ԶԼՄ-ների և ՀԿ-ների ներկայացուցիչներին:
Երևանի լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ զուգահեռ, սեմինարին մասնակցում էին նաև Սփյուռքի ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներ` Հալեպի «Գանձասար» թերթի լրագրող Սևան Շահբազյանը, Դուբայի Ռադիո Այգ առցանց կայանի հիմնադիր, հաղորդավար Շաքե Մանկասյանը, «Չինահայ» թերթի լրագրող Արաքսյա Ներսիսյանը:
Սեմինարի մասնակիցները ծանոթացան նաև Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության գործունեությանը, հատկապես` սիրիահայերին աջակցության ծրագրերին, մասնավորապես` Սիրիահայերի ինտեգրման խթանում ծրագրին, որի շրջանակներում էլ կազմակերպվել էր սեմինարը:
Մեդիա նախաձեռնությունների կենտրոնի փորձագետները ներկայացրեցին սիրիահայերին և փախստականներին վերաբերող նյութերի լուսաբանման ժամանակ հանդիպող դժվարությունները, ներկայացրեցին նյութի կառուցման և մատուցման հմտությունները, խոսեցին էթիկայի հարցերից:
Քննարկումների ժամանակ հնչեցին նաև սիրիահայերի տեսակետները` իրենց խնդիրների լուսաբանման, հանրության վերաբերմունքի և ինտեգրման դժվարությունների վերաբերյալ:
Մասնակիցները քննարկում էին, թե ինչ բառ կարող է փոխարիներ սիրիահայ տերմինին, որպեսզի նրանք չառանձնանան հասարակությունից, սակայն և սիրիահայերը, և լրագրողները եկան համաձայնության, որ միայն այդ բառն է լիարժեք ներկայացնում տվյալ խումբը` առանց բացասական երանգների ու խտրականության դրսևորման:
Սիրիահայերը շեշտեցին, որ չեն ընդունում և վիրավորական են համարում «կարիքավոր», «չքավոր», «փախստական» որակումները:
Պետական մարմինների և ՀԿ-ների ներկայացուցիչներն էլ միակարծիք էին, որ սիրիահայերն ավելի տեղեկացված պետք է լինեն Հայաստանի տնտեսական իրավիճակի վերաբերյալ, և գնահատեն այն աջակցությունը, որ տրվում է և պետության, և հասարակական կազմակերպությունների կողմից:
Հալեպի «Գանձասար» թերթի լրագրող Սևան Շահբազյանը, որը Հայաստանում էր կարճ ժամանակով և պետք է Հալեպ վերադառնար, նշեց, որ իր տվյալներով Հալեպում դեռևս 15 000 հայ կա, որոնցից ոմանք ապրում են ծայրահեղ կարիքի մեջ: Հայ համայնքը դեռևս դիմակայում է պատերազմի դժվարություններին, երբ էլեկտրաէներգիան մի քանի ժամով է տրվում, ջրամատակարարում չկա, դրամն արժեզրկվել է, և բոլորի կյանքին անընդհատ վտանգ է սպառնում:
Այս պայմաններում էլ ոչ բոլորն են պատրաստակամ լքելու Հալեպը: Օրինակ, «Գանձասար» թերթը շարունակում է տպագրվել, և միակ տպագրվող պարբերականն է ամբողջ քաղաքում, - ասաց Սևանը:
Թեժ քննարկումներ եղան նաև սեմինարի 2-րդ օրը, որտեղ դպրոցների ներկայացուցիչները նկարագրեցին մարզերում սիրիահայ աշակերտների ինտեգրման խնդիրները` կոչ անելով նրանց համար ավելի հաճախ կազմակերպել մշակութային միջոցառումներ: Ուսուցիչները նշում էին, որ հետևողական աշխատանքի և հոգատար վերաբերմունքի շնորհիվ երեխաների ինտեգրումը շատ արդյունավետ է ընթանում:
Սեմինարների մասնակիցները նշեցին, որ նան հանդիպումները շատ կարևոր են խնդրի վերաբերյալ տեղեկատվություն ստանալու, ինչպես նաև նման խոցելի խմբերի վերաբերյալ նյութերը գրագետ պատրաստելու համար:
Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունում գրանցված է 5500 ընտանիք: Նրանց տրամադրվում է բազմաբնույթ աջակցություն:
Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունը 2015 թվականի մարտի 1-ից իրականացնում է «Սիրիահայերի ինտեգրման խթանում» խրագիրը, որի նպատակն է խթանել սիրիահայերի սոցիալ-մշակութային (մասնավորապես երեխաների կրթության ուղղությամբ) և տնտեսական ինստեգրումը (մասնավորապես աշխատանքային ինտեգրման ուղղությամբ): Ծրագիրը ֆինանսավորվում է Եվրամիության (94%) և Ավստրիական Կարմիր Խաչի կողմից:
Ծրագրի տևողությունը երկու տարի, իսկ աշխարհագրությունն ընդգրկում է Երևան քաղաքը և Արմավիրի, Արարատի, Լոռու, Կոտայքի, Շիրակի, Արագածոտնի մարզերը:

Armenian Red Cross Society (ARCS), in cooperation with Media Initiatives Center, continued the series of seminars titled "The role of the Media in the integration of Syrian Armenians" on 19 and 21 July, in Ani Plaza Hotel. This time the participants were journalists from Yerevan, Aragatsotn, Armavir, Vayots Dzor and Kotayq regional TV and online media outlets, representatives of Press services of state bodies and NGOs, journalists, dealing with the Syrian Armenians issues.
The aim and agenda of the seminar were the same, to present the participants, how the Media covers Syrian Armenian issues, how they shape the image of Syrian Armenian, and whether it contributes to their integration into the society, to clarify terminology related issues, as well as to bring representatives of Media and NGOs into the same informative platform.
Along with representatives of Yerevan media, representatives of Diaspora media such as Sevan Shahbazyan, "Gandzasar" newspaper, Aleppo, Shakeh Mankasyan, founder and announcer of Dubai AYG online radio station, Araqsya Nersisyan, journalist of "Chinahay" newspaper attended the seminar.
The participants were also introduced to the activities of Armenian Red Cross Society; especially to Syrian Armenians’ supporting programs, particularly “Promoting integration of Syrian Armenians” project, in the frames of which the seminar was organized.
The Media Initiatives Center experts stated the difficulties, that journalists face during the coverage of the topics concerning Syrian Armenians and refugees, presented skills of news writing and presentind, discussed ethical issues.
During the discussions, Syrian Armenians had an opportunity to share their views on dissemination of their own issues, public's attitude to their problems and integration difficulties.
Participants discussed the possibility of replacing the Syrian Armenian term, so that they were not isolated from the society, but both Syrian Armenians and journalists agreed that only this word is fully representing them, not discriminating.
Syrian Armenians stressed, that they do not accept and consider very offensive "vulnerable", "poor", "refugee" labels.
Representatives of state bodies and NGOs agreed that Syrian Armenians should be more informed about the economic situation in Armenia and appreciate the support given by the state and by non-governmental organizations.
Sevan Shahbazyan, journalist of "Gandzasar" newspaper Aleppo, who was in Armenia for a short period and had to return to Syria, said that by their data there are still 15 000 Armenians in Aleppo, some of whom live in extreme poverty. The Armenian community still faces difficulties of War, when electricity is available for a few hours, when there is no water supply, currency is devaluated, and human life is in danger.
Under these circumstances, not everyone is ready to leave Aleppo. For example, "Gandzasar" newspaper continues to be published, and is the only periodical published in the city, said Sevan.
Interesting discussions took place during the 2nd day of the seminar, representatives of schools described Syrian Armenian schoolchildren integration issues in regions, urging to organize cultural events for them more often. Teachers stated that thanks to the consistent work and caring attitude the integration of children will be more efficient.
Workshop participants mentioned the importance of such meetings, to get more information about the problem, as well as to prepare competent material on the vulnerable groups.
Overall 5500 Syrian Armenian families are registered in Armenian Red Cross Society. They are provided with a wide range of support.
Since March 2015 Armenian Red Cross Society implements the project ''Promoting Integration of Syrian Armenians'' which aim is to promote the integration of Syrian Armenians regarding economic activities and child education. The project is being implemented by the finance of European Union (94%) and Austrian Red Cross.
The project duration is two years and includes Yerevan city, Armavir, Ararat, Lori, Kotayk, Shirak and Aragatsotn regions.