Array ( [label] => Մեկնարկեց «Սիրիահայերի ինտեգրման խթանում» ծրագիրը [uri] => /news/promoting-integration-of-syrian-armenians-project-started.html [id] => 124 [content] => 1 ) 1
Ապրիլի 9-ին,  Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության գլխավոր քարտուղար Աննա Եղիազարյանը, ՀՀ սփյուռքի նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Ֆիրդուս Զաքարյանը և Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության համագործակցության բաժնի ղեկավար Հոա-Բինհ Աջեմյանը հայտարարեցին «Սիրիահայերի ինտեգրման խթանում» ծրագրի մեկնարկը:
Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության Գլխավոր քարտուղար Աննա Եղիազարյանն իր բացման խոսքում նշեց, որ այսօր էլ աշխարհի տարբեր ծայրերում պատերազմներ և ճգնաժամեր են, և 21-րդ դարում մարդիկ դեռ տառապում են բռնությունից, սովից, հիվանդություններից: - Պատերազմներից տառապողմարդկանց շարքում հայտնվեցիննաև Սիրիայի դեպքերի հետևանքովտեղահանված մերհայրենակիցներըև ՀայկականԿարմիր խաչի ընկերություննաջակցել է նրանց ժամանմանառաջին իսկ օրվանից,-  ասաց նա:Ինչ վերաբերում է  իրականացվող նոր ծրագրին, ապա այն կնպաստի մեր հայրենակիցների ինքնաբավ և կայուն կյանքի ապահովմանը: ՀԿԽԸ Գլխավոր քարտուղարը հայտնեց, որ ամբողջ ծրագիրն իրականացվելու է պետական և ոչ պետական կառույցների հետ սերտ համագործակցությամբ:
ՀՀ սփյուռքի նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Ֆիրդուս Զաքարյանը հիշեցրեց, որ արդեն երրորդ տարին է, որ մեր երկիրն առնչվում է սիրիահայերի խնդիրներին, և այդ աշխատանքները մշտապես կառավարության ու իրենց  գերատեսչության ուշադրության ներքո են:Ամեն ինչ չէոր հասցնում ենքանելԱյստեղ պետականկառույցներին օգնության են հասնումբարեգործականհասարակականկազմակերպություններըՀայկականԿարմիր խաչի ընկերություննառաջին օրից սրտացավորենկանգնեց սիրիահայերի կողքին, - ասաց Ֆիրդուս Զաքարյանը և ՀՀ Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի անունից շնորհակալություն հայտնեց Հայկական Կարմիր խաչին:
Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության համագործակցության բաժնի ղեկավար Հոա-Բինհ Աջեմյանը նշեց, որ ծանոթ է սիրիահայերի գործարար ունակություններին և վստահ է, որ դրանք զարգացնել է պետք․
- Հայաստանը պետք է օգտագործի նրանց կարողությունները: Նրանք ունեն կապեր, գիտելիքներ, արժեքներ, դա պետք է օգտագործվի որպես առավելություն: Այս ծրագիրը կօգնի պատերազմի պատճառով անօթեւան մնացած սիրիահայերին հաստատվել հայրենիքում:
Այնուհետև ՀԿԽԸ Աղետների կառավարման և բնակչության տեղաշարժի բաժնի վարիչ Էդմոն Ազարյանը ներկայացրեց «Սիրիահայերի ինտեգրման խթանում» ծրագրի բաղադիչներն ու հիմնական նպատակները, շեշտելով.
- Մենք հատկապես կարևորում են գործարար սիրիահայերի ցանց և համատեղ ձեռնարկություններ ստեղծելու գաղափարը։ Օրինակ, եթե ունենք քաղցրավենիք պատրաստողներ, նրանք հանդես են գալիս որպես անհատներ: Նրանց համախմբելով՝ արտադրություն հիմնենք: Մենք պետք է բոլորին միավորելու այդ շղթան, այդ խթանը հանդիսանանք: Որովհետև արտադրություն հիմնելու մեջ բազմաթիվ պարտականություններ և դերեր կան: Փորձելու ենք աջակցել, որպեսզի այդ դերերը, պատասխանատվությունները սահմանվեն, և որպես մի թիմ կարողանան աշխատել»:
Սիրիահայերի գործարարների միության անդամ, ոսկեչությամբ զբաղվող Միքայել Կարապետն ասաց, որ այս ծրագիրը դրական հույսեր է արթնացնում․
- Ամենակարևորը՝ ճանաչվելու և շուկայի կարիքն ունենք, որ մեր ապրանքներն արտադրվեն ու սպառվեն: Պատրաստ ենք համագործակցել և աշխատել այս ծրագրի շրջանակներում:
«Սիրիահայերի ինտեգրման խթանում» ծրագիրը 2015 թվականի մարտից մինչև 2017 թ. փետրվարը կիրագործվի Երևանում,  Շիրակի, Լոռիի, Կոտայքի, Արագածոտնի, Արարատի և Արմավիրի մարզերում: Ծրագիրը ֆինանսավորում են Եվրոպական միությունը և ավստրիական Կարմիր խաչը: Ծրագրի տնտեսական բաղադրիչը հնարավորություն կտա ներգրավել ներկայումս Հայաստանում բնակվող բոլոր սիրիահայերին, իսկ կրթական ուղղվածության գործողություններում կընդգրկվի ավելի քան հազար դպրոցական:
Ծրագրի տնտեսական բաղադրիչի շրջանակներում կիրականացվեն հետևյալ հիմնական գործողությունները՝ աշխատանքի շուկայի ուսումնասիրություն, սիրիահայերի մասնագիտական փորձի վերաբերյալ թվային տվյալների բազայի մշակում, շարունակական աշխատանքային խորհրդատվություն, մասնագիտական ուսուցում շահառուների համար, ինչպես նաև մեկնարկային ֆինանսական աջակցություն ՝ տնտեսական գործունեության ծավալելու համար։Երեխաների համար կրթական գործողությունները հիմնականում ուղղված են լինելու նրանց ինտեգրմանը՝ օտար լեզուների ուսուցման դասընթացների, դպրոցական գույքի ու պարագաների տրամադրման և հավասարը հավասարին մոտեցման միջոցով:

On 9 April, Anna Yeghiazaryan, Secretary General of Armenian Red Cross Society, Firdus  Zakaryan, Haed of Staff, RA Ministry of Diaspora and Hoa-Binh Adjemian - Head of Cooperation Section in the EU Delegation to Armenia announced the start of the “Promoting Integration of Syrian Armenians (PISA)” project.
Anna Yeghiazaryan, ARCS Secretary General mentioned in her opening speech, that wars and crises happen today around the World and in the 21st century people still continue to suffer from violence, hunger and diseases.
“Syrian Armenians are now among those, who suffer from wars as a result of Syrian conflict. Armenian Red Cross Society has been supporting them from the first day of their arrival”, she said. ”The new project, that we starts today will contribute to the self-sufficient and sustainable livelihood of our beneficiaries”.
ARCS Secretary General mentioned, that the project will be implemented in close cooperation with governmental and non-governmental organizations
Firdus  Zakaryan, Head of Staff, RA Ministry of Diaspora reminded that it is the third year that our country faces the challenge of assisting Syrian refugees, and these issue is always in the circle of Government attention, particularly of  the Ministry of Diaspora.
- “We do not manage to do everything. And here charitable, non-governmental organizations help the State institutions. Armenian Red Cross Society stood next to Syrian Armenians from the first day”, said Firdus Zaqaryan and expressed gratitude to the ARCS on behalf of Hranush Hakobyan, RA Minister of Diaspora.
Hoa-Binh Adjemian - Head of Cooperation Section in the EU Delegation to Armenia, mentioned, that he is familiar with the Syrian Armenian business skills and is sure that they need to be developed.
- “Armenia should use their abilities. They have networks, knowledge, values; it should be used as an advantage.  This project will help homeless Syrian Armenians to reside in Historical Homeland”, he said.
Edmon Azaryan, Head of ARCS Disaster Management and Population Movement presented the components and main objectives of “Promoting Integration of Syrian Armenians (PISA)” project, emphasizing:
- We particularly give importance to the idea of creating Syrian Armenian businessmen network and joint enterprises. For example, if you have candy makers, they make individual business, you can establish production by bringing them together. We need to be that chain; the stimulus to unite them. There are multiple roles and responsibilities in the production chain. We will try to support defining these roles and responsibilities, so they will be able to work as a team.
․Michael Garabed, Syrian Armenian Businessmen Union member, jeweler, said that this program is raising positive hopes.
- “The most important for us is to become recognized in the market, that our products are produced and consumed. We are ready to cooperate and work in the frame of this project”, he said.
“Promoting Integration of Syrian Armenians (PISA)” project will be implemented in Yerevan and Shirak, Lori, Kotayk, Aragatsotn, Ararat and Armavir regions, starting from March 2015 till February 2017. The project is financed by the European Union (contribution - 94.1 %) and the Austrian Red Cross (contribution - 5.9 %). All Syrian Armenian families currently residing in Armenia will be targeted by economic component of the project, as well as over 1000 schoolchildren will be involved in educational activities.
The following main activities will be implemented in the framework of the economic component of the project: data base on professional job background will be developed, follow up job coaching will be conducted, the beneficiaries will take part on vocational and language trainings and receive start-up funding for economic activities.
The educational activities for children will concentrate on integration, foreign language learning lessons, school equipment and stationery and peer to peer approach.