Սիրիահայ երեխաները միջոցառում էին կազմակերպել...
Երևանի Հ. Պողոսյանի անվան թիվ 82 դպրոցի սիրիահայ աշակերտները ապրիլի 28-ին՝ իրենց տեղացի հասակակիցների համար կազմակերպել էին Kermesse կոչվող խաղը, որն ըստ ավանդույթի խաղացել են Սիրիայի իրենց դպրոցներում:
Ամեն ինչ իրենք էին արել. 9 սեղանիկ էին տեղադրել, ուր հերթով փորձություն էին անցնում երեխաներն ու միավորներ հավաքում: Վերջին սեղանիկի մոտ, ըստ իրենց հավաքած միավորների, մրցանակներ էին ստանում:
Խաղը մեծ իրարանցում էր առաջացրել դպրոցում և շատ ակտիվ մրցակցություն էր տիրում:
Կազմակերպչական հարցերում երեխաներին աջակցել էին Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության երիտասարդ կամավորները:
2014թ. սկսած ՀԿԽԸ իրականացնում է «Սիրիրահայ երեխաների կայուն զարգացումը Հայաստանում» ծրագիրը, որի նպատակն է խթանել սիրիահայ երեխաների կայուն զարգացումը և ինտեգրումը: 2014-2016թթ ծրագիրն իրականացվել է մոտ 480 սիրիահայ երեխաների համար Երևանի` 25 դպրոցներում: 2016թ-ից ծրագիրը շարունակվում է` ընդգրկելով ևս 100 սիրիահայ երեխայի: Ծրագրի առանցքն է կազմում 20 պարապմունքներից բաղկացած թեմատիկ դասընթացը /շաբաթական մեկ անգամ 6 ամիս շարունակ/ դպրոցներում երեխաներից բաղկացած յուրաքանչյուր խմբի համար, որը մշակվել է ԿԽՄՖ և Սեյվ դը Չիլդրնի կողմից: Պարապմունքների ժամանակ երիտասարդ կամավորները երեխաների հետ ինտերակտիվ ձևով զրուցում են իրենց խնդիրների, պատերազմի, բռնության և դրա հաղթահարման, ընկերության և այլ թեմաների շուրջ: Ծրագրի ընթացքում երեխաները մասնակցում են մշակութային միջոցառումների /այց թանգարան, թատրոն և տեսարժանվայրեր/ և կազմակերպում համայնքային միջոցառումներ /ծառատունկ, կանաչապատում, տեղեկատվական քարոզարշավներ և այլ/: Ծրագրի ավարտին երեխաների համար կազմակերպվում է ամառային ճամբար: Ծրագիրն իրականցվում է Դանիական Կարմիր խաչի աջակցությամբ:

Array ( [label] => Syrian Armenian children organized an event for their peers [uri] => /en/news/syrian-armenian-children-organized-an-event-for-their-peers.html [id] => 215 ) 1
28.04.2017
On 28 April, at school number 82 after H. Pogosyan, Syrian Armenian pupils organized a game called Kermess. It was a game, they were traditionally playing in their schools in Syria.
They’ve made everything by their own: 9 tables were placed, where children were passing tests and collecting points. At the last table, they received prizes, according to their points. The event caused a hurly-burly in the school, and children were actively competing with each other. Armenian Red Cross Society young volunteers supported children with organizational issues.
Since 2014, ARCS has been implementing Syrian-Armenian Children’s Resilience program in Armenia, which aims at promoting the integration and resilience of Syrian-Armenian children. During 2014-2016, the program reached about 480 Syrian-Armenian children at 25 schools in Yerevan. AS the program continues, it will target more 100 children. The axis of the program is the 20 thematic workshops /taking place once a week for 6 months duration/ at schools for groups of children. The workshops are developed by the IFRC and Save the children and include discussions/sessions led by up young volunteers for groups of children on challenges, war, violence and ways of overcoming it, friendship and many other. During the program the children also participate in the cultural events, such as visits to museums, theatres, sights, etc. and organize community events /tree planting, gardening, info campaigns, etc./ At the end of the program, a summer camp is organized for the children. The program is supported by the Danish Red Cross.