Խաղաղությունը սիրիահայ երիտասարդների աչքերով
Հունիսի 3-ին Երևանի Անդրանի Մարգարյանի անվան դպրոցի բակում սիրիահայ երիտասարդները իրենց համար ոչ սովորական գործով էին զբաղված` դպրոցի դիմացի պատն էին նկարազարդում: Երիտասարդներին ուղղորդում էր հայտնի նկարչուհի Մերի Մունը, որի ղեկավարությամբ նրանք 7 մետր երկարությամբ ու 3 մ բարձրությամբ պատը ծածկում էին խաղաղությունը խորհրդանշող պատկերներով:
Երիտասարդները նույն դպրոցում սովորող սիրիահայ աշակերտներն էին, որոնք ներգրավված են Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության «Սիրիահայ երիտասարդների կայուն զարգացում» ծրագրում: Այն իրականացվում է Դանիական Կարմիր խաչի և դանիական «Ռոսկիլդե» հիմնադրամի հետ համագործակցությամբ: Ծրագրի նպատակն է բարձրացնել սիրիահայ երիտասարդների սոցիալ-հոգեբանական բարեկեցությունը և հանարավորություն տալ նրանց զգալու երիտասարդության ուժը:
12 սիրիահայ երիտասարդներ` Մերի Մունի ուղղորդմամբ, դրանից մեկ շաբաթ առաջ թղթին էին հանձնել իրենց պատկերացումները խաղաղության մասին:
- Բոլոր գաղափարները բացառապես երեխաներինն են, ես միայն օգնել եմ թղթին հանձնելու դրանք: Նրանցից մեկը կամ երկուսը նկարել գիտեին: Մեր նպատակն էր բացահայտել, թե նրանց պատկերացմամբ ինչ է խաղաղությունը: Այնուհետև հավաքել եմ բոլորի պատկերած սիմվոլներն ու մեկ կոլաժ-կոմպոզիցիա եմ դարձրել, որն էլ հեղինակներն այսօր նկարեցին պատին:
17-ամյա Վանան ու 18-ամյա Մարինեն արդեն մեկ տարի է, ինչ Հայաստանում են: Ասում են, որ լրիվ ինտեգրվել են:
- Եթե աշխատանքի խնդիրը չլինի, Հայաստանը երիտասարդների համար շատ լավ տեղ է, - ասում է Վանան:
Համատեղ ստեղծագործական աշխատանքը մտերմացրել է սիրիահայ ու տեղացի երիտասարդներին: Իրենց սիրիահայ հասակակակիցներին օգնության էին եկել նաև Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության կամավորները:
Ծրագրի շրջանակներում երիտասարդներն իրենց հասակակիցների համար կազմակերպում են քննարկում/բանավեճեր՝ արդի թեմաների վերաբերյալ: Ծրագրում գործում են խմբակներ` թատրոնի, պարի և երգի, որին միանալով երիտասարդները հնարավորություն ունեն զբաղվելու իրենց նախասիրություններով և զարգացնել իրենց գիտելիքներն ու հմտությունները: Յուրաքանչյուր խմբում երիտասարդներն աշխատում են հայտնի դերասանների, պարուսույցների և երգահանների հետ:

On 3 June, at the school named after Andranik Margaryan some Syrian-Armenian youngsters were engaged in an unusual activity: they were paining a wall in front of the school building. Mary Moon, a famous painter was guiding the process of covering the wall of 7 m height and 3 m length with the symbols of Peace. The young people were the pupils of the same school, involved in ARCS “Youth resilience program in Armenia” project.
The project is being implemented by the cooperation of Danish Red Cross and Danish “Roskilde” Foundation. The project aims to increase the psychosocial well-being of Syrian-Armenian youth and give them the opportunity to feel the power of Youth.
12 Syrian-Armenian young people, with Mary Moon's guidance, painted their ideas on peace a week before.
- All ideas are merely theirs’. My role was only to help to put them down on the paper. One or two of them knew how to paint. Our goal was to find out what was their perception of peace. Then I gathered all the painted symbols and made a collage-like composition, and the authors today paint it on the wall.
17-year-old Vana and 18-year-old Marine have been living in Armenia for already a year. They say that they are fully integrated.
- If there were no problem of unemployment, Armenia would be the best place for young people, says Vana.
Working jointly and the creative project made Syrian Armenian and local youth more closer. ARCS volunteers also were there to help their Syrian Armenian peers. Within the framework of project, the youth organize discussions/debates for their peers on current topics. The project operates in art classes, such as, theater, dance and singing, by joining the classes, young people have the opportunity to practice their hobbies and develop their knowledge and skills. In each group youth works with famous young actors, choreographers and composers.