Շվեյցարիայի և Մոնակոյի Կարմիր խաչերի...
Փետրվարի 23-ին Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության Գլխավոր քարտուղար Աննա Եղիազարյանը, կազմակերպության Գլխավոր գրասենյակում, հանդիպեց Շվեյցարիայի և Մոնակոյի Կարմիր խաչերի ներկայացուցիչներին` ՇԿԽ ծրագրերի ղեկավար և առողջապահության հարցերով փորձագետ Քրիստինե Ռութչմանին, ՇԿԽ խորհրդական Սուսանա Իգլոֆին, Մոնակոյի Կարմիր խաչի ներկայացուցիչ Աննե Դենզիգերին և փորձագետ - համակարգող Լենա Կռիլովային:
Այցի նպատակն էր քննարկել ու պլանավորել Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության հետ ապագա  համագործակցությունը՝ սոցիալական աջակցության և առողջապահության ոլորտներում:
Ողջունելով հյուրերին, Գլխավոր քարտուղար Ա. Եղիազարյանը նշեց, որ շատ կարևորում է համագործակցությունը Շվեյցարիայի և Մոնակոյի Կարմիր խաչերի հետ.
Մեր այսօրվա հանդիպումը, որը նախորդ` գնահատման փուլի արդյունքներով է պայմանավորված, հնարավորություն կտա նախանշելու սոցիալական աջակցության և առողջապահության ոլորտների այն ուղղությունները, որով աշխատելու ենք, մասնավորապես` տարեցների տնային խնամքը և ոչ վարակիչ հիվանդությունների կանխարգելումը:
Այս այցելությունը թույլ կտա, որպեսզի սկիզբ դնենք մեր երկարատև համագործակցությանը` մեր ջանքերն ուղղելու վերը նշված ոլորտներում արդյունավետ համակարգի ներդրմանն ու հետագա զարգացմանը:
ՇԿԽ ծրագրերի ղեկավար և առողջապահության հարցերով փորձագետ Քրիստինե Ռութչմանը ևս, ընդգծելով նման համակարգի անհրաժեշտությունը, ասաց.
-   Մեր համագործակցության շրջանակներում նախատեսում ենք նաև Ձեզ հետ կիսել այն Ազգային ընկերությունների փորձը, որոնց հետ արդեն աշխատում ենք:
ՀԿԽԸ Գլխավոր քարտուղարի հետ քննարկմանը հաջորդեց աշխատանքային հանդիպումը ՀԿԽԸ անձնակազմի հետ:
ՇԿԽ ծրագրերի ղեկավար և առողջապահության հարցերով փորձագետ Քրիստինե Ռութսչմանը ներկայացրեց Շվեյցարիայի Կարմիր խաչի միջազգային համագործակցության առաջնահերթություններն ու մոտեցումները, ինչպես նաև՝ Առողջության համար համայնքային գործողությունների միջոցով առողջական վիճակի, առողջ ապրելակերպի և բարօրության բարելավման տարածաշրջանային փորձը: Տիկին Ռութչմանը ծանոթացրեց նաև ոչ վարակիչ հիվանդությունների հետ պայքարի հայեցակարգին, անդրադարձ կատարեց Օտտավայի կանոնադրությանը:
Ամբողջ աշխարհում մահացության ամենաշատ դեպքերը գրանցվում են ոչ վարակիչ  ամենատարածված չորս հիվանդությունների պատճառով: Ըստ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության տվյալների, սրտանոթային հիվանդություններից տարեկան մահանում է 17.5 մլն մարդ, քաղցկեղից՝  6.2 մլն, շնչառական հիվանդություննրից՝  4 մլն, և շաքարային դիաբետից՝ 1.5 մլն մարդ:
ՀԿԽԸ Առողջապահության բաժնի վարիչ Լուսինե Քոչարյանը ներկայացրեց ոչ վարակիչ հիվանդությունների և դրանց դեմ պայքարի վիճակագրությունը Հայաստանում:
Այնուհետև, աշխատանքային հանդիպման մասնակիցներն իրականացրեցին ոչ վարակիչ հիվանդությունների կանխարգելման ոլորտում գործողությունների, առողջ ապրելակերպի և առողջապահության վերաբերյալ հանրային իրազեկվածության և համայնքային ներգրավվածության բարձրացման կարիքների գնահատում՝ դիտարկելով դրանք ՀԿԽԸ կարողությունների և հնարավորությունների տեսանկյունից:
Այս շաբաթվա ընթացքում Շվեյցարիայի և Մոնակոյի Կարմիր խաչերի ներկայացուցիչները կլինեն նաև ՀԿԽԸ Լոռու և Շիրակի մարզային մասնաճյուղերում, կհանդիպեն դրանց նախագահների, կամավորների և սոց. քույրերի հետ, կայցելեն նաև շահառուներին:
Այդ հանդիպումները կօգնեն տեղում  ծանոթանալու սոցիալ-առողջապահության ոլորտում իրականացվող աշխատանքներին, առավել հստակ գնահատելու իրավիճակը՝  հետագա ծրագրերը պլանավորելու համար:

On 23 February, Anna Yeghiazaryan, Secretary General of Armenian Red Cross Society met with the representatives of Switzerland and Monaco Red Crosses - Christine Rutschmann, SRC Programme Coordinator and Health Expert, Susanne Egloff, SRC advisor, Anne Denziger, Monaco Red Cross representative and Lena Krylova, expert-facilitator.
The aim of the visit was to discuss and plan future cooperation with ARCS in the sphere of social support and health care.
Welcoming the guests, Dr. Anna Yeghiazaryan, Secretary General mentioned, that the cooperation with Switzerland and Monaco Red Crosses is very important for ARCS:
- As a continuation of previous evaluation phase, today’s meeting will give an opportunity to outline the directions of social support and health care spheres, were we will work, particularly in the elderly home care and prevention of non-communicable diseases.
This visit will allow us to launch a long-term cooperation to direct our efforts for effective introduction of the system and further development in above mentioned areas.
Christine Rutschmann, SRC Programme Coordinator and Health Expert, stressing the need for such a system as well, said:
- In the frames of our cooperation, we also intend to share with you the experience of those National Societies, with whom we have been working on.
Planning workshop with ARCS staff followed the discussion with ARCS Secretary General.
Christine Rutschmann, SRC Programme Coordinator and Health Expert presented International cooperation priorities and approaches of Swiss Red Cross, as well as the regional experience of health care, healthy lifestyle and improving the welfare, through the community action for health. Mrs. Rutschmann also introduced the concept of fighting non-communicable diseases, referred to the Ottawa Charter.
Most cases of death have been registered of the four most common non-communicable diseases worldwide. According to the World Health Organization, 17.5 million people die of cardiovascular diseases, cancer - 6.2 million, respiratory diseases - 4 million, and diabetes - 1.5 million.
Lusine Kocharyan, Head of ARCS Health Department presented the statistics of non-communicable diseases in Armenia and the actions for prevention.
Then, the workshop participants conducted needs assessment on public awareness and community involvement improvement in the sphere of NCDs prevention and healthy lifestyle, observing then from the view of ARCS capacities and possibilities.
During the week Switzerland and Monaco Red Crosses representatives will also visit  ARCS Lori and Shirak Regional Branches, will meet the Presidents of the Branches, volunteers and social workers, as well as beneficiaries.
These meetings will help to get acquainted with the activities being done in social and health sector, more clearly assess the situation for the planning of the future projects.