«Սիրիահայերի և տեղացիների դիմակայունության բարձրացում» ծրագիր
«Սիրիահայերի և տեղացիների դիմակայունության բարձրացում» ծրագրի շրջանակում շարունակաբար անցկացվում են տարաբնույթ միջոցառումներ, հանդիպումներ, ուսումնական այցեր, որոնց նպատակն է աջակցել սիրահայերի ինտեգրմանը Հայաստանում:
Սիրիահայերի սոցիալ-հոգեբանական աջակցության կենտրոնում սիրիահայ կանայք հունիսի 28-ին մասնակցեցին «Խոհանոցային անցուդարձ» միջոցառմանը: Դասընթացն իրականացրեց փորձառու մասնագետ տիկին Լուսինեն, որը սիրով պատրաստեց «Ֆրանսիական էկլեր»:
Մասնակիցները հնարավորություն ունեցան Տիկին Լուսինեից ստանալու իրենց հուզող բոլոր հարցերի պատասխանները, նոր բաղատրատոմսեր ձեռք բերել, ինչպես նաև կիսվել իրենց բաղադրատոմսերով:
Հուլիսի 11-ին 8 սիրիահայի համար կազմակերպվել էր էքսկուրսիա դեպի Փարաջանովի տուն-թանգարան: Էքսկուրսավարի պատմություններով, Փարաջանովյան գունագեղ արվեստով համակված սիրիահայերը ունեցան գեղեցիկ մշակութային օր:
Օգոստոսի 29-ին կրկին սիրահայերի սոցիալ-հոգեբանական կենտրոնում անցկացվեց «Խոհանոցային անցուդարձ » խորագրով միջոցառում, այս անգամ սիրահայ կանայք խոհարարի հետ միասին պատրաստեցին «Զմրուխտյա թավիշ» տորթը: Վերջում ավանդույթի համաձայն մասնակիցները կիսվեցին իրենց բաղադրատոմսերով, խոհարարական գաղտնիքներով:
Իսկ արդեն օգոստոսի 30-ին շահառուներն այցելեցին Մոսկվա կինոթատրոն՝ դիտելու «004 գործակալ: Օպերացիա Գեղարդ» ֆիլմը:
Սեպտեմբերի 19-ին Սիրիահայերի սոցիալ-հոգեբանական կենտրոնի հյուրն էր դիմահարդար Դալար Թաշճեանը, որը մեծ սիրով ցուցադրեց և ծանոթացրեց ժամանակակից դիմահարդարման յուրահատուկ մոտեցումներին և գաղտնիքներին: Սիրիահայ կանայք մեծ ոգևորվածությամբ փորձեցին գործնականորեն կիրառել դասընթացի շրջանակներում ստացած գիտելիքները, որոնք կկիրառեն նաև հետագայում:
Սեպտեմբերի 14-ին մի խումբ սիրահայեր այցելեցին Գառնու հեթանոսական տաճար, Գեղարդավանք, ինչպես նաև «Չարենցի կամար»:
ԻՐԻՍ ծրագիրը իրականացվում է Ի պատասխան Սիրիական Ճգնաժամի ստեղծված Եվրոպական միության տարածաշրջանային Թրասթ Ֆոնդի՝ «Մադադ»-ի, Ավստրիական զարգացման համագործակցության և Ավստրիական Կարմիր խաչի ֆինանսական աջակցությամբ։, Ավստրիական Կարմիր խաչի կողմից ղեկավարվող կոնսորցիումի կողմից, որի անդամներն են Հայկական կարիտաս Բարեգործական ՀԿ-ն, Հայկական Կարմիր խաչի ընկերակցության, Սիրիահայերի հիմնախնդիրների համակարգման կենտրոնի և ՓՄՁ համագործակցություն ասոցիացիայի կողմից։

Array ( [label] => “Increased Resilience of Syrian Armenians and Host Population” program [uri] => /en/news/increased-resilience-of-syrian-armenians-and-host-population.html [id] => 350 ) 1
27.09.2019
The Armenian Red Cross Society continues to implement integration programs for Syrian Armenians. Various events, meetings, study tours are being held in the framework of the project “Increasing Syrian-Armenians and Locals Resistance”, which aims at supporting the integration of Syrian-Armenians in Armenia.
On June 28, Syrian-Armenian women participated in the "Culinary Events" at the Center for Social and Psychological Support of Syrian-Armenians. The training was conducted by an experienced professional, Mrs. Lusine, who prepared the French Eclair with great enthusiasm. The participants had the opportunity to receive answers to all their questions from Mrs. Lusine, obtain new recipes, as well as share theirs. On July 11, an excursion to Parajanov House-Museum was organized for 8 Syrian-Armenians. Captured by guides stories about Parajanov's colorful art, Syrian Armenians had a beautiful cultural day. On August 29, again an event titled "Culinary Events" was held at the social-psychological center of Syrian-Armenians. This time the Syrian-Armenian women together with the chef prepared the cake called "Emerald Velvet".
At the end of the tradition, participants shared their recipes, culinary secrets. And on August 30, the beneficiaries went to the Moscow Cinema to watch the movie "004 Agent. Operation Geghard”. On September 19, the guest of the Syrian-Armenian Social-Psychological Center was Dalar Tashjian, a make-up artist, who with great pleasure introduced to the unique approaches and secrets of modern make-up. Syrian-Armenian women tried to apply the knowledge gained during the training, which they will use in the future, too. On September 14, a group of Syrian Armenians visited the Garni Pagan Temple, Geghardavank, as well as the "Charents Arch."
The IRIS programme is funded by the EU Regional Trust Fund in Response to the Syrian Crisis (the ‘MADAD’ Fund), Austrian Development Cooperation and Austrian Red Cross and is being implemented by the consortium led by Austrian Red Cross and consisting of “Armenian Caritas” Benevolent NGO, Armenian Red Cross Society, Centre for Coordination of Syrian Armenians’ Issues, SME Cooperation Association.