Ավստրիական Կարմիր խաչի պատվիրակության այցը
Հոկտեմբերի 9-ին և 10-ին Հայաստանում էր Ավստրիական Կարմիր խաչի պատվիրակությունը՝ փոխնախագահ Մայքլ Գոլդների ղեկավարությամբ։
Այցի նպատակն էր ծանոթանալ Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության կողմից՝ Ավստրիական Կարմիր խաչի աջակցությամբ իրականցվող ծրագրերի ընթացքին ու ձեռքբերումներին։ Պատվիրակությունը, որի կազմում էին Միջազգային համագործակցության ղեկավար Վոլտեր Հայեկը եւ մի շարք մասնաճյուղերի ղեկավարներ, այցելեց ՀԿԽԸ Ստեփանավանի տարածքային մասնաճյուղի Ճգնաժամային կառավարման կենտրոն, որտեղ մասնակցեց ուսումնական վարժանքի, Վանաձորում՝ տնային խնամքի կենտրոն, Երեւանի Արցախի փողոցի հանրակացարան, որտեղ սոցիալ-հոգեբանական աջակցություն է տրամադրվում երեխաներին ու տարեցներին, ԻՐԻՍ Բիզնես ինկուբատոր, ինչպես նաեւ սիրիահայերի՝ ՀԿԽԸ աջակցությամբ ստեղծված բիզնես նախագծեր։
ՀԿԽԸ Կենտրոնական գրասենյակում հյուրերին ողջունեց գլխավոր քարտուղար Աննա Եղիազարյանը․
- Շնորհակալ եմ բարձր մակարդակի, երկարատև, փոխըմբռնման և փոխադարձ հարգանքի վրա հիմնված համագործակցության համար։ Ավստտրիական Կարմիր խաչի աջակցությամբ արդեն երկար տարիներ է, ինչ իրականացրել ենք ծրագրեր, որոնք նպաստել են Ազգային ընկերության զարգացմանը։
Ներկայացնելով ՀԿԽԸ ձեռքբերումներն ու ապագա ծրագրերը, կազմակերպության ուժեղ և թույլ կողմերը՝ գլխավոր քարտուղարն առաջարկեց մասնաճյուղերի միջև համագործակցության ծրագրեր իրականացնել, քանի որ մասնաճյուղերի զարգացումը ՀԿԽԸ առաջնահերթ ուղղություններից է, ինչպես նաև աջակցել կամավորների կառավարման համակարգի զարգացմանը։
Ավստրիական Կարմիր խաչի փոխնախագահ Մայքլ Գոլդները ևս շնորհակալություն հայտնեց ջերմ ընդունելության համար և նշեց, որ տպավորված են Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության աշխատանքի բարձր որակով և արդյունավետությամբ՝ պատրաստակամություն հայտնելով շարունակել համագործացկությունը։

Visit of Austrian Red Cross delegation
On 9th and 10th of October Armenia welcomed the delegation of Austrian Red Cross led by Vice-President Michael Goldner.
The visit mission was to get closer to process and outcomes of projects implemented by the Armenian Red Cross with the support of the Austrian Red Cross. The delegation, composed of Head of International Co-operation, Walter Hayek, and several branch leaders, paid a visit to Crisis management centre of ARCS Stepanavan regional branch, where the delegation participated to a training exercise, then went to homecare centre in Vanadzor, dormitory on Artsakh street of Yerevan, where psycho-social support is provided for children and elders, IRIS business-incubator as well as business projects of Syrian-Armenians run with support of ARCS.
The visitors were welcomed by Secretary General Anna Yeghiazaryan in the ARCS Central Office:
"Thank you for co-operation based on high-level, long-term, mutual understanding and respect. It’s been a while since we have implemented a lot of projects with support of Austrian Red Cross promoting the development of our national society".
ꓐy representing ARCS achievements and future plans, strong and weak features, Secretary General offered conducting projects of collaboration between branches as the development of branches and volunteer management system are one of the main directions in ARCS working agenda.
In his turn Vice-President of Austrian Red Cross, Michael Goldner, expressed his gratefulness for cordial reception, also noted that they are impressed with such high-level quality and productive work done by ARCS as well as delivered his readiness to continue mutual co-operation.