Հոկտեմբերի 11-ին Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունը (ՀԿԽԸ) և Հայաստանի խոշոր ձեռնարկություններից «Գալաքսի» ընկերությունների խումբը ՀԿԽԸ գլխավոր գրասենյակում ստորագրեցին փոխըմբռնման հուշագիր՝ տեղահանված անձանց աջակցելու նպատակով մարդասիրական համատեղ նախաձեռնություններ իրականացնելու վերաբերյալ։
Հուշագիրը ստորագրեցին Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության գործադիր տնօրեն Աննա Եղիազարյանը և «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի համահիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Արամ Խաչատրյանը` հավատով, որ հոգատարությունն ու պատասխանատվությունը կենսական են մեր հայրենակիցների համար:
«Արցախից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցների խնդիրները որոշակի չափով մեղմելու հարցում բոլորս միասնական ենք և պատրաստակամ: Այս իմաստով մեծապես կարևորում եմ մեր համագործակցությունը Հայկական Կարմիր խաչի հետ, որն այս օրերին իրականացրել է տիտանական աշխատանք: «Գալաքսի» ընկերությունների խումբը` խմբի կազմում հանդես եկող ընկերությունների և նրանց աշխատակիցների հետ համատեղ ուժերով, նույնպես միանում է իրականացվող մարդասիրական աշխատանքին: Սա ոչ թե ընկերությունների, այլ իր ընկերություններով հանդերձ «Գալաքսի» համայնքի աջակցությունն է՝ գաղափարական, ապա նաև մարդասիրական», - ասաց «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի համահիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Արամ Խաչատրյանը:
Նախաձեռնության շրջանակում տեղահանված 5,000 ընտանիքի կտրամադրվի ընդհանուր առմամբ 100 տոննա պարենային ապրանքների փաթեթ։
«Մենք ողջունում ենք և բարձր ենք գնահատում կորպորատիվ հատվածի կողմից սոցիալական պատասխանատվություն դրսևորելու քայլերը՝ ուղղված խոցելի խմբերի մարդասիրական հոգսերի հնարավորինս թեթևացմանը։ Վստահ եմ, որ նման օրինակելի՝ համապարփակ, բազմակողմանի և շարունակական համագործակցությունը մարդասիրական կազմակերպության և բիզնես ընկերությունների խմբի միջև, մարդասիրական աջակցության տրամադրման և համայնքների դիմակայունության բարձրացման արդյունավետ ձևաչափ է»,- նշել է Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության գործադիր տնօրեն Աննա Եղիազարյանը:
Փաթեթները բաշխման գործընթացին Հայկական Կարմիր խաչին կմիանա նաև խմբի անդամ ընկերություններից շուրջ 300 կամավոր աշխատակից:
Նախաձեռնությունն իրականացվում է «Գալաքսի» ընկերությունների խմբում հանդես եկող «Այ Յու Նեթվորքս», «Խրոնոգրաֆ», «Գեյթ2», «Մեգաֆուդ», «Փոլ Հայաստան», «Սանտաֆե», «Տերյան5», «Թայմ», «Յուքոմ», «Երևան մոլ» ընկերությունների հետ միասին՝ հիմնադիրների զգալի ֆինանսական աջակցությամբ: Նախաձեռնության կազմակերպչական աշխատանքները իրականացվելու են խմբի «ԱքսելՄոնդրիան և գործընկերներ» ընկերության կողմից, իսկ շահառուների ընտրության և փաթեթների բաշխման ողջ ընթացակարգը կազմակերպվելու է Հայկական Կարմիր խաչի կողմից:
Հանդիպման ավարտին տիկին Աննա Եղիազարյանը «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի համահիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Արամ Խաչատրյանին նվիրեց ՀԿԽԸ մասին պատմող «Հարյուր տարվա մարդասիրություն» գիրքը և ՀԿԽԸ 100-ամյակին նվիրված հուշամեդալ։

On October 11, the Armenian Red Cross Society and the "Galaxy" group of companies, оne of Armenia's largest conglomerates, signed a memorandum of understanding at the headquarters of the Armenian Red Cross Society to implement joint humanitarian initiatives to support displaced people.
The memorandum was signed by Dr. Anna Yeghiazaryan, Secretary General of Armenian Red Cross Society, and Aram Khachatryan, Co-Founder and Chief Executive Officer of Galaxy Group of Companies, believing that care and responsibility are vital for people in these hard times for the world.
"We are all united and willing to provide humanitarian relief to our fellow Armenians forcibly displaced from Artsakh. In this regard, I greatly appreciate our cooperation with the Armenian Red Cross Society that has already conducted tremendous work these days. This charitable action is not only a financial donation from the founders, but a collective support initiative from the Galaxy community, its companies and employees", said Aram Khachatryan, Co-Founder and Chief Executive Officer of Galaxy Group of Companies.
As part of the initiative, a total of 100 tons of food packages will be provided to 5,000 displaced families.
"We welcome and highly appreciate the steps taken by the corporate sector to demonstrate social responsibility aimed at relieving the hardships of vulnerable groups as much as possible. I am confident that such an exemplary, comprehensive, multifaceted and continuous cooperation between a humanitarian organization and a group of business companies is an effective format for providing humanitarian assistance and increasing the resilience of communities," said Dr. Anna Yeghiazaryan, Secretary General of Armenian Red Cross Society.
About 300 volunteer employees from the Group's employees will join the Armenian Red Cross in the process of distributing the packages.
The initiative is implemented together with the companies which are part of Galaxy Group of Companies - Chronograph, Gate2, IUNetworks, Megafood, Paul Armenia, Santafe, Teryan5, Time, Ucom and Yerevan Mall with substantial financial support from the founders. Organizational activities of the initiative will be carried out by AxelMondrian and Partners, and the selection of beneficiaries and distribution of packages will be organized with the support of the Armenian Red Cross Society.
At the end of the meeting Dr. Anna Yeghiazaryan presented Aram Khachatryan, Co-Founder and Chief Executive Officer of Galaxy Group of Companies "One Hundred Years of Humanity" book telling about the ARCS and a commemorative medal dedicated to the 100th anniversary of the ARCS.