Array ( [label] => Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունը շարունակում է օգնել կարկուտից առավել տուժած ընտանիքներին [uri] => /news/arcs-supports-communities-the-most-affected-by-hail.html [id] => 371 ) 1
Շիրակի մարզում 2019թ․ հունիսի 27-ին տեղացած ուժեղ կարկուտի հետևանքով առավել տուժած 925 ընտանիք՝ ընդհանուր առմամբ 4606 մարդ, Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության (ՀԿԽԸ) կողմից սեպտեմբերին ստացավ մարդասիրական օգնություն՝ դրամական աջակցության տեսքով։
Այդ ընտանիքների յուրաքանչյուր անդամ ստացավ 32 575 ՀՀ դրամ  (ընդհանուր առմամբ՝ 150 040 450 ՀՀ դրամ)։
Աղետից հետո ՀՀ Շիրակի մարզպետարանն իրականացրել էր կարիքների նախնական գնահատում՝  հայտնաբերելու առավել խոցելի՝  բերքի 75 - 100 տոկոսը կորցրած ընտանիքներին։ Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունը (ՀԿԽԸ)՝ որպես կառավարությանն աջակցող կառույց մարդասիրական ոլորտում, կարկուտից տուժած բնակչությանն աջակցելու նպատակով միջոցներ հայթայթելու համար համապատասխան ծրագրով դիմեց Կարմիր խաչի և Կարմիր մահիկի ընկերությունների միջազգային ֆեդերացիայի Աղետներին արձագանքման արտակարգ իրավիճակների ֆոնդին և ստացավ դրական արձագանք։
ՀԿԽԸ-ն առավել տուժած ընտանիքների ցուցակները վերջնական ճշգրտել և հստակեցրել է մարզային և տեղական ինքնակառավարման մարմինների  հետ սերտ համագործակցությամբ։ Դրամական աջակցությունը տրամադրվել է Շիրակ,  Հովիտ, Կամո, Բասեն, Ջրառատ, Կառնուտ բնակավայրերի առավել տուժած ընտանիքներին՝ «Հայբիզնեսբանկի» «Գյումրի» և «Անի» մասնաճյուղերի միջոցով։

The most affected by the hail 960 families, 4300 people in total, in Shirak region on June 27, 2019, received financial assistance from the Armenian Red Cross Society (ARCS) in September, 2019. Each member of these families received 35 215 AMD (151 424 500 AMD in total).
After the disaster, the Shirak regional administration conducted a preliminary needs assessment to identify the most vulnerable families, who lost 75 to 100 percent of the harvest. The Armenian Red Cross Society, as a humanitarian organization an auxiliary to the government, applied to the Emergency Response Funds of the International Federation of Red Cross and Red Crescent Societies to raise funds to support hail-affected populations and received a positive response.
The Armenian Red Cross Society finalized the clarification of the most affected families' lists in close cooperation with regional and local authorities.
Financial assistance was provided to the most affected families of Shirak, Hovit, Kamo, Basen, Jrarat, and Karnut communities, through “Gyumri” and “Ani” branches of “ArbusinessBank”.