Ղեկավարող: Ավստրիական Կարմիր խաչ
Գործընկերներ: Հայկական Կարմիր խաչի ընկերություն (ՀԿԽԸ), Հայկական Կարիտաս, ՓՄՁ համագործակցության ասոցիացիա, Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոնը, աջակից գործընկեր` Սեյվ դը Չիլդրեն։
Ծրագրի ընդհանուր նպատակն է ներդրում ունենալ Ինտեգրացիայի ազգային քաղաքականության մեջ, որն ուղղված է Հայաստանում սիրիահայերի արժանապատիվ կյանքի ապահովմանը ՝ ամբողջական պաշտպանության և ինտեգրման միջոցով։
Հատուկ նպատակն է բարելավել սիրիահայերի և տեղաբնաների սոցիալական և տնտեսական դիմակայունությունը, ինչպես նաև հզորացնել Հայաստանի տնտեսական աճի ինստիտուցիոնալ կարողությունները։
Միջանկյալ արդյունքներ և հիմնական գործողություններ․
(1) Առողջապահական և սոցիալական ծառայությունների բարելավված հասանելիություն՝ ներառյալ բազմակողմանի տեղեկատվության տրամադրումը, սիրիահայերին և ամենախոցելի տեղացիներին հոգեբանական աջակցության և սոցիալական ծառայությունների տրամադրում
Արդյունքներ․ բազմասեկտորային տեղեկատվական հանգույցի ստեղծում՝ ներառելով
պետական և ոչ-պետական դերակատարների կողմից սիրիահայերին տարամադրվող բոլոր ծառայությունները; տարեցների և հաշմանդամություն ունեցող սիրիահայերի, ամենախոցելի հայերի և Հայաստանում այլ տեղահանված անձանց այցերի ծառայության տրամադրում; սիրիահայերին առաջարկվող հոգեբանական և սոցիալական խորհրդատվություններ/ծառայություններ։
(2) Սիրիահայերի բարելավված բնակարանային պայմաններ
Արդյունքներ․ ամենախոցելի սիրիահայերին տրամադրվում է ամսական դրամական օժանդակություն, հիմնական շահակիրների հետ ուսումնասիրվել, մշակվել և կատարելագործվել են բնակարանային հարցի երկարաժամկետ լուծման տարեբերակները։
(3) Մեծացել է սիրիահայերի և տեղացիների տնտեսական հնարավորությունների հասանելիությունը՝ բիզնեսի զարգացման և աշխատանքի տեղավորման աջակցությունը ներառյալ
Արդյունքներ․ Սիրիահայերի և տեղացի հայերի համար ստեղծվել է բիզնես ինկուբատորի կազմակերպական կառուցվածք՝ պետական և ոչ-պետական դերակատարների հետ համատեղ; սիրիահայերին ու տեղացի հայերին տրամադրվել է բիզնեսի զարգացման աջակցություն; բիզնեսի ինկուբացիայի կայուն շարունակականության համակարգը խթանվել և ջատագովվել է համապատասխան պետական և ոչ-պետական դերակատարների շրջանում; սիրիահայերի աշխատանքային հմտություններն ու խթանումը բարելավվել է։
(4) Սիրիահայ և տեղացի հայ երեխաների ու երիտասարդների ինտեգրման և դիմակայունության բարելավում
Արդյունքներ․ սիրիահայերի խնդիրներին առնչվող երեխաների, ուսուցիչների, գործընկերների և պետական շահակիրների կարողությունների բարելավում՝ հանդուրժողականության և հոգեբանական Առաջին օգնության դասընթացների միջոցով; սիրիահայերի և տեղացի երեխաների ու երիտասարդների սոցիալական ներառում և ինտեգրում՝ արտադպրոցական համատեղ գործողությունների միջոցով։
Թիրախային խմբեր․
9000 սիրիահայ ավելի լավ տեղեկացված կլինի առկա ծառայությունների վերաբերյալ; կբարելավվի 1100 սիրիահայի և տեղացի հայի սոցիալական և վիճակը; 720 սիրիահայ կօգտվի բնակարանային հարցի լուծման համար տրվող աջակցությունից; 200 ձեռներեց աջակցություն կստանա բիզնեսի պլանավորման և դասընթացների միջոցով; 360 ուսուցիչ հոգեբանական Առաջին օգնության դասընթաց կանցնի։
Ծրագրի տևողությունը․ 36 ամիս, 2018 հուլիս – 2021 հունիս
Ֆինանսավորումը․ Եվրոպական միության տարածաշրջանային հիմնադրամի կողմից («Մադադ/MADAD հիմնադրամ», € 3,000’000), համաֆինանսավորվում է Ավստրիական զարգացման գործակալության (€ 135’000) և Ավստրիական Կարմիր խաչի (€ 165’000) կողմից:

Lead: Austrian Red Cross
Partners: Armenian Red Cross Society (ARCS), Armenian Caritas, SME Cooperation Association, Centre for Coordination of Syrian Armenians’ Issues. Save the Children is an Associate Partner.
The overall objective of this programme is to contribute to the National Integration Policy that intends to guarantee a dignified life for Syrian Armenians in Armenia through full protection and integration.
The specific objective is to improve social and economic resilience of Syrian Armenians and host population and to strengthen institutional capacities for economic growth in Armenia.
Intermediary Outcomes and main activities:
(1) Improved access to health and social services, including comprehensive information provision, psychological support and social services for Syrian Armenians and most vulnerable host population provided
Outputs: multi-sectorial info hub established comprehending all services offered to Syrian Armenians from state and non-state actors; provision of visiting services for older people and people with disabilities among Syrian Armenians, most vulnerable Armenians and other displaced people in Armenia; psychological and social consultations/services offered for Syrian Armenians.
(2) Improved housing conditions for Syrian Armenians
Outputs: most vulnerable Syrian Armenians provided with monthly subsidies; sustainable housing options explored, developed and fine-tuned with main stakeholders.
(3) Increased access to economic opportunities including business development and employment support for Syrian Armenians and host population
Outputs: organisational structure for a business incubator (BI) established for Syrian Armenians and local Armenians jointly with state and non-state actors; Syrian Armenians and local Armenians provided with business development support; sustainable continuation of the business incubation system promoted and advocated for with relevant state and non-state actors; employment skills and site promotion for Syrian Armenians improved.
(4) Improved integration and resilience of SA and local Armenian children and youth
Outputs: capacities of children, teachers, partners and state stakeholders on addressing Syrian Armenian issues improved through trainings on tolerance and psychological First Aid; social inclusion and integration of Syrian Armenian and local children and youth increased through joint after school activities.
Target groups: 9’000 Syrian Armenians better informed on existing services; 1’100 Syrian Armenians and local Armenians to benefit from improved psychological and social well-being; 720 Syrian Armenians to benefit from housing support; 200 entrepreneurs supported with business plans and trainings; 3’000 children and youth reached with integration activities; 360 teachers trained in psychological First Aid.
Final beneficiaries: 22’000 Syrian Armenian refugees and local host population.
Project duration: 36 months , July 2018 – June 2021
Funding: EU Trust Fund in Response to the Syrian Crisis (‘The Madad Fund’, € 3,000’000), co-funded by the Austrian Development Agency (ADA, € 135’000) and Austrian Red Cross (€ 165’000).